Ezermilliárdokba kerülhetnek Magyarországnak az Orbán évértékelőjén elhangzottak
Akár 10,4 milliárd euró (4160 milliárd forint) uniós forrástól is eleshet a kormány másfél éven belül – írtuk egy hónappal ezelőtt. Orbán Viktor pedig szombati évértékelőjében brüsszeli „birodalomról” és a kasszát őrző Manfred Weberről beszélt, emellett azt a Donald Trumpot magasztalta, aki gazdasági háborúra készül Európával.
Miért fontos ez? A fenti, óriási összeg a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Alap (RRF) Magyarországnak elkülönített része*60 százaléka támogatás, 40 százaléka hitel, amit az EU a koronavírus-járvány után allokált a tagállamok számára. Az RRF-hez való hozzáférés feltétele azonban – többek között – az Európai Unió Alapjogi Chartájának hatékony alkalmazása és végrehajtása.
Felülnézet: a szexuális és nemi identitásbeli kisebbségek jogainak védelme része az Európai Unió Alapjogi Chartájának. Az LMBTQ-közösséggel szembeni jogsértések miatt jelenleg 600 millió eurót tart függőben az Európai Bizottság a Magyarországnak járó forrásokból.
Orbán szombaton bejelentett terve szerint hamarosan alkotmányba foglalhatják, hogy az ember vagy férfi, vagy nő, illetve kiszólt a Budapest Pride szervezőinek is, hogy ne fáradjanak az idei esemény megszervezésével.
Az Alapjogi Charta pontosan azt mondja ki, hogy mindenkinek joga van a békés célú gyülekezés szabadságához és a másokkal való bármilyen szintű, különösen politikai, szakszervezeti és polgári célú egyesüléshez. A Charta tiltja a szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetést is.
A dokumentum szerint a tömegtájékoztatás szabadságát és sokszínűségét is tiszteletben kell tartani. Orbán azt mondta, kormánymegbízottakat küld az Egyesült Államokba, és megteremti az alkotmányos és jogi feltételeit annak, hogy „elzárják a Soros-hálózat pénzcsapjait”.
A kormányfő civil szervezetek mellett független médiumokat ért ez alatt, és azt ígérte, húsvétra – tehát két hónapon belül – végeznek ezzel a folyamattal.
Az Európai Unió előírja a menekültek jogainak tiszteletben tartását, ennek megszegése pedig nemcsak az RRF-et, hanem a 12 milliárd eurós (4800 milliárd forintos) agrártámogatások egy részét is veszélyezteti.
Mit mondanak ők? „A migráció ügyében, ha kell, a falig és azon túl is elmegyünk” – mondta Orbán az évértékelőn, és megerősítette, hogy a brüsszeli „migrációs paktumot” sosem fogják lenyelni.
Tágabb kontextus: tavaly az Európai Bíróság napi egymillió eurós bírság fizetésére kötelezte Magyarországot a menekültjogok megsértése miatt. A kormány ezt elfogadhatatlannak tartja, nem enged az ítéletnek, és 600 millió forintot különített el az ítélet elleni jogi fellépésre.
Az agrártámogatások feltétele az is, hogy az uniós tagállamokban függetlenül működjön az igazságszolgáltatás. A kormány meg is ígérte az Európai Bizottságnak, hogy biztosítja a bírói függetlenséget Magyarországon.
Orbán viszont bírókról és ügyészekről beszélt, akik „milliárdokat kaptak az Egyesült Államok költségvetéséből, és liberális véleménydiktatúrát és politikai elnyomást működtettek az egész nyugati világban, beleértve Magyarországot is”.
Magyarországnak a politikusok vagyonnyilatkozatának benyújtásán is szigorítania kell. Orbán ehelyett kilátásba helyezte, hogy az európai parlamenti képviselőknek is hasonló vagyonnyilatkozatot kell beadniuk minden évben, mint a magyar parlamenti képviselőknek.
Mi következik? A kormány egyrészt jogi úton küzd az uniós forrásokért, másrészt az egyhangúságot igénylő uniós döntéseket használhatja fel alkualapnak (vétófegyver).
Emellett rendszeresen beszél „Brüsszel elfoglalásáról” is, bár ennek 2026 végéig kétséges a realitása, illetve az is, hogy kedvező lenne-e a magyar források szempontjából egy trumpista jellegű európai fordulat. A Fidesz ideológiai szövetségesei a nettó befizető országokban az uniós transzferek csökkentéséért szoktak kardoskodni.
Közben pedig egyre halmozódik a migrációs büntetés, emiatt 325 millió eurót már le is vont az Európai Bizottság a magyar kohéziós forrásokból. Ha nem változik semmi, ez az összeg idén bőven túllépheti a félmilliárd eurót.
Szintén a Portfolioírt róla, hogy alig van már tere a kormánynak további uniós pályázatok kiírására, ha nem akarja megkockáztatni, hogy bizonytalan jövőjű források terhére is kötelezettséget vállal.
A háborús gondolkodás, a kockázatok kiszámítása nagyobbat lendíthet a klímaváltozás elleni erőfeszítéseken, mint az összes eddigi próbálkozás együttvéve.
Jelentősen csökkentheti a hosszabb távon amúgy is apadó szarvasmarha-, sertés- és juhállományt Magyarországon az egyre nagyobb aggodalmat okozó ragadós száj- és körömfájás.
Többéves mélypont közelébe süllyedt az olaj ára az amerikai vámintézkedések nyomán bizonytalanná váló gazdasági környezetben, és az árcsökkenést a váratlanul intenzív olajkitermelés is fokozza. A benzinkutakon mégis drágulás következhet, ha az orosz energiahordozókat vásárló országokra vonatkozó 500 százalékos vámot elfogadja a kongresszus.
Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.
Nyolc százalékkal csökkent az ipari termelés volumene februárban az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz hasonlítva továbbá 1,3 százalékos visszaesés történt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ágazat kibocsátása négy éve nem látott mélységbe süllyedt a szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztika szerint.
A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.
Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.
Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.
20 százalékos általános vámot vetett ki Donald Trump az Európai Unióból érkező termékekre szerdán. Az amerikai elnök korábban kivetett, autóipart érintő 25 százalékos vámja csütörtöktől lép érvénybe, míg az általános vám április 9-én. Egyes elemzések szerint komoly rövid távú piaci zavarokra lehet számítani.
Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.
Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.