A Google Calendar eltávolította az olyan eseményeket, mint a Pride és a BHM, mert az ünneplistájuk fenntarthatatlan

Címkék

Valami oknál fogva a Google most jött rá, hogy az eddig általuk karbantartott és a Google Calendar-ban szerepeltetett egyik ünneplista karbantartása már oly mértékű tehet ró rájuk, hogy az emiatt fenntarthatatlan. Ezért az olyan ünnepeket mint a Pride Hónap, Fekete Történelem Hónapja stb. - ezentúl nem lehet majd követni a Google Calendar-ban:

Egyes Google Naptár-felhasználók dühösen bírálják a vállalatot, miután észrevették, hogy bizonyos események, például a Pride hónap, már nem jelennek meg alapértelmezés szerint. Egy Google-termékszakértő szerint a Black History Month, az Őslakosok Hónapja, a Zsidó Örökség, a Holokauszt Emléknap és a Spanyolajkú Örökség Hónapja szintén eltávolításra került.

Egy felhