A mesterséges intelligencia hype-vonatán továbbra sem találják a féket: a friss tőkebevonási kör az Anthropic értékét 61,5 milliárd dollárra lőtte be.
Hirdetés
 

Korábbi és új befektetőktől összesen 3,5 milliárd dollár friss tőkéhez jutott az Anthropic. A generatív mesterséges intelligencia egyik kiemelt fejlesztőműhelyét ezzel 61,5 millárd dollárra árazta be a piac, ami azt mutatja, a befektetőket egyelőre sem a masszív veszteségek, sem az immár egyre gyakrabban felbukkanó kétkedő hangok nem tudják elriasztani a területtől.

A cég tájékoztatása szerint a pénzből a "következő generációs mesterséges intelligencia-rendszerek fejlesztését", illetve a számítási kapacitás bővítését fogják erősíteni, de a célok között szerepel a nemzetközi terjeszkedés felgyorsítása is. A közlemény nem felejti el megemlíteni a nemrégiben debütált Claude 3.7 Sonnet és a Claude Code modellek bevezetését, amelyek a kódolási képességek területén mutatnak kiemelkedő eredményeket.

Az Anthropic egy sor konkrét példát is hoz arra, miként lehet különböző iparágakban hasznosítani generatív algoritmusait. A vállalat megoldásaival a startupoktól (pl. Cursor, Codeium) a kiépült globális vállalatokig (pl. Zoom, Snowflake, Pfizer) kísérleteznek. A Replit esetében ez a kísérletezés 10-szeres bevételnövekedést eredményezett; míg a Thomson Reuters az adóügyi platformján használja a szakértők támogatására a Claude-ot; a Novo Nordisknél pedig állítólag 12 hétről 10 percre rövidült a klinikai tanulmányokhoz kötődő jelentések elkészítési ideje (bár az MI felkarolása az egészségügyben nem mindig sül jól el). Végül, de nem utolsó sorban ott van a cég legnagyobb befektetője, az Amazon, amelynek frissen debütált digitális asszisztensét is az Anthropic modellje támogatja. 

Csak felfelé vezet az út?

A magánkézben lévő vállalat belső köreiből szivárgó információk szerint tavaly év végére a cég éves bevételszerző képessége elérte az 1 milliárd dollárt, ami tízszerese az egy évvel korábbi eredménynek. Ráadásul a Bloomberg beszámolója alapján ez a lendület idén is kitart: csak az első két hónapban 30 százalékkal nőtt a forgalom.

Bár kétségtelen, hogy a chatbotos őrületet az OpenAI indította el a ChatGPT 2022 végi megnyitásával, a cégek között kirobbant MI-verseny egyáltalán nem tűnik lefutottnak. A többek között az Amazon és a Google több milliárd dolláros támogatását is élvező, egykori OpenAI-alkalmazottak által alapítótt Anthropic egyike a legnagyobb potenciállal bíró műhelyeknek. A mindössze 2021-ben indított startup igyekszik a vállalati megoldások fejlesztésére kocentrálni, mivel a menedzsment szerint hosszú távú üzleti modellt csak professzionális MI-szolgáltatásokra lehet építeni. 

Az immár mindkét meghatározó mobilos ökoszisztémán elérhető Claude harmadik generációja számos benchmark tekintetében képes volt a versenytársaknál jobb eredményeket produkálni. A kiváló mutatók önmagukban azonban nem feltétlenül jelentik azt, hogy egy modell a gyakorlatban is képes hasznunkra lenni, mint ahogy ez már számtalanszor kiderült az elmúlt években.

(Kép: Anthropic)

Cloud & big data

Van valami, ami rögtön bekapcsolja az MI-fejlesztők erkölcsi érzékét

A Columbia Egyetem egyik hallgatója olyan eszközt készített és árult, ami a mesterséges intelligencia támogatásával segítette át a jelentkezőket a nagy techcégek interjúin.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.