A Marsnak réges-rég „nyaralásra csábító strandjai” lehettek

2025 / 02 / 25 / Felkai Ádám
A Marsnak réges-rég „nyaralásra csábító strandjai” lehettek
A Mars ma egy száraz és halott bolygó, egykor azonban meseszép homokos partokkal és hatalmas óceánokkal büszkélkedhetett – ezek ráadásul kedvező környezetet teremthettek a mikrobiális élet kialakulásához is.

Egy február 24-én, a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban megjelent új tanulmány szerint az életnek kedvező körülmények akár több tízmillió évig is fennmaradhattak, így a Mars a korai életformák számára szinte biztosan menedéket nyújthatott.

100 éve a Marsot vizsgálták, amikor különös rádiójel érkezett onnan A legelső tudományos igényű kísérlet az idegen élet keresésére egy évszázada zajlott – és meglepő eredményt hozott, amit máig nem sikerült megmagyarázni.

A kutatás a kínai Zhurong Mars-járó által gyűjtött adatokon alapul. A rover 2021-ben landolt az Utopia Planitia régióban, és talajradarral is fel van szerelve, amely lehetővé teszi a bolygó felszíne alatti rétegek vizsgálatát. Egy nemzetközi kutatócsoport – amelynek tagjai között a Penn State Egyetem tudósai is megtalálhatók – elemezte az adatokat, és olyan föld alatti rétegeket azonosított, amelyek feltűnően hasonlítanak a Földön található geológiai képződményekhez.

„A Marson olyan területeket találtunk, amelyek ősi tengerpartokra és folyódeltákra emlékeztetnek” – mondta Benjamin Cardenas, a Penn State geológusa és a tanulmány társszerzője.

„Volt szél, hullámok és rengeteg homok – egy tökéletes, nyaralásra csábító strand.”

A kutatás legfontosabb felfedezése az ősi „előparti üledékek” azonosítása volt. Ezek olyan lejtős üledékrétegek, amelyeket a hullámok és az árapály mozgása formált. A Föld partvidékein gyakran megfigyelhető hasonló lerakódások arra utalnak, hogy a Marson egykor nagy kiterjedésű víztömeg volt, amelyben ráadásul aktív hullámmozgás zajlott.

„Ez azonnal feltűnt nekünk, mert a hullámok létezését jelzi, ami azt jelenti, hogy valaha volt egy dinamikus határfelület a víz és a levegő között” – magyarázta Cardenas.

A tanulmány kimutatta, hogy ezeknek a marsi lerakódásoknak az üledékszöge és vastagsága feltűnően egyezik a Föld partvonalain található képződményekkel. A kutatók kizárták az alternatív magyarázatokat – például a folyók aktivitását, vulkáni folyamatokat vagy széleróziót –, így az egykori óceán maradt a legvalószínűbb eredete a felfedezett rétegeknek. Az eredmények tehát megerősítik azt a korábbi elméletet, miszerint a Mars északi féltekéjének jelentős részét egykor egy hatalmas óceán boríthatta.

Oroszország plazmahajtóművet tesztel, amivel harminc nap alatt a Marsra érhetnek az űrutazók A prototípus már elkészült, kezdődhetnek a tesztelések.

Ha pedig valóban létezett egy olyan nagy víztömeg a Marson, amely hullámokat és árapályokat hozott létre, annak hatalmas jelentősége lehet a bolygó múltbeli lakhatóságának szempontjából.

„Ha megnézzük, hol alakult ki a legkorábbi élet a Földön, azt látjuk, hogy az óceánok és a szárazföld találkozásánál” – jegyezte meg Cardenas. „Ez egy olyan képet fest az ősi Marsról, amely szerint a bolygó egykor alkalmas lehetett a mikrobiális élet fennmaradására.”

Aszteroida-háton lovagolva jutnának az űrhajósok a Marsra és a Vénuszra Helló, űrcowboy!

Ezek a kedvező körülmények több millió éven át fennállhattak, lehetőséget teremtve a partvonalak fejlődésére és elegendő időt biztosítva az élet esetleges kialakulásához. A Mars tehát nem volt mindig mozdulatlan, élettelen bolygó, hanem egykor dinamikus világ volt, amelyet a víz és a geológiai folyamatok formáltak.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Az új modellt ráadásul tesztelni is lehet, nem pusztán spekuláció.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!