
Újabb luxusterepjárót bérelt volna az Integritás Hatóság, de végül letettek róla
Ahogy korábban, úgy nagy valószínűséggel most is az állami szervezet elnöke és annak felesége használta volna a Mercedes GLE 450 típusú autót.
Kikértük a Szikszó térségében egy éve lezárt M30-as autópálya szerződését és mellékleteit az Építési és Közlekedési Minisztériumtól. Azonban csak a szerződést küldték meg arra hivatkozva, hogy a megsüllyedt út helyreállításánál a dokumentumoknak szerepe lehet. A kivitelezést nettó 40 milliárd forintért végző Strabag már elkezdte a szikszói útszakasz javítását, így vélhetően nem vitatja a saját felelősségét az ügyben.
„A Strabag felelőssége az M30-as autópálya minőségi hibáival kapcsolatban egyértelmű. Amíg nem hajlandóak orvosolni a problémát, addig a Strabaggal semmilyen szerződést nem írok alá, és megtiltom a kivitelezőknek, hogy alvállalkozóként a munkájukat igénybe vegyék” – közösségi oldalán írta ezt Lázár János idén februárban.
Az M30-as Miskolc-Tornyosnémeti közötti autópálya alapkövét 2018 március elején tették le. Csöbör Katalin országgyűlési képviselő (Fidesz) akkor azt közölte, hogy „a borsodi megyeszékhelyet a magyar-szlovák határon lévő Tornyosnémetivel összekötő 57 kilométer hosszúságú gyorsforgalmi út uniós és hazai forrásból nettó 179,3 milliárd forintból készül el”. Az alapkő szerint a kivitelezést a Strabag, a Colas, a Hódút és a Duna Aszfalt végezte. Mindegyik cég más-más részeken dolgozott: a Miskolc és Szikszó közötti szakaszt a Strabag építette.
Az alapkőletétel után 3,5 évvel, 2021 októberében nagy felhajtással átadták Tornyosnémetiben az elkészült M30-ast. „A most átadott beruházás fél órával fogja lerövidíteni az utat Kassától Miskolcig. 2014 és 2020 között 700 milliárd forint érkezett a megyébe, és ha megnyerik a következő választást, ez a szám el fog törpülni azok mellett a fejlesztések mellett, amelyek itt megvalósulnak majd” – Orbán Viktor miniszterelnök fogalmazott így az átadón a vg.hu szerint.
Az ünnepélyes eseményen azonban Orbán Viktor miniszterelnök nem csupán megjelent átvágni a nemzetiszínű szalagot, de egy Volkswagen kisbuszt vezetve, Csöbör Katalinnal az anyósülésen ráhajtott az új útra. „Ki is próbálom, hogy kész van-e végig. Nem csak parasztvakítás volt-e” – mondta, mielőtt elindult.
Próbaút M30
Közzétette: Orbán Viktor – 2021. október 27., szerda
A vidám átadó után a pálya lezárásáig alig több mint két év telt csak el.
„Az elmúlt időszakban az M30-as 38-as kilométerénél, Szikszó térségben az autópálya szerkezete több helyen is elmozdult, megcsúszott. Emiatt a burkolaton repedések jelentek meg. Az elmozdulás idővel olyan mértékűvé vált, hogy az már veszélyezteti a biztonságos közlekedést, így Társaságunk, felelős üzemeltetőként úgy döntött, hogy a pályát mindkét irányban, teljes szélességében lezárja, azon forgalom így nem haladhat. Erre várhatóan február 17-én, szombaton reggel kerül sor. Addig is kollégáink a szokásosnál is sűrűbben ellenőrzik a pálya állapotát” – ezt 2024 februárjában közölte a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó autópályakezelő.
