Elszánt a vétózásra a magyar kormány, de nem biztos, hogy lesz mit leszavazni
Nem valószínű, hogy beleszólása lesz a magyar kormánynak az EU sok milliárd eurós, Ukrajnának tervezett segélycsomagjába. Az uniós tagállamok egyenként adományozhatnak a háború sújtotta országnak, ehhez pedig nem szükséges minden tagállam hozzájárulása. A tervezett segélycsomag lőszerekből, légvédelmi rendszerekből, rakétákból, drónokból és más fegyverekből áll.
Előzmények: az uniós külügyminiszterek tanácsa hétfőn elfogadta a 16. Oroszországgal szembeni szankciócsomagot Brüsszelben. Az ülés után Szijjártó Péter külügyminiszter elmondta: az EU eurómilliárdokat akar költeni a háború meghosszabbítására, a kormány pedig ezt nem támogatja. Szijjártó szerint az uniós vezetők 20 és 40 milliárd euró közötti összegről beszélnek.
Tágabb kontextus: önkéntes tagállami felajánlás esetén azonban a magyar kormánynak nincs döntési joga. A háború kitörésének harmadik évfordulóján, hétfőn több tagállam vezetője jelentette be, hogy részt vesz a segélyezésben, Magyarország tehát egyszerűen kimaradhat a folyamatból.
Számokban: az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen Volodimir Zelenszkijjel találkozott hétfőn. Von der Leyen elmondta, hogy az Európai Bizottság 3,5 milliárd euró anyagi támogatást ad Ukrajnának.
Spanyolország 1 milliárd euró értékű katonai segélycsomagot küld ebben az évben, jelentette be Pedro Sanchez miniszterelnök Kijevben.
Dánia 270 millió euró (2 milliárd dán korona) értékű segélycsomaggal száll be, ezt Mette Frederiksen miniszterelnök jelentette be, aki szintén Kijevbe látogatott a háború évfordulóján.
Az észt miniszterelnök, Kristen Michal már a hétvégén bejelentette közösségi oldalán, hogy kormánya 10 ezer lőszert és 750 ezer darab élelmiszer-csomagot küld Ukrajnának.
Mit mondanak ők? Szijjártó szerint az Oroszországgal szembeni szankciók öngólt jelentenek, a fegyverszállítás pedig még több áldozathoz vezet a háborúban.
A külügyminiszter megerősítette, hogy Ukrajna nem válhat NATO-taggá, és az ország uniós csatlakozását is ellenzi. Erre a véleményre Orbán Viktor is ráerősített hétfőn a Parlamentben.
Az uniós vezetés két héten belül dönt az orosz és belarusz személyeket érintő szankciók féléves meghosszabbításáról. A magyar külügy az amerikai-orosz tárgyalásokra hivatkozva egyelőre nem foglalt állást.
Igen, de: a béke érdekében az amerikai diplomácia – Trump hivatalba lépése óta – csak Ukrajnára gyakorolt nyomást, Oroszországra nem. Utóbbi továbbra is Ukrajna számára elfogadhatatlan békefeltételeket szab. Ez még inkább így lenne, ha az oroszok azt látnák, hogy minden támogatója hátat fordít Ukrajnának.
Mi várható? Várhatóan március 6-án lesz egy előrehozott EU-csúcs, ahol Ukrajna támogatása mellett az vitatják majd meg az állam- és kormányfők, hogy milyen forrásokból és pénzügyi szabályok mellett tudják megerősíteni védelmi képességeiket a tagállamok.
Erre az orosz fenyegetés mellett azért van szükség, mert az új amerikai kormány határozottan jelezte, hogy a jövőben csak sokkal kisebb szerepet hajlandó vállalni Európa biztonságának garantálásában.
Gyengülő forint, gyors infláció és stagnáló gazdaság jelezték a problémákat az utóbbi években, de van kiút ebből a helyzetből, csak el kellene indulni rajta.
242 ezer forintra nőtt az öregségi nyugdíj átlaga januárban, ám az érintettek mintegy 60 százaléka az átlag alatti ellátásban részesül, derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. A nyugdíjasok jelentős része (nagyjából négyszázezren a kétmillióból, vagyis az ötödük) 160 és 200 ezer forint közötti ellátást kap, a tipikus nyugdíj tehát nagyjából ebbe a tartományba esik.
Gyengülő forint, gyors infláció és stagnáló gazdaság jelezték a problémákat az utóbbi években, de van kiút ebből a helyzetből, csak el kellene indulni rajta.
Gyengül a dollár, és szabadulnak a befektetők az amerikai kötvényektől, ami meglehetősen szokatlan az olyan válsághelyzetekben, mint ami mostanában jellemzi a világgazdaságot. A ritka és furcsa helyzet Donald Trump intézkedéseinek következménye, amelyek miatt szokatlan kockázatok övezik az Egyesült Államok gazdaságát és kormányzását.
Az ország egyik legnagyobb bankjában az MNB-botrány kulcsszereplőihez köthető alapoknak is jelentős részesedése van, a tét több százmilliárd forint lehet.
Továbbra is nagyon jelentős az ingatlandrágulás országosan és a fővárosban is, de márciusban az előző hónaphoz képest már enyhült az áremelkedés tempója az Ingatlan.com adatai alapján. Az éves bérletidíj-emelkedés üteme is lassult, országosan és Budapesten is.
A gumigyártásra fókuszálna, ezért a keddi bejelentése alapján eladná vagy bevezetné a tőzsdére a Magyarországon több üzemmel is rendelkező Contitech nevű, ipari termékeket - például futószalagokat és mezőgazdasági tömlőket - gyártó cégét a Continental cégcsoport - írta a Bloomberg.
A világ sok országában óriási a megkönnyebbülés azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök 90 napra felfüggesztette a szerdán életbe lépett „kölcsönös" vámok alkalmazását, és Kínát leszámítva ehelyett csak a szombaton életbe lépett 10 százalékos alapvám marad érvényben. Bár ez sem kevés a kiinduló állapothoz képest - ráadásul az ágazati, például autóipari vámok érvényben maradtak -, érdemes megnézni, mely országok nyernek a legtöbbet a szerda esti Trump-bejelentéssel.