Hírlevél feliratkozás
Bucsky Péter
2025. március 1. 06:05 Közélet, Világ

Egy stadion mutatja, miért járnak előttünk a csehek

(Frissítés március 28-án: cikkünk eredetileg megjelent verziójában a csehországi projekt nettó árát a magyarországi bruttó árral vetettük össze, az ezzel összefüggő részeket javítottuk cikkünkben. Emellett új elemként bekerültek az MVM Dome-ot építő Market Építő Zrt. észrevételei az összehasonlítás egyéb szempontjaival kapcsolatban, ezek a cikk vonatkozó részének végén – az első közcím előtt – olvashatók.)

Összehasonlító árakon számolva közel 33 százalékkal olcsóbban épül sportcsarnok Csehország második legnagyobb városában, mint amennyibe a budapesti MVM Dome került. A Brno Arena kivitelezésére 2023-ban szerződtek akkori árfolyamon 67 milliárd forintnak megfelelő nettó 4,24 milliárd korona értékben. A 2019-ben szerződött fővárosi csarnokot végül nettó 78 milliárd forintért építették meg.

A brnói stadion 13 300 fős lesz, az egy férőhelyre jutó költség így a 2023-as árakon 5,07 millió forint. 2019-ben a 20 ezer fős MVM Dome építési költsége fajlagosan 3,89 millió forint volt. A KSH építőipari inflációs kimutatása szerint 2023-ig 73 százalékkal nőttek az építőipari árak, ezzel számolva 2023-as árakon már mintegy 135 milliárd forint lett volna a kivitelezés értéke, ami ülőhelyenként 6,73 millió forint. Ez közel 33 százalékos különbség.

Az építőipari inflációt egyedi projektekre persze csak korlátozottan lehet vonatkoztatni, de a különbség egyik oka a kivitelezők eltérő jellege lehet: az MVM Dome-ot Orbán Viktor „kötélbarátja”, Garancsi István Market Zrt.-je építette, Brnóban viszont egy nemzetközi építőipari multi, a Hochtief a fővállalkozó. Azt pedig már évekkel ezelőtt megírtuk, hogy milyen kiemelkedő profitrátával dolgoznak Magyarországon a kormányközeli építőipari vállalatok, akár a multikhoz, akár más magyar cégekhez viszonyítunk. Ez az extraprofit pedig jelentős részben olyan óriásprojektekből származik, mint az MVM Dome építése.

(Frissítés: cikkünk megjelenése utána a Market Építő Zrt. a már említett nettó-bruttó problémán túl az alábbi szempontokra hívta fel a figyelmet, amelyeket a vállalat szerint figyelembe kell venni az összehasonlításnál.)

A Market információi szerint a cseh projekt teljes költsége a helyszín felszerelésével együtt – ami az MVM Dome esetében benne van a 78 milliárdban – megközelíti az 5 milliárd koronát, ami lényegében megegyezik a budapesti csarnok költségével. Emellett a Market szerint nem a szerződés, hanem a kivitelezés megkezdésének (2020 Budapesten, 2024 Brnóban) évét érdemes összehasonlítani, ami Magyarországon 51 százalékos, Csehországban (az időben visszafelé nézve) -36 százalékos építőipari inflációs eltérést mutat.

Az MVM Dome a brnóinál magasabb és nagyobb alapterületű létesítmény, beépített területe közel kétharmaddal nagyobb, míg befogadóképessége nagyjából 50 százalékkal. Mivel ezek a számok alapvetően nagyobbak, mint az inflációs eltérés, ezért a Market szerint valójában az MVM Dome a költséghatékonyabb beruházás.

„Az MVM Dome jelentősen nagyobb belmagassága lehetővé teszi többféle és nagyobb léptékű rendezvény, például nemzetközi sportesemények és koncertek lebonyolítását. Az MVM Dome nemcsak dizájnjával és innovatív külső megjelenésével tűnik ki, hanem komplex és korszerű világítástechnikájával, valamint audiovizuális megoldásaival is” – tette hozzá a Market.

(Cikkünk tartalma innentől fogva változatlan.)

Helyi fejlesztés

További különbség, hogy az MVM Dome költségeit teljes mértékben a magyar állam fizette, és még az üzemeltetése is csak jelentős állami támogatással oldható meg: az állami MVM évi 1,4 milliárdot fizet, hogy fenn lehessen tartani a multifunkciós csarnokot.