Úgy fogalmaztak, hogy „Az M30-as autópálya ezen szakasza még garanciális időszakban van, ezért az elmozdulások észlelése után azonnal felvettük a kapcsolatot a beruházó Magyar Állammal, aki haladéktalanul felszólította a kivitelezőt a javításra és a hiba okának megszüntetésére. Mivel a munkálatok a pálya alapját, földművét is érinthetik, várhatóan hosszú hónapokra zárva lesz az M30-as Szikszó közelében”.
Orbán Viktor kormányfő és Szász Róbert, a NIF Zrt. projektvezetője az M30-as gyorsforgalmi út Miskolcot Kassával összekötő szakaszának átadóünnepségén Tornyosnémetiben 2021. október 26-án. A háttérben Demeter Zoltán (b), Hörcsik Richárd (b2) és Csöbör Katalin (b5), Borsod-Abaúj-Zemplén megye fideszes országgyűlési képviselői és Nagy Róbert Attila, a NIF vezérigazgatója (k). (fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher)
A Miskolc-Tornyosnémeti közötti útszakasz és a kapcsolódó létesítményeik kiviteli terveinek elkészítésére, az engedélyeinek beszerzéseire és kivitelezésére kiírt közbeszerzés eredményét 2018 januárjában tették közzé. A megrendelő a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF) volt, amit azóta beolvasztottak az Építési és Közlekedési Minisztériumba (ÉKM).
A 30+100 – 40+500 km sz. közötti „A” szakaszt – ahova a beszakadt és emiatt lezárt szikszói rész is tartozik – nettó 39,9 milliárd forintos ajánlattal nyerte meg a Strabag. A szerződést később kétszer módosították, és a végösszeg a másodikkal átlépte a nettó 40 milliárd forintot.
Az ÉKM-től nemrég közérdekű adatigénylésben kértük ki az M30-as vonatkozó szerződését, valamint az átadás-átvételhez és tervezéshez kapcsolódó iratokat. A minisztériumtól azonban csak a szerződést kaptuk meg, a többi dokumentumot nem adták ki az alábbi indoklással:
„Tájékoztatjuk, hogy az Ön által kért, a Vállalkozói Szerződéses Megállapodáshoz kapcsolódó tervdokumentáció a tárca feladat- és hatáskörébe tartozó döntés meghozatalára irányuló eljárás során készített olyan adatnak minősülnek, amelyek a helyreállítás és a garanciális hibák kijavítása során a tárca feladat- és hatáskörébe tartozó további jövőbeli döntés megalapozását is szolgálják”,
A szerződésből viszont több minden is kiderül. Lázár Jánosék mostani álláspontja szerint ugyanis a Strabag egyedül felelős a hibás útszakaszért, a 117 oldalas dokumentum viszont rögzíti, hogy az egyes feladatok elvégzését mérnök ellenőrzi.
A szerződésben a Mérnök szervezetnek a Főbert Zrt.-t, Transinvest -Budapest Kft.-t, Eurout Kft.-t, Oviber Kft.-t, valamint a Viköti Kft.-t nevezték meg. A dokumentum szerint „a Mérnök – különösen a Bázis és Aktualizált Dokumentációk felülvizsgálatakor, továbbá a teljesítés ellenőrzése során – megállapítja, hogy a Vállalkozó által biztosított személyi erőforrások és/vagy tárgyi feltételek, felszerelések, berendezések nem az előírt kiváló minőségűek, vagy nem megfelelőek, rövid határidővel felhívja a Vállalkozót az előírt szakképzettségű, minőségű feltételek biztosítására, melyről tájékoztatja a Megrendelőt.
Amennyiben a Vállalkozó ismételt felhívást követően sem biztosítja a Projekt teljesítéséhez szükséges személyi és tárgyi feltételeket, a Megrendelő jogosult súlyos szerződésszegés miatt a Szerződéstől elállni vagy azt felmondani.”
Vagyis a hierarchia szerint a mérnök állt a Strabag és az állam között.
