Hírlevél feliratkozás
A Bank of Russia elnökhelyettese, Szergej Belov bemutatja az új 5000 és 1000 rubeles bankjegyeket 2023-ban. Forrás: AFP / Europress
Vámosi Ágoston
2025. február 27. 14:41 Pénz, Világ

Rengeteget erősödött idén a rubel, de nem mindenki örül ennek Oroszországban

24 százalékkal erősödött az orosz rubel a dollárhoz viszonyítva az év eleje óta. Az erősödés főként Donald Trump beiktatása óta gyorsult fel.

Számokban: a rubel jelenleg féléves csúcs közelében van a dollárhoz képest, bár szerdához képest volt egy kisebb gyengülés. Ezzel együtt nem sokkal gyengébb az orosz fizetőeszköz, mint 2022 elején, Ukrajna lerohanását megelőzően.

  • Az orosz tőzsde is erősödött, a Gazprom részvényeinek értéke például két hónap alatt 107-ről 170 rubel közelébe ugrott. A Szberbank részvényeinek értéke 223-ról 310 rubel közelébe nőtt november vége és február között.

Miért fontos ez? Az orosz gazdaság számára a rubel erősödése óriási megkönnyebbülés, hiszen olcsóbbá teszi a termékek behozatalát, ami segíthet letörni az inflációt.

  • Az idei első negyedévben 10,6 százalékosra várja az éves infláció mértékét az orosz jegybank. A kumulált infláció mértéke 2021 óta 31,8 százalék Oroszországban. A jegybanki alapkamat jelenleg 21 százalék, ami a 2000-es évek eleje óta a legmagasabb érték.
  • Az infláció féken tartása fontos a politikai vezetés számára, hiszen az árak elszállása a 90-es évek gazdasági összeomlásának emlékét hozná elő, amelynek meghaladására a Putyin-rendszer társadalmi legitimációja épül.

Alulnézet: külföldi elemzők kételkednek benne, hogy a jegybank adatai a valós inflációt mutatják, Oroszországon belül pedig ezt azért övezik kétségek, mert több alapélelmiszer ára is jobban nőtt, mint az átlagos infláció.

  • A kenyér sok helyen 10-12 százalékot drágult nemrég, a borscs elkészítése tavaly 25-32 százalékkal lett költségesebb a zöldségek és a hús áremelkedése miatt. Az áramdíjak pedig akár 2,5-3-szorosára ugrottak azoknál, akik kikerültek az államilag támogatott körből.

Igen, de: a rubel erősödésének hátrányai is vannak az orosz gazdaság számára. Az állami bevételek harmadát biztosító energiahordozó-exportőrök bevétele rubelben számolva csökken, így nehezebben fizetik ki a magas adóterhet (amely a kitermelési mennyiséghez kötött), kevesebb marad beruházásokra.

  • Az importtal versenyző hazai termelők is nehezebb helyzetbe kerülnek. A Lada piaci részesedését már korábban is új vámmal kellett védeni a kínai importtal szemben, de mostanra így is százezer eladatlan Lada halmozódott fel a kereskedéseknél.

Mi következik? A rubel árfolyamának hosszútávú alakulása leginkább azon múlik, hogy milyen szankciók maradnak érvényben Oroszországgal szemben, és meddig. Az előrejelzések szerint ebben az évben 80-100 között mozoghat a dollár-rubel árfolyam, a háború hosszútávú folytatódása esetén azonban tartósan 100 felett maradhat.

  • Ha az Egyesült Államok feloldja a szankciókat, akkor is csak 95-96 körül stabilizálódhat az árfolyam a Rencap előrejelzése szerint.
  • Ha az Európai Unió is feloldja a – többek között az olajszállításra vonatkozó – szankciókat, az sem jelenti azt, hogy hosszútávon 87-88-nál erősebb maradna a rubel ebben az évben.
  • Csütörtökön Isztambulban folytatódnak a tárgyalások az Egyesült Államok és Oroszország diplomatái között, ezek kimenetele szintén hatással lehet az árfolyam alakulására.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkFélelmetes Putyin-győzelem? Súlyos gyengeségek bújnak meg az orosz pozíció mögöttOroszország elverte megtakarításai jelentős részét, gyengült hatalma befolyási övezete felett, gazdaságilag Kína tartományává vált, emiatt Trump nyitása fényében sem kell pánikolni Európa felosztása miatt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem biztos, hogy közelebb vagyunk a békéhez, mint az év elejénTrump mielőbb lezárná a háborút, az orosz követelések azonban elfogadhatatlanok Ukrajna számára, így a békével kapcsolatos remények túlzottnak tűnnek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA szankciók mellett ukrán drónok is szorongatják az orosz olajexportotHamarosan kiderül, betartják-e a vevők az orosz tankerek és olajvállalatok elleni új szankciókat. Közben leállt egy nagy orosz olajexport-terminál.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkJól fizet az orosz biznisz, csak lehet, hogy elveszik a profitotA Raiffeisen kétmilliárd eurós büntetése jól mutatja, hogy milyen könnyen semmivé válhat az Oroszországban maradt nyugati cégek által megtermelt nyereség.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkLelepleződött a trükk, ami miatt sokkal erősebbnek látszott OroszországOlyan nagy összegben kényszerhiteleztek orosz bankok hadiipari vállalatokat, mint a hivatalos védelmi büdzsé. Kérdés, hogy visszafizetik-e valaha.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ deviza dollár Donald Trump gazprom háború infláció orosz-ukrán háború részvények rubel Sberbank szankciók tőzsde Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Hajdu Miklós
2025. április 11. 14:39 Pénz, Világ

Az egész világ megérzi, ha meginog a bizalom a dollár és az amerikai államadósság iránt

Válsághelyzetekben eddig dolláreszközökbe, amerikai kincstárjegyekbe menekültek a befektetők, most azonban egészen mást látunk, ami megkérdőjelezi az eddigi viszonyítási pontokat.

