A Pénzcentrum 2025. április 21.-i hírösszefoglalója, deviza árfolyamai, a hatoslottó nyerőszámai, heti akciók és várható időjárás egy helyen!

Varatlan számlát kaphatnak a magyar háztulajok: nincs mese, ezért is fizetni kellhet 2025 elején
Csúnya meglepetés érheti a tavasz beköszöntével azokat a kerttulajdonosokat, akik évek óta csak halogatják a kerti vízrendszer rendbetételét vagy szigetelését. Mivel a most lassan véget érő tél kemény fagyokat is hozott, sokan szembesülhetnek azzal, hogy sok tíz- vagy akár százezres kiadással kell indítani a kerti szezont. A Pénzcentrum szakembereket kért meg, hogy összegezzék a teendőket egy kerti vízvezetékkel, vagy vízmérőel kapcsolatos probléma esetén, és azt is megkérdeztük, nagyjából mennyi lehet a javítás.
A hét végén már elkezdődött március, az első tavaszi hónap, ami a magyar kertesház-tulajok számára mindig örömteli időszak: végre hódolhatnak kedvenc hobbijuknak, és a tél, a fagyok elmúltával mindig van is munka bőven. Ha pedig locsolni is akarunk, mégpedig minél hamarabb, akkor szükség van a kerti csapok átvizsgálására is - sokan csak ekkor szembesülnek azzal, hogy a fagyos téli időjárás elképesztő károkat okozott a kerti vízvezetékrendszerükben.
A Pénzcentrum a Magyar Víziközmű Szövetség, valamint egy vízvezeték-szerelő segítségével nézte meg és összesítette, milyen sérüléseket hogyan hozhatunk (vagy hozathatunk) helyre, és mint mindjárt látni fogjuk, elég sokan nem is tudják, micsoda összegekbe is kerülhet a vízvezetékek kijavítása. Mikor hívjunk szakembert, és mi az a munka, amit esetleg minimális hozzáértéssel is elvégezhetünk? Mennyibe kerül mindez, és hogyan előzhetjük meg a bajt?
Mi a teendő, ha elfagyott a vezeték vagy a vízmérő?
Minden évben jelent feladatot a szolgáltatóknak, hiszen ha nem teszik meg a vízmérők és a vezetékek fagy elleni védekezéséhez szükséges lépéseket a felhasználók, a nagy téli hidegben elfagyhatnak a szerelvények - válaszolta a lapunk által feltett kérdésre a Magyar Víziközmű Szövetség. Arra is kitértek, hogy
A télen nem lakott ingatlanoknál fontos a vízhálózat és a vízmérők víztelenítése, valamint a vízmérőakna letakarása, szigetelése, de javasolt az ingatlan rendszeres időközönkénti ellenőrzése is, az esetleges károk megelőzése – és mihamarabbi észlelése - végett. A télen is lakott ingatlanoknál fontos, hogy a vízmérőakna szigetelése megtörténjen. Ugyanakkor azokra a vezetékszakaszokra is kiemelt figyelemmel kell lenni, amelyek kevésbé védett helyen (pincében, falon kívül) vannak, ezeket is célszerű szigetelőanyaggal védeni. A kerti csapokat vízteleníteni kell, valamint a telepített öntözőberendezésekre is érdemes jobban odafigyelni, mert ezek bár fagyállóak, az élettartamukat meghosszabbíthatja, ha víztelenítve vannak- írták válaszukban.
Kitértek még arra is, hmikor vezetjük észre, ha baj van:
Amikor az idő – a nagy hideg után – enyhülni kezd, érdemes ellenőrizni a vízmérőt. Amennyiben forog a vízmérő csillagkereke akkor is ha nem nyitja meg a csapot, vagy szilánkosra tört a vízmérő üvege, esetleg eldeformálódott a számlálószerkezet vagy a lakásban nem folyik a víz – ezekben az esetekben valószínűleg csőtörés történt, amelyről a szolgáltatót értesíteni kell
- tették hozzá. Leszögezték ugyanakkor, hogy ők nem tudnak olyan támogatás létezéséről, amelyet a kertek tulajdonosai igényelhetnének elfagyott vagy más módon rongálódott kerti vízvezeték javítására. HA viszont baj van, akkor mélyen a zsebünkbe kell nyúlni egy komolyabb károsodás esetén.
