Az állami dolgozók fizetése rontotta el a rajtot az egymilliós átlagbér felé
Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 727,7 ezer forint volt, a 2024-es éves átlagos adat pedig 646,8 ezer forint lett – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Miért fontos ez? A kormány azt szeretné elérni, hogy 2028-ra a bruttó átlagkereset elérje az egymillió forintot, a minimálbér pedig az ezer eurót (amelyről ma még nem tudjuk, hogy hány forintnak felel majd meg).
Ehhez a célhoz egy menetrend is tartozik, ám annak számai már a kiindulási alapnak tekinthető 2024-es adatokban sem stimmelnek egészen.
Számokban: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter tavaly októberben a Portfolio konferenciáján mutatta be azt a grafikont, amely szerint a 2024-es bruttó átlagbérnek a tervek szerint 651,15 ezer forintnak kellett volna lennie.
Ettől a tervadattól kis mértékben elmaradt a valóság a 648,8 ezer forintos eredménnyel, ami azért nem jó, mert egy hosszabb, négy évre szóló, évenként tartósan 10,5 százalékos bérnövekedési pályáról van szó, amelynél az ekkora eltérések idővel összeadódnak.
A versenyszféra és a nonprofit szervezetek egyébként a 2024-es kormányzati tervet hozták (652,6 és 657,5 ezer forinttal), az átlagot épp a költségvetéshez tartozó keresetek húzták le, ezek értéke átlagosan 622,6 ezer forint volt.
Igaz, az emelésben az állami szektor járt az élen 16,8 százalékkal, míg a versenyszféra csak 12,1 százalékot emelt.
Felülnézet: a 2025-re betervezett 10,5 százalékos bérnövekedés eleve nagyon ambiciózusnak tűnt, de most már 10,9 százalékosnak kellene lennie ahhoz, hogy az éves átlagbér a tervek szerinti 719,5 ezer forint legyen jövőre, azaz behozzuk a 2024-es csúszást.
Mit mondanak ők? Hiába nőtt az átlagbér tavaly az év egészét nézve 13,2 százalékkal, és hiába a csökkenő infláció miatti szokatlanul magas, 9 százalék feletti reálbér-növekedés, a fogyasztói bizalom hiánya a megtakarítások felé tolta a háztartásokat a fogyasztási boom helyett – írta Virovácz Péter, az ING Bank szenior elemzője.
Mi várható? Az ING Banknál idén 9-10 százalékos átlagbér-emelkedést várnak (ez tehát kisebb, mint az egymilliós fizetés felé tartó úthoz szükséges 10,9 százalék), a reálértékbecslést pedig az 5,1 százalékosra prognosztizált infláció levonásával kaphatjuk meg.
Egy Randstad-felmérés szerint a munkavállalók jóval nagyobb (45 százalékuk egyenesen 20 százalék feletti) emelésre számítanak idén, mint amennyit a munkaadók reálisnak (legfeljebb 10 százalék) tartanak, az elemző szerint pedig ezúttal a munkáltatók akarata érvényesülhet jobban.
Alapvető élelmiszerekért ma már nem éri meg kimenni, a zöldség-gyümölcs, cigaretta, olajos mag és divat-ékszer vonalon azonban maradtak jó lehetőségek.
A kis- és középvállalkozásoknál könnyen összemosódhat a vezető, a tulajdonos és a HR-es szerepe. Ugyan a HR-es gondolkodásmód szuperképesség lehet cégvezetőként, de kevesen rendelkeznek vele, mondta Szabó Szilvia, a METU HR-kutatócsoportjának vezetője az OTP Business Bistro eseményén, amelynek médiapartnere a G7 volt. Szerinte az adatvezérelt HR-megoldások ebben segíthetik a kisebb vállalatok vezetőit.
Nagyobb mértékben emelkedett egy év alatt az átlagkereset, mint a medián kereset, akár bruttó, akár nettó értékben nézzük – többek között ez is látszik a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adataiból.
A jövő évi költségvetés részleteiről tárgyalt a kormány, a 2026-os tervezetet jövő héten küldik el a Költségvetési Tanácsnak, és május 6-án terjesztik az országgyűlés elé – a kormányinfón Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a sarokszámokat ismertette.
Minden ötödik norvég munkavállaló töltött valamennyi időt fizetett betegszabadságon 2024 utolsó negyedévében. Ez ráadásul nem kirívó adat a gazdag észak-európai országban, az elmúlt években jelentősen megnőtt a betegszabadságon töltött napok száma, ami még ott is nagy pénzügyi terhet ró a költségvetésre.
Nem következett be pozitív gazdasági fordulat Magyarországon 2025 elején, ráadásul a jelenleg aktuális amerikai vámok a vártnál jelentősen negatívabb hatást gyakorolnak a növekedésre.
Minél nagyobb egy vállalkozás, annál digitalizáltabb, és bár a nagyobbak optimistábban tekintenek a jövőbe, a mikrocégek számára is nyitva áll az út a növekedés irányába – derült ki a Mastercard frissen publikált, több mint 1200 magyar kkv válaszait tartalmazó, reprezentatív kutatásából. Szoros tehát az összefüggés a digitalizáció által elősegített hatékonyságjavulás és a cégek mérete között, de a katás egyéni vállalkozók és a mikrocégek is könnyen előre léphetnek egy-két jól kiválasztott fejlesztéssel.
Óriási költségekkel jár, hogy a száj- és körömfájás miatt beragadt az export, és nagy a bizonytalanság abban, hogy milyen kárenyhítést kapnak a piaci szereplők.
(Magyar Zsuzsanna a HOLD Alapkezelő részvényelemzője.)
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei szezonban olyan magas költségek voltak, amelyek arra kényszeríthetik az utazókat, hogy jövőre újragondolják, mennyit is ér a síelés által nyújtott eufória.