Stubnya Bence
2025. április 11. 10:34 Adat, Pénz

Márciusban csaknem ötödével drágultak a fővárosi lakások, és ez már az enyhülés

Országosan több mint 10 százalékkal drágultak az ingatlanok az egy évvel korábbi szinthez képest, és a bérleti díjak emelkedése is lassul.

Torontáli Zoltán
2025. április 8. 16:02 Pénz

Most látszik, miért kényszeríti a befektetési alapok pénzét is állampapírba a kormány

Eladtad az állampapírodat és befektetési alapot vettél helyette? Jó eséllyel így is állampapírban landolt a pénzed egy része.

Fontos

Jandó Zoltán
2025. április 11. 06:01 Közélet, Vállalat

Ugyanúgy égette a közpénzt a kormány, mint a jegybanki alapítvány, csak más gazdagodott

Az MNB-s alapítvány botránya kísértetiesen emlékeztet arra, ahogyan az állam Tiborcz István környezetéből vásárolt ingatlanokat százmilliárdokért.

Stubnya Bence
2025. április 10. 15:47 Vállalat

A Continental egyetlen veszteséges hazai cégét is elérheti a cégcsoport átszervezése

A cégcsoport átszervezése már idén elkezdődne az autóipari üzletág leválasztásával, jövőre ezt követné a Contitech eladása vagy tőzsdei bevezetése.

Bucsky Péter
2025. április 10. 13:34 Világ

Ezek az országok nyerik a legtöbbet azzal, hogy Trump visszavonulót fújt

Szegény, fejlődő országok lettek volna a „kölcsönös" vámok legnagyobb vesztesei, számukra nagyon nem mindegy, mi lesz a 90 napos felfüggesztés után.

A világ sok országában óriási a megkönnyebbülés azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök 90 napra felfüggesztette a szerdán életbe lépett „kölcsönös" vámok alkalmazását, és Kínát leszámítva ehelyett csak a szombaton életbe lépett 10 százalékos alapvám marad érvényben. Bár ez sem kevés a kiinduló állapothoz képest - ráadásul az ágazati, például autóipari vámok érvényben maradtak -, érdemes megnézni, mely országok nyernek a legtöbbet a szerda esti Trump-bejelentéssel.

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. április 10. 10:25 Világ

Nagy a fellélegzés, de így is marad bőven az amerikai vámokból

A szerdán életbe lépett vám megfeleződik az EU-val szemben, az ágazati tarifák azonban maradnak, Kína pedig még durvább sarcot kapott.

Tovább olvasom

Schaffhauser Tibor
2025. április 9. 17:20 Világ

Sokat veszíthetünk azzal, hogy még mindig nincs uniós klímacél 2040-re

Középtávú cél nélkül nehezebb a klímaátmenet, pedig a magyar elemzések szerint is megérné a gyorsabb átállás a kibocsátásmentes gazdaságra.

Tovább olvasom

Legalább 104 százalékosra emelkedtek szerdán az Egyesült Államok kínai termékekre kivetett vámjai a 34+50 százalékos emelés életbe lépése nyomán. A CNN számítása szerint a tényleges terhelés ennél is magasabb, az USA teljes kínai importjára vetítve átlagosan 125 százalékos.

Tovább olvasom

Lemondott az inflációkövető áremelésről a kormány nyomására a távközlési piac három meghatározó szereplője és a vezető kereskedelmi bankok is, hogy elkerüljék az élelmiszer-kiskereskedelemben bevezetett árrésstophoz hasonló szektorális intézkedéseket.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 06:06 Élet

Szinte az egész országot letarolták a hajnali fagyok, óriási a kár a gyümölcsösökben

Csak a Nyugat-Dunántúl úszta meg, máshol a gyümölcsfák virágai nem bírták a fagyokat. Olyan gazdával is beszéltünk, akinél 60-80 százalékos a kár.

Tovább olvasom

Féléves mélypontra süllyedt a magyar háztartások állampapír-állománya februárban, miközben jelentős pénz áramlott a befektetési alapokba – írta a Bank360.hu a Magyar Nemzeti Bank friss adatait elemezve.

Tovább olvasom

Pletser Tamás
2025. április 8. 14:36 Pénz

Az arany lehet a menekülőeszköz Trump gazdaságpolitikája elől

Az arany a turbulens politikai és gazdasági idők legjobb befektetése, mivel értékállósága miatt véd a leértékelődéssel szemben.

Tovább olvasom

Bucsky Péter
2025. április 8. 06:05 Adat, Közélet

Nem az árrés nagysága dönti el, kit kényszerít árcsökkentésre a kormány

Ha ismét le kell győzni az inflációt, akkor az sem baj, ha emiatt a fapados megoldások irányába kénytelenek mozdulni a kereskedők és a szolgáltatók.

Tovább olvasom

Törvényjavaslatot nyújt be Lázár János építési és közlekedési miniszter annak érdekében, hogy az állami beruházásoknál feltárhassák a teljes vállalkozói láncot, „egészen addig, aki a nyelét fogja a lapátnak”.

Tovább olvasom