Mikor már úgy nézett ki, hogy megreccsen a bitcoin, Trump gyorsan megmentette
Az utóbbi napok ismét ízelítőt adtak abból, hogy milyen intenzív mozgásokra képes a bitcoin (és általában a kriptodevizák) árfolyama: a január 20-i történelmi csúcshoz képest pénteken a 28 százalékot is elérte a zuhanás, majd gyors korrekció kezdődött, vasárnap pedig egy újabb ugrás jött felfelé.
Előzmények: a péntekre virradó éjszaka néhány óra alatt 7,5 százalékot esett a bitcoin értéke, amely Donald Trump elnöki beiktatásának napján érte el eddigi csúcsát 109 588 dolláros árfolyamon. Péntek délelőtt viszont ez majdnem 78 ezer dollárig csökkent.
A több mint egy hónapnyi lejtmenethez hozzájárult a február 21-i Bybit-botrány, amely a kriptotörténelem eddigi legnagyobb lopása.
„Észak-koreai hackerek 1,5 milliárd dollár értékben loptak el ethereumot a Bybit tőzsdétől. A felhasználók vagyona biztonságban maradt, és a konkurensek összefogtak, hogy a Bybitnek maradjon fedezete, így 12 milliárd dollár tőkéje maradt – a botrány előtt ez 20 milliárd dollár volt” – mondta a G7-nek pénteken Honti Roland, a Cryptofalka.hu alapítója.
Idézet: „A csökkenés nem meglepő, hiszen a világpiacon is pánik van az inflációs hatás és Donald Trump vámfenyegetései miatt, aminek a hatására a részvénypiac is esik” – tette hozzá Honti Roland.
„Szinte minden bikapiacon többször láthattunk 20-30 százalék körüli korrekciót, ezért én nem kiáltanék még medvepiacot. Gondoljunk arra, hogy a bitcoin értéke az elmúlt két évben megnégyszereződött.”
Felülnézet: a kriptopiacon valóban nem feltétlenül jelent hosszútávú veszteséget, amikor bezuhan egy deviza értéke. A bitcoin a 2010-es évek elején három olyan ciklust is átélt, amikor több mint 80 százalékot esett az értéke. Ehhez képest a mostani esés kifejezetten enyhe volt.
Az Ethereum értéke ugyanabban a néhány pénteki órában 8,9 százalékkal esett féléves mélypontra, ami december elejéhez képest feleződő árfolyamot jelentett.
Még rosszabbul jártak azok, akik december elején a dogecoinból vásároltak be. A mémpénz értéke 62,1 százalékkal esett vissza azóta a mélypontot nézve, csak a péntek hajnali órákban 12,1 százalékot zuhant.
Igen, de: vasárnap hatalmas ralit hozott a kriptopiacon, hogy Donald Trump bejelentette, létrehozzák azt az amerikai stratégiai kriptodeviza-tartalékot, amelyről a politikus korábban beszélt. Eszerint az állam bitcoint, ethereumot, ripple-t, solanát és cardanót halmoz majd fel, de részletek nem ismertek ezen túl.
Ennek hatására vasárnap a bitcoin közel 10 százalékkal emelkedett, és jelenleg 93 ezer dollár körül kereskednek vele. Más kriptodevizák árfolyama szintén kilőtt vasárnap.
Mi következik? A Bloomberg pénteki cikkében még azt elemezték, tesztelheti-e a 70 ezer dolláros szintet a bitcoin, de mint látszik, egészen más utat járt be az árfolyam.
A folytatás hasonlóan bizonytalan, a rali fenntartásához valószínűleg szükség lesz arra, hogy részletek derüljenek ki az amerikai kriptodeviza-tartalékról. Emellett fontos a tágabb gazdasági környezet, Trump kereskedelmi háborús bejelentései a tőzsdék mellett a kriptopiacot is megrángathatják.
A jövő szempontjából is érdekes, hogy míg elemzők szerint az elnök megtámaszthatja a tőzsdei árfolyamokat – például a vámemelések elhalasztásával -, ha azok túl sokat esnének, erre elsőként a kriptopiacon került sor egy jól irányzott üzenettel.
Jelentősen csökkentheti a hosszabb távon amúgy is apadó szarvasmarha-, sertés- és juhállományt Magyarországon az egyre nagyobb aggodalmat okozó ragadós száj- és körömfájás.
Többéves mélypont közelébe süllyedt az olaj ára az amerikai vámintézkedések nyomán bizonytalanná váló gazdasági környezetben, és az árcsökkenést a váratlanul intenzív olajkitermelés is fokozza. A benzinkutakon mégis drágulás következhet, ha az orosz energiahordozókat vásárló országokra vonatkozó 500 százalékos vámot elfogadja a kongresszus.
A háborús gondolkodás, a kockázatok kiszámítása nagyobbat lendíthet a klímaváltozás elleni erőfeszítéseken, mint az összes eddigi próbálkozás együttvéve.
Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.
Nyolc százalékkal csökkent az ipari termelés volumene februárban az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz hasonlítva továbbá 1,3 százalékos visszaesés történt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ágazat kibocsátása négy éve nem látott mélységbe süllyedt a szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztika szerint.
Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.
Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.
20 százalékos általános vámot vetett ki Donald Trump az Európai Unióból érkező termékekre szerdán. Az amerikai elnök korábban kivetett, autóipart érintő 25 százalékos vámja csütörtöktől lép érvénybe, míg az általános vám április 9-én. Egyes elemzések szerint komoly rövid távú piaci zavarokra lehet számítani.
Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.