Már drágábbak a panelek Debrecenben, mint sok budapesti lakótelepen
Már drágábbak voltak a panellakások Debrecenben tavaly átlagosan, mint néhány budapesti lakótelepen, és több ingatlanpiaci trend is a lakhatás megfizethetőségének további romlását vetíti előre Hajdú-Bihar vármegyében.
Alulnézet: a debreceni panellakások átlagára meghaladta a 750 ezer forintot, így a debreceni albérletárak után a panelek átlagárában is lényegében utolérte Debrecen Budapestet. A Duna House közleménye szerint a fővárosi házgyári lakások átlagára 2024-ben 776 ezer forint volt.
Ha az összes debreceni lakótelepet egy lakótelepnek vennénk, ez a környék az Óhegyi, az Újpalotai és a Havanna lakótelepnél is drágább lenne, viszont még olcsóbb lenne kilenc budapesti lakótelepnél.
A Vénkerti lakótelep 772 ezres négyzetméterenkénti átlagárral az ország harmadik legdrágább vidéki lakótelepe az OTP Ingatlanpont gyűjtése szerint.
Tágabb kontextus: a térségben dolgozó ingatlanszakértők beszámolója és a lezárult adásvételek adatai szerint a megfizethető otthonokat keresők mellett jelentős keresletet generáltak a panelek esetében a befektetési céllal vásárlók. Hajdú-Bihar 2024-es adásvételeinek 32 százaléka volt befektetési célú, Debrecenben pedig 36 százalékos volt a befektetők aránya.
A befektetők szerepe 2025-ben is jelentős maradhat a debreceni ingatlanpiacon. Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője kedden egy sajtótájékoztatón azt mondta, jelenleg országosan minden negyedik, Budapesten minden harmadik vevő befektetésre keres ingatlant.
Felülnézet: az OTP Ingatlanpont adatai alapján a budapesti átlagár elérte az egymillió forintot négyzetméterenként, jelenleg 1,012 millió forint körül alakul. Budapestet Hajdú-Bihar és Somogy követi vármegyei lebontásban, ezeknél meghaladta az átlagár a 700 ezer forintot.
A befektetők közül került ki vidéken a vásárlók 25 százaléka, Budapesten pedig a vásárlók 31 százaléka 2024 harmadik negyedévének átlagában.
Alacsonyabb volt a befektetési célú vásárló aránya a Magyar Nemzeti Bank Lakáspiaci jelentése szerint tavaly az előző évekhez képest, viszont az év eleji állampapírkamatok kifizetése növelheti a befektetési kedvet.
Miért fontos ez? A kormány célja a tavaly meghirdetett gazdasági programja alapján a lakhatás megfizethetőségének javítása. Az MNB számításai alapján tavaly Debrecenben volt a legkevésbé megfizethető a lakhatás a helyi béreket figyelembe véve.
2014 és 2024 között összesen csak három évben volt rosszabb a budapesti lakásár/jövedelem-mutató, mint a debreceni, és tavaly még javult is a budapesti megfizethetőség.
Mi várható? Az előrejelzések szerint a lakáskínálat bővülése nem tartja a lépést a kereslet növekedésével, ezért idén aligha javul a lakhatás megfizethetősége. Debrecenben ráadásul idén indul be a BMW- és a CATL-gyárak termelése, ami extra keresletet hoz a környékbeli ingatlanpiacon.
Előbb érkezett meg az árrésstop hatása, mint a szakértők várták. Vagy nagyon gyorsan gyűjtött adatokat a KSH, vagy áprilisban még nagyobb árcsökkenés jön.
Legalább 104 százalékosra emelkedtek szerdán az Egyesült Államok kínai termékekre kivetett vámjai a 34+50 százalékos emelés életbe lépése nyomán. A CNN számítása szerint a tényleges terhelés ennél is magasabb, az USA teljes kínai importjára vetítve átlagosan 125 százalékos.
Lemondott az inflációkövető áremelésről a kormány nyomására a távközlési piac három meghatározó szereplője és a vezető kereskedelmi bankok is, hogy elkerüljék az élelmiszer-kiskereskedelemben bevezetett árrésstophoz hasonló szektorális intézkedéseket.
Féléves mélypontra süllyedt a magyar háztartások állampapír-állománya februárban, miközben jelentős pénz áramlott a befektetési alapokba – írta a Bank360.hu a Magyar Nemzeti Bank friss adatait elemezve.
Törvényjavaslatot nyújt be Lázár János építési és közlekedési miniszter annak érdekében, hogy az állami beruházásoknál feltárhassák a teljes vállalkozói láncot, „egészen addig, aki a nyelét fogja a lapátnak”.
Jelentősen csökkentheti a hosszabb távon amúgy is apadó szarvasmarha-, sertés- és juhállományt Magyarországon az egyre nagyobb aggodalmat okozó ragadós száj- és körömfájás.
A 2008-as válság óta csak a covid-járvány kezdetén és az orosz-ukrán háború kirobbanását követően láthattunk olyan pánikreakciókat a tőzsdéken, mint ma, illetve már múlt csütörtök-pénteken is.