Ezek a költségek szolgáltatónként eltérőek lehetnek, az Üzletszabályzat melléklete, vagy a Díjjegyzék tartalmazza általában ezt, de nagyságrendileg ez több tízezer forintot is jelenthet elfagyás esetén
- adtak egy körülbelüli becslést. Fontos tudni azt is, kihez kell fordulni, ha a problémát észleltük, és hogy pontosan mi is történik ilyenkor:
Miután a fogyasztó észlelte a problémát, elsőként be kell jelenteni a szolgáltatónál a központi telefonszámon, jelezni a csőtörés tényét és el kell indítani a vízmérő cseréjére vonatkozó szolgáltatás megrendelését. Hogy ez mennyi időt vesz igénybe, azt nem tudjuk megmondani, de minden szolgáltató igyekszik ezt a leghamarabb, a legrövidebb időn belül elvégezni a vízmérő cseréjét és annak adminisztrációját. Jó tudni, hogy minden olyan probléma (elfagyás, csőtörés, stb.), amely a szolgáltatási pont utáni hálózaton keletkezett, a felhasználó számláját terheli, mert az ő birtokán lévő hálózat meghibásodása okozta a veszteséget. Erre a hatályos jogszabályok kötelezik a felhasználókat. Közérthetően ez azt jelenti, hogy a felhasználó feladata az állagmegóvás és a belső hálózat ellenőrzése és karbantartása is, a vízmérő utáni belső területen, ahová értelemszerűen a szolgáltató be sem juthat, hiszen magánterület.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- tették még hozzá.
Százezerbe is kerülhet
Az első és legfontosabb dolog, hogy a megelőzés mindig jobb, mint az utólagos javítás - mondta a Pénzcentrumnak Petneházi Norbert vízvezeték-szerelő egyéni vállalkozó. Ő is arról beszélt, érdemes a vízórák környékét, illetve az azokhoz vezető csöveket szakszerűen szigetelni, különösen ott, ahol az időjárás fagypont alá süllyed.
Ha viszont már megtörtént a baj, és azt látjuk, hogy tiszta jég a vízóra, akkor semmiképp se próbáljuk meg házi módszerekkel (pl. nyílt lánggal, meleg vízzel) felolvasztani, mert lehet, hogy csak több kárt okozunk, mindenképp hívjunk szakembert! Ő tudja, hogyan kell szakszerűen kiolvasztani a fagyott vízórát, ügyelve arra, hogy ne repedjen meg a műszer, ha még menthető, vagy a csövek. De ha a károsodás már túl nagy, cserélni kell. Ebben az esetben először le kell állítani a fővízellátást, majd a rendszerből teljesen leereszteni a vizet, hogy biztonságosan dolgozhasson a szerelő. A fagyott, vagy esetleg már repedt vízórát óvatosan kell leszerelni, eltávolítani. Fontos, hogy az új berendezést megfelelően szigeteljük, hiszen, ha nem vigyázunk, könnyen ugyanaz a hiba megismétlődhet a következő télen. És a munkálatok során alaposan ellenőrizni kell minden csatlakozást és tömítést, hogy a jövőben se legyen probléma a vízszivárgással vagy a fagyással
- magyarázta a szaki. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy nagyjából milyen költségekkel számoljon, aki elfagyva találja vízóráját például a nyaralójában. Mint mondta, a vízóra cseréjének költsége több tényezőtől függ – a munkálatok összetettségétől, a használt anyagok minőségétől és attól, hogy csak a mérőórát vagy esetleg a környező csöveket is javítani kell-e.
Általában, ha csak a vízóra cseréjéről van szó, annak az ára 20 000–30 000 Ft között mozoghat. Azonban ha a fagy miatt nemcsak a mérőóra, hanem a csővezeték is károsodott, a költségek gyorsan megugorhatnak: ilyenkor a javítási munkálatok, a csőszigetelés és esetleges egyéb csereelemek beszerelése miatt az ár akár 100 000 forint fölé is rúghat. Persze, ezek csak általános árak, az egyedi körülmények, a helyi árazás vagy a szükséges munkálatok mennyisége mind befolyásolhatják a végösszeget
- mondta a szakember hozzátéve, pontos árajánlatot csak a helyszínen lehet készíteni egy-egy esetnél.
Mint a fentiekből is kitűnik, a fagy elvonultával minél hamarabb érdemes leellenőrizni a kerti csap állapoát, mert meglehet, hogy így is csúnya meglepetésben lesz részünk. A megelőzés tehát nagyban segíthet azon, hogy ne kelljen rögtön egy akár százezres mínusszal indítani a tavaszi kerti szezont.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


