
Ez hatalmas előrelépést jelent a megfigyelés és a katonai hírszerzés területén.
Úgy tűnik, valóra vált a sci-fi-filmekből ismerős technológia, ugyanis a Kínai Tudományos Akadémia mérnökei megalkottak egy elképesztően fejlett lézeres képalkotó eszközt, amely
a világ legerősebb kémkamerájaként akár 100 kilométeres távolságból is milliméteres pontossággal képes felvételeket készíteni.
Az északnyugat-kínai Csinghaj-tó környékén tesztelték is a szerkezetet, ahol 101,8 kilométerre lévő prizmákat vettek célba. Az eszköz a hagyományos lencsés kémkameráknál és teleszkópoknál százszor jobb teljesítményt mutatott, hiszen 1,77 milliméteres részleteket is élesen rögzített – ez az optikai hullámhosszon működő rendszer jóval nagyobb felbontást biztosít, mint a hagyományos mikrohullámú radarok.
A kínai fejlesztés messze túlszárnyalja az amerikai Lockheed Martin korábbi eredményét, ami 1,6 kilométerről 2 centis felbontást ért el. Ehhez képest a mostani teljesítmény (100 kilométerről 1,7 milliméteres részletgazdagság) elég durva ugrás.
A fejlesztők vezetője, Fan Csungvej az eszközzel nemcsak egy műholdat lehet észlelni, hanem akár annak sorozatszámát is leolvashatják, sőt a mikrometeorok által okozott apró sérüléseket is felmérhetik.
Bár a technológia rendkívül ígéretes, az időjárási körülmények nagyban befolyásolhatják a képminőséget, a mozgó célpontok követése pedig kivételes precizitást kíván. Ez az új fejlesztés azonban így is hatalmas előrelépést jelent a megfigyelés és a katonai hírszerzés területén, ám még további finomhangolásra van szükség a széles körű alkalmazás előtt.
(Forrás: Interesting Engineering, HVG, fotó: Unsplash / Jeremy Bishop)
Ez is érdekelhet: