Sötét és gigászi titkot rejthet ez az Einstein-gyűrű

2025 / 03 / 02 / Felkai Ádám
Sötét és gigászi titkot rejthet ez az Einstein-gyűrű
A „Kozmikus patkó” – egy látványos Einstein-gyűrű – valójában a valaha megfigyelt egyik legnagyobb fekete lyukat rejtheti.

Az Einstein-gyűrű akkor alakul ki, amikor egy hatalmas galaxis elhajlítja a mögötte lévő, távolabbi galaxis fényét. A kutatók most arra is rájöttek, hogy mi állhat ennek a hatalmas gravitációs erőnek a hátterében: egy elképesztően nagy fekete lyuk, amelynek tömege elérheti a 36 milliárd naptömeget.

Valami lazán felborított egy szupermasszív fekete lyukat Az NGC 5084 galaxis központi szupermasszív fekete lyukának a vizsgálatakor nem várt felfedezést tettek a tudósok: ez a hatalmas objektum valami miatt egyszerűen felborult.

A „Kozmikus patkót” először 2007-ben fedezték fel egy két galaxisból álló rendszerben, amely az Oroszlán csillagképben található. Ennek középpontjában az LRG 3-757 galaxis helyezkedik el, amelynek fénye torzult, világító gyűrűként jelenik meg. Ez a jelenség – az úgynevezett gravitációs lencsehatás – Albert Einstein 1915-ös általános relativitáselméletének egyik következménye. Akkor lép fel, amikor egy rendkívül nagy tömegű objektum gravitációja meghajlítja a téridőt, eltérítve a közelében áthaladó fény útját.

Egy friss tanulmány szerint – amely február 19-én jelent meg az arXiv preprint szerveren –, az LRG 3-757 gravitációs lencsehatása a magjában található rendkívüli tömegű fekete lyuknak köszönhető – írja a Live Science. A kutatás – amely még szakértői értékelésre vár – a chilei Atacama-sivatagban működő Multi Unit Spectroscopic Explorer adatait és a Hubble Űrteleszkóp képeit elemezte. A tudósok a gravitációs lencsehatás és a galaxis csillagainak mozgása alapján jutottak arra a következtetésre, hogy egy ilyen hatalmas fekete lyuk elengedhetetlen a megfigyelt jelenségek magyarázatához.

Ha mindez igaz, úgy az LRG 3-757 fekete lyuka a valaha észlelt egyik legnagyobb hasonló objektum lehet. Olyan felfoghatatlan kozmikus óriások sorába illeszkedik, mint a Holm 15A fekete lyuk (44 milliárd naptömeg) vagy a rekorder Ton 618, amely 66 milliárd naptömeget nyom. Összehasonlításképpen, ezek a fekete lyukak akkora kiterjedésűek, hogy átmérőjük a Nap és a Neptunusz közötti távolság negyvenszeresét is elérheti.

A szóban forgó fekete lyuk eredete azonban továbbra is rejtély. A galaxis közeli csillagainak mozgása szokatlanul lassú és kevésbé véletlenszerű, mint azt a kutatók várták. Ez arra utal, hogy a múltban jelentős kozmikus események – például galaxisok összeolvadása, erőteljes sugárkitörések, amelyek akadályozták a csillagkeletkezést, vagy a fekete lyuk gyors korai növekedése – alakíthatták a rendszer fejlődését.

A csillagászok remélik, hogy az Euklidész űrteleszkóp – amely jelenleg egy hatéves kozmológiai felmérést végez – további részleteket tár majd fel. Az Einstein-gyűrűk és a barionos akusztikus oszcillációk feltérképezésével az Euklidész segíthet a sötét anyag és a sötét energia vizsgálatában, valamint a galaxisok fejlődésének és a kozmikus struktúrák kialakulásának tanulmányozásában is.

„Az Euklidész-misszió várhatóan több százezer gravitációs lencsét fog felfedezni az elkövetkező öt évben” – írták a tanulmány szerzői.

(Kép: a Hubble Űrteleszkóp felvétele az LRG 3-757 galaxisról, amely „Kozmikus patkó” néven ismert, forrás: NASA, ESA)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Az új modellt ráadásul tesztelni is lehet, nem pusztán spekuláció.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!