
Ha azt hiszed, hogy egy villámcsapás végzetes lehet egy repülőgépre nézve, ideje átgondolnod. Nem nagy durranás, de tényleg.
Az Amerikai Óceán- és Légkörkutató Központ (NOAA) szerint egy utasszállító repülőt átlagosan évente egy-két alkalommal ér villámcsapás. Ez nem meglepő, hiszen minél magasabban repül egy gép, annál nagyobb eséllyel kerül viharos felhő közelébe. De hogyan éli ezt túl a repülőgép?
A válasz egyszerű: Amikor a villám lecsap, legtöbbször a gép egyik kiálló részét – például az orrát vagy a szárnyát – éri az első találat, majd az elektromos kisülés a repülőgép külső felületén végigfutva a farokrészen keresztül távozik. A gép fémszerkezete gyakorlatilag Faraday-kalitkaként működik, így tökéletesen (el)vezeti az áramot, ami így nem jut be a kabinba, ezáltal a fedélzeten utazók és a belső rendszerek teljes biztonságban vannak – a repülőgépek elektronikája speciális védelemmel van ellátva, így a navigációs rendszerek sem sérülhetnek. Az üzemanyagtartályokat pedig inert gázokkal védik, ami minimálisra csökkenti a tűz vagy robbanás esélyét.
Utasként valószínűleg szinte semmit sem észlelsz egy villámcsapásból. Ha mégis, akkor az maximum egy tompa durranás vagy egy gyors fényfelvillanás formájában tűnhet fel. Vagyis nem kell félned, hogy a kabinban villámok száguldoznak, a technológia pontosan arra van kitalálva, hogy ezeket a helyzeteket biztonságosan kezelje.
A légiközlekedés történetében alig akad példa arra, hogy egy villámcsapás súlyos balesetet okozott volna. A NASA kutatásai szerint is ritkán jár komolyabb károkkal, bár kisebb sérülések, például égésnyomok megjelenhetnek a repülőgép burkolatán. Ezek azonban nem veszélyeztetik a repülés biztonságát. Ilyen esetek után a pilóták alaposan átvizsgálják a gépet és elvégzik a szükséges javításokat, illetve a légitársaságok is rendszeres karbantartással gondoskodnak a biztonságról.
A pilóták kiképzése során is kiemelt figyelmet fordítanak a viharos időjárás kezelésére, beleértve a villámcsapásokat is. A repülőgépek időjárási radarjai is segítenek elkerülni a zivatarzónákat, de ha mégis villámcsapás éri a gépet, az nem jelent veszélyt. A modern technológia, a szigorú szabályozások és a légitársaságok, illetve repülőgépgyártók folyamatos fejlesztései mind hozzájárulnak ahhoz, hogy még biztonságosabbá tegyék a repülést, ami ma már az egyik legbiztonságosabb közlekedési mód, és ezen a villámok sem változtatnak.
(Forrás: NOAA, NASA, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: