Aggódva figyelheti Mészáros Lőrinc, szétszakad-e új cége alatt az ország
A bosznia-hercegovinai konfliktus alakulása Mészáros Lőrinc cégcsoportja számára sem közömbös. A leggazdagabb magyar cementgyárának ugyanis a Boszniai Szerb Köztársaság fővárosában, Banja Lukában működik egy betonkeverő üzeme, a vállalat más részei viszont az ország másik felében találhatók.
Előzmények: az 1995-ös daytoni békemegállapodás óta az ország a Boszniai Szerb Köztársaságból és a Bosznia-Hercegovinai Föderációból áll, az egységet pedig egy nemzetközi főképviselő – jelenleg Christian Schmidt – fogja össze. Ő törvényeket hozhat és vonhat vissza, a daytoni egyezménynek ellentmondó képviselőket pedig menesztheti.
A szerb országrész elnökét, Milorad Dodikot egy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a szövetségi bíróság, és hat évig eltiltotta a közügyektől. Azért ítélték el, mert aláírta a nemzetközi főképviselő intézményeinek és hatáskörének elutasításáról szóló törvényt.
Dodik nem fogadta el az ítéletet, sőt, csütörtök este a boszniai szerb parlament megszavazta a régió igazságügyi rendszerének elszakadását a szövetségi rendszertől. Ez azt jelenti, hogy a bíróságok, az ügyészség és a rendőrség sem illetékes többé a szerb országrész területén.
Az elnök azt is mondta az ítélet után, hogy „nincs többé Bosznia-Hercegovina”.
Reakciók: a héten Aleksandar Vučić szerb elnök Banja Lukába utazott, és támogatásáról biztosította Dodikot. Orbán Viktor közösségi oldalán állt ki a boszniai szerb elnök mellett, aki 300 magyar terrorelhárító érkezésével is eldicsekedett (bár csak 70-en voltak).
Donald Trump volt ügyvédje, Rudy Guliani is megjelent Banja Lukában, sőt, egy Make Srpska Great Again-sapkában beszédet is mondott. Az N1 tudósítása szerint a 80 éves ügyvéd nem igazán tudta, miért gyűlt össze a tömeg, amely előtt beszélt, mindenesetre Dodiknak átadott egy Make America Great Again-sapkát.
Alulnézet: Mészáros Lőrinc egyik cége 76 milliárd forintért vette meg a Lukavac cementgyárat 2023 végén, az összeg 70 százalékát az állami Magyar Fejlesztési Bank hitele adta.
A Lukavac évente több mint egymillió tonna cementet állít elő a bosnyák-horvát országrészben található gyárában, és emellett 50 százalékos részesedése van a közeli Vijenac mészkőbányában, amely más üzemeknek és építőipari vállalatoknak is szállít adalékanyagot.
Ugyanebben az országrészben, Szarajevóban van az egyik betonüzem, a másik viszont az említett módon a szerb részen, Banja Lukában. Ezekben összesen 700 ezer tonna építőanyag készül.
Mi következik? A nemzetközi politika gyökeres átalakulása közben nem könnyű megítélni, de az ország tényleges szétszakadása egyelőre nem tűnik valószínűnek.
Mészáros vállalatának inkább az kedvezne, ha Dodik háttérbe vonulna vagy lemondana, oroszbarát hozzáállása és szeparatista törekvései miatt ugyanis az Európai Unió szankcionálta a Boszniai Szerb Köztársaságot. Ennek feloldásával nagyszabású építkezések indulhatnának a térségben.
Ha az Európai Labdarúgó-szövetség komolyan venné a saját szabályait, akkor nem csak az Eszék, de a Felcsút is bajba kerülhetne. De úgy tűnik, nem veszi.
Alapvető élelmiszerekért ma már nem éri meg kimenni, a zöldség-gyümölcs, cigaretta, olajos mag és divat-ékszer vonalon azonban maradtak jó lehetőségek.
Nagyobb mértékben emelkedett egy év alatt az átlagkereset, mint a medián kereset, akár bruttó, akár nettó értékben nézzük – többek között ez is látszik a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adataiból.
A jövő évi költségvetés részleteiről tárgyalt a kormány, a 2026-os tervezetet jövő héten küldik el a Költségvetési Tanácsnak, és május 6-án terjesztik az országgyűlés elé – a kormányinfón Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a sarokszámokat ismertette.
Minden ötödik norvég munkavállaló töltött valamennyi időt fizetett betegszabadságon 2024 utolsó negyedévében. Ez ráadásul nem kirívó adat a gazdag észak-európai országban, az elmúlt években jelentősen megnőtt a betegszabadságon töltött napok száma, ami még ott is nagy pénzügyi terhet ró a költségvetésre.
Nem következett be pozitív gazdasági fordulat Magyarországon 2025 elején, ráadásul a jelenleg aktuális amerikai vámok a vártnál jelentősen negatívabb hatást gyakorolnak a növekedésre.
Magyarország vásároljon amerikai gázt, és fegyvereket – a Szabad Európa több kormányhoz közeli forrásra hivatkozva azt írta, hogy az Egyesült Államok többek között ezt kérte a kormánytól egy budapesti, államtitkári szintű találkozón.
Minél nagyobb egy vállalkozás, annál digitalizáltabb, és bár a nagyobbak optimistábban tekintenek a jövőbe, a mikrocégek számára is nyitva áll az út a növekedés irányába – derült ki a Mastercard frissen publikált, több mint 1200 magyar kkv válaszait tartalmazó, reprezentatív kutatásából. Szoros tehát az összefüggés a digitalizáció által elősegített hatékonyságjavulás és a cégek mérete között, de a katás egyéni vállalkozók és a mikrocégek is könnyen előre léphetnek egy-két jól kiválasztott fejlesztéssel.
Az előző két hét káosza után ezen a héten aránylag nyugodtak a pénzpiacok, az amerikai pénzügyminiszter pedig hangsúlyozta, töretlen a befektetők bizalma az amerikai államadósság iránt, de ha kell, akkor a kormány be tud avatkozni.
Óriási költségekkel jár, hogy a száj- és körömfájás miatt beragadt az export, és nagy a bizonytalanság abban, hogy milyen kárenyhítést kapnak a piaci szereplők.
(Magyar Zsuzsanna a HOLD Alapkezelő részvényelemzője.)
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei szezonban olyan magas költségek voltak, amelyek arra kényszeríthetik az utazókat, hogy jövőre újragondolják, mennyit is ér a síelés által nyújtott eufória.
Sokakat felháborított Donald Trump amerikai elnök nyilatkozata, amelyben (a véres szumi támadást követően) elődjét, Joe Bident és Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt is felelőssétette a háborúért Vlagyimir Putyin orosz elnök mellett.