Így a szerződés szerint Lázárék kizárólagos felelősséghárítása alapjaiban vitatható. Azt persze nem várhatjuk el a minisztériumtól, hogy ellenőrizze a mérnököt, hiszen nem arra van. Az viszont elvárható, hogy ismerje saját szerződéseit. Ez már csak azért is lényeges, mert a szerződés azt is rögzíti, hogy a NIF, a minisztérium vagy a „projekt megfelelősége értékelését, tanúsítását, támogatását végző szervezetek” közül mindenkivel kötelező volt együttműködnie a Strabagnak.
Emellett azt is rögzítették a szerződésben, hogy „A Vállalkozónak az Ajánlattételi Dokumentációban meghatározottak szerinti minőségirányítási rendszerrel kell rendelkezni, és a minőségirányítási rendszerét köteles a teljesítés időszaka alatt fenntartani. A Megrendelő és/vagy a Mérnök felhívására az erre vonatkozó igazoló dokumentumokat köteles a Vállalkozó bemutatni.”
Vagyis NIF és a minisztérium bármikor megnézhette, mit és hogyan építenek be az útba. Ha ezt megtette és mindent rendben talált, akkor érthetetlen a keménykedés a kormány részéről, hiszen szándékosság aligha lehet a háttérben – ha mégis, akkor azt a megrendelő hallgatólagos beleegyezésével történt.
A szerződés Ellenőrzés és vizsgálat pontja szerint „a Mérnök, a Megrendelő, továbbá vasútfejlesztési projekt esetén a Pályahálózat-működtető jogosult arra, hogy az építés, elkészítés, gyártás vagy előkészítés alatt ellenőrizze és megvizsgálja az anyagokat, berendezéseket és beszerelendő tárgyakat.”
De még azt is előírták, honnan lehet a töltésanyagot hozni, és az milyen követelményeknek feleljen meg.
Ahogy írják: „Amennyiben a Szerződés tárgya kiterjed töltésépítésre, a töltésépítésekhez szükséges anyagot a Műszaki Követelményekkel összhangban elsősorban a bevágásokból, másodsorban a Szerződés szerinti anyag-nyerőhelyekről kell biztosítani a Mérnök előzetes jóváhagyása és feltételei alapján, figyelembe véve az állami vagyonról szóló jogszabályokat, valamint a bányatörvény hatályos rendelkezéseit.” És ezt ugye a mérnök és a minisztérium is ellenőrizhette.
Azt is pontosan rögzítették, miként zajlik az átadás. Eszerint „a Vállalkozó készre jelentése alapján a Megrendelő, vagy a Megrendelő megbízásából a Mérnök a Vállalkozó általi készre jelentés kézhezvételét követő 15 tizenöt napon belüli időpontra kitűzi, és a Mérnök lefolytatja a (Rész) Műszaki Átadás-átvételi Eljárást”.
„Október végéig ki kell javítani az M30-as autópálya megsérült szakaszát, és vissza kell adni a forgalomnak” – jelentette ki Lázár János Szikszón, egy lakossági fórumon. A Telex arról is írt, hogy Lázár szerint „a hiba feltárásához a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szakembereit hívták segítségül, mert nem hitték el a kivitelező állítását a probléma keletkezéséről”, valamint a miniszter azt is mondta, hogy „az altalajban folyamatos vízszivárgás van, amit nem kezeltek.”
A szerződés szerint „jótállási kötelezettsége alól Vállalkozó akkor mentesül, ha bizonyítja, hogy a hiba oka a teljesítés után keletkezett”. Eddig azonban az ügyben csak a minisztérium álláspontja ismert, a Strabagot a szikszói lakossági fórumra nem engedték be.
Viszont az osztrák cég néhány napja a Facebook-oldalán azt tette közzé, hogy elkezdte a lezárással érintett szakaszon az instabil talajszerkezet megerősítésének előkészítését „szoros együttműködésben az Építési és Közlekedési Minisztérium munkatársaival”. Ez alapján a kivitelező nem vitatja a saját felelősségét az ügyben.
‼️ Információ az M30-as autópályán közlekedőknek!
A STRABAG elkezdte a lezárással érintett szakaszon az instabil…
Közzétette: STRABAG Magyarország – 2025. február 13., csütörtök
A szerződés szerint a „Jótállás időszak időtartama, illetve vége a Projekt egésze sikeres Műszaki Átadás-átvételének lezárásától számított 36 (harminchat) hónap.” De a tervezést is említik, eszerint „A Vállalkozó szavatossága alapján a terv hibája miatt mindaddig érvényesíthetőek a szerződésszegésből fakadó jogok, amíg a terv alapján kivitelezett szolgáltatás tervhibával összefüggő hibás teljesítése miatti jogok gyakorolhatók.”
Az, hogy mikor mi történik, nem a Strabag döntése, mivel a szerződés azt írja: „A Megrendelő határozza meg a javítás határidejét. A Vállalkozónak a javítás módjáról Javítási Technológiai Utasítást kell készítenie. A Vállalkozó köteles a Jótállási Időszak egész ideje alatt a Megrendelő és/vagy a Mérnök ésszerű utasításnak megfelelően az előírt határidőn belül kijavítani és/vagy helyre állítani minden hibát, hiányosságot, repedést, tönkrement részt stb., amelyre a Megrendelő utasítja”.
A Strabag felelőssége az M30-as autópálya minőségi hibáival kapcsolatban egyértelmű. Amíg nem hajlandóak orvosolni a problémát, addig a Strabaggal semmilyen szerződést nem írok alá, és megtiltom a kivitelezőknek, hogy alvállalkozóként a munkájukat igénybe vegyék.
Közzétette: Lázár János – 2025. február 18., kedd
Ahogy azt is rögzítették, hogy „ha bármely hiba, repedés vagy más hiányosság merül fel a Projekt tárgyán a Jótállási Időszak lejárta előtt, a Mérnök és/vagy Megrendelő jogosult utasítani a Vállalkozót – egy másolatot küldve a Megrendelőnek – hogy irányítása szerint tárja fel a hiba okait. Ha a hiba, repedés vagy egyéb hiányosság olyan, amelyért Vállalkozó felelős,
a feltárás elvégzésével kapcsolatban felmerült költséget a hiba kijavításának költségein felül a Vállalkozó viseli.”
A minisztérium a lényegi adatokat nem adta ki, vagyis azt, hogy hogyan zajlott a teljesítés, az átadás-átvétel. Márpedig azok, ha szerződés szerint történtek, fontos részleteket tisztáznának. De úgy tűnik, nem ez a kormány célja, hiszen míg a civilektől transzparenciát követelnek – erre Brüsszelt is felszólítják – addig a magyar kormány adatokat titkol el, és ebben élen jár az ÉKM, Lázár János minisztériuma.
Segesvári Csaba
Frissítés, 2025. március 4.: A cikk korábbi verziójában tévesen azt állítottuk, hogy a BIMLAB Mérnökiroda Kft. szerepel a szerződésben mérnökként, a hibáért elnézést kérünk.
A címlapkép Átlátszó-montázs: Lázár János építési és közlekedési miniszter beszédet mond az M30-as autópálya helyreállításáról tartott lakossági fórumon Szikszón 2025. február 17-én. (fotó: MTI/Vajda János) és az M30-as (fotó: Lázár János/Facebook)
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ahogy korábban, úgy nagy valószínűséggel most is az állami szervezet elnöke és annak felesége használta volna a Mercedes GLE 450 típusú autót.
Sikerült megszólaltatnunk két magyar férfit, akik részt vettek a magyar-szerb határon zajló embercsempészetben, ami a határkerítés felhúzása után is virágzó biznisz.
Hosszú huzavona után megállapodott a kórház és az önkormányzat: szerződésben szabályozzák, kinek a feladata az üzemeltetés és a takarítás.
Az ingatlan a HM EI Zrt. tulajdonában áll, és a jogszabályok alapján a volt vezérkari főnök nem hozhatott egyedül döntést róla.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!