Brnóban viszont a helyi önkormányzat építteti a sportcsarnokot, városi közszolgáltató cégekkel közösen. Emellett a 4,2 milliárd koronás költségekből 300 milliót a Nemzeti Sportügynökség, 200 milliót a Dél-morvaországi Régió biztosít. Szükség van 1,95 milliárd koronányi hitelre is, amelyet a Ceska Sporitelna bank folyósít, a 4,9 százalékos kölcsönt 2050-ig fizetik vissza. Ezt a létesítmény üzemeltetéséből kell kigazdálkodni, így nyereséges működést kell biztosítani. Az üzemeltetést saját cég fogja végezni, mert nem találtak olyat a piacon, aki vállalta volna ezt. (Ami azért valószínűleg a kockázatokat is mutatja.)

Ehhez a felálláshoz az is hozzájárul, hogy Csehországban sokkal nagyobb pénzügyi szabadsága van a városoknak, így a valós helyi igényekhez tudnak kulturális és sportintézményeket fejleszteni. Ezzel szemben Magyarországon alapvetően csak az állam tud ilyen létesítményeket építeni. A kisebb stadion is megfelel a 2031-es kézilabda Európa-bajnokság meccseihez, de a piaci alapon működő helyi Kometa Brno jégkorongcsapat találkozói és MMA-küzdelmek mellett további bevételeket hozó koncertek is lesznek.

Gazdagabb városban könnyebb

Az összehasonlítás abból a szempontból is érdekes, hogy a 12,5 ezer fős Papp László Sportaréna mellett túlzásnak tűnhetett egy újabb, ráadásul a Wikipédia gyűjtése szerint Európa negyedik legnagyobbjának számító sportcsarnok építése. Pedig Brnóban is egy másik, 7,5 ezer fős aréna mellé épül újabb. A két legjelentősebb sportarénát figyelembe véve ezer főre Budapesten 19, Brnóban 52 ülőhely jut.

Ez alapján tehát bőven elfért Budapesten az MVM Dome, de akkor miért kell állami szerepvállalás az üzemeltetéséhez? Ennek sok oka lehet, de Csehországban valószínűleg a jóval magasabb bérek és életszínvonal miatt is lehet nagyobb érdeklődés az ilyen létesítményekben rendezett kulturális és sportesemények iránt.

Európai összehasonlításban is az látható, hogy nem kiemelkedően magas a sportcsarnokok kapacitása lakosságarányosan Budapesten a nagyobb, 10 ezer fő feletti csarnokokat figyelembe véve. (A városok neve a buborékra kattintva vagy az egeret odahúzva jelenik meg.)

Sportcsarnok-ellátottságában sokkal inkább Moszkva, Minszk és Szentpétervár áll Budapesthez közelebb, mint Brno, Ljubljana vagy Krakkó. Jól látszik, hogy szórnak az adatok, és a magasabb életszínvonal nem jár együtt feltétlenül fajlagosan nagyobb csarnokellátottsággal. De az is látható, hogy a nagyobb kapacitás alapvetően Budapestnél gazdagabb városokra jellemző, a tehetősebb országokban lehet ezeket gazdaságosan üzemeltetni.

Nagyot álmodnak

Ebből a szempontból is érdekes, hogy Pardubicében 2027-re tervezik megnyitni az új arénát, ami – ha megvalósulnak a tervek – 22,3 ezer fős befogadóképességével a világ legnagyobb jégkorongstadionja lesz. Teljesen magánforrásból Petr Dědek, a Dynamo Pardubice hokiklub tulajdonosa építi.

A tervezett költség 10,5 milliárd korona, ami mai áron mintegy 170 milliárd forint. Az ülőhelyek számára vetítve ez is tizedével olcsóbb, mint az MVM Dome 2023-as áron. Hosszabb távon érdekes kérdés lesz a multifunkciósra tervezett létesítmény fenntartása, hiszen Pardubicének még 100 ezer lakosa sincsen, így nagyjából 450-es értékkel kerülhet majd fel a város a fenti grafikonra.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Világ brno Csehország építőipar mvm dome sportcsarnok stadion Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence
2025. április 17. 10:13 Közélet

Egyre többen látják úgy, hogy már a 2 százalékot sem éri el idén a magyar gazdasági növekedés

Elmaradt az év elejére beharangozott fordulat, ráadásul a kereskedelmi háború és a választások előtti költségvetési kiköltekezés is kockázatot jelent.

Jandó Zoltán
2025. április 16. 14:17 Közélet, Vállalat

Az UEFA-n kívül senki nem hiszi el Mészáros Lőrincnek, hogy eladta a focicsapatát

Ha az Európai Labdarúgó-szövetség komolyan venné a saját szabályait, akkor nem csak az Eszék, de a Felcsút is bajba kerülhetne. De úgy tűnik, nem veszi.

Torontáli Zoltán Jandó Zoltán
2025. április 16. 05:45 Közélet

Tele vannak a raktárak eladatlan hússal és tejjel, és ez nagyon sokba fog kerülni

Óriási költségekkel jár, hogy a száj- és körömfájás miatt beragadt az export, és nagy a bizonytalanság abban, hogy milyen kárenyhítést kapnak a piaci szereplők.

Fontos

Váczi István
2025. április 16. 11:59 Pénz

Idegesek a befektetők, Argentína lesz az Egyesült Államokból?

Sok évtizedes bizalmat kezdett ki Donald Trump kaotikus gazdaságpolitikája, aminek következményeit Magyarországon is érezhetjük.

Váczi István
2025. április 15. 12:55 Világ

Trump megértő Oroszországgal, mégis ő a legnagyobb veszély az orosz gazdaságra

Ha a vámháborús káosz miatt tovább esik az olajár, az nehezen megoldható feladat elé állítja az utóbbi években jól vizsgázó orosz gazdasági vezetést.

Vámosi Ágoston
2025. április 15. 05:50 Közélet

További uniós pénzeket sodort veszélybe a tegnapi alkotmánymódosítás

Jelen állás szerint már senki sem tudja kiszabadítani a felfüggesztett uniós pénzek jelentős részét, sőt az akadályok száma csak nő.

(Magyar Zsuzsanna a HOLD Alapkezelő részvényelemzője.)

A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei szezonban olyan magas költségek voltak, amelyek arra kényszeríthetik az utazókat, hogy jövőre újragondolják, mennyit is ér a síelés által nyújtott eufória.

Tovább olvasom

Felkerült az adóhatóság „nagy összegű adóhiánnyal rendelkező adózókat” összesítő listájára az Eurovéd Security Zrt. őrző-védő cég.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 14. 15:30 Világ

Türkmenisztán a világ egyik leggazdagabb országa lehetne, de csapdába került

Rengeteg földgáz van az országban, de geopolitikai okok miatt nem tudják elszállítani a vevőkhöz.

Tovább olvasom

Az idei almatermés egy része is elfagyhatott a múlt heti váratlanul hideg időjárás miatt. Az ország északnyugati része ugyan megúszta a mínuszokat, de máshol -1 és -6 fok között alakult a hőmérséklet hajnalban.

Tovább olvasom

Sikerrel zárult az az árverés, amelyet Esztergom első kórházának értékesítésére írt ki a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV).

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. április 14. 06:00 Közélet, Világ

Magyarország után Amerikába is megérkezett a személyelvű gazdaságpolitika

Szűk hatalmi érdekek mentén próbálják alakítani az üzleti viszonyokat, ami gazdaságilag több problémát okoz, mint amennyi politikai hasznot hajt.

Tovább olvasom

Ismét eladó az egykori Dunaferr vagyona. A brit-indiai Liberty Steeltől felszámolásba került két cég jövőjén 2600 munkavállaló sorsa múlik. Az esetleges befektetők április 23-áig tehetnek ajánlatot.

Tovább olvasom

Bukovszki András
2025. április 13. 06:07 Pénz

Olyan sokba kerül az államadósság-törlesztés, hogy kódolva van Magyarország lemaradása

Az EU-n belül hazánk költötte GDP-jéhez viszonyítva a legtöbbet kamatfizetésre az utóbbi években, ami aggasztó a növekedési kilátások szempontjából.

Tovább olvasom

Gergely Péter
2025. április 12. 19:04 Pénz

Ismét hajtanak a betétesek pénzére a bankok

Több pénzintézet is versenyképes, az állampapír-hozamoknál magasabb lekötött betéti kamatokkal küzd a lakossági ügyfelek megtakarításaiért.

Tovább olvasom

242 ezer forintra nőtt az öregségi nyugdíj átlaga januárban, ám az érintettek mintegy 60 százaléka az átlag alatti ellátásban részesül, derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. A nyugdíjasok jelentős része (nagyjából négyszázezren a kétmillióból, vagyis az ötödük) 160 és 200 ezer forint közötti ellátást kap, a tipikus nyugdíj tehát nagyjából ebbe a tartományba esik.

Tovább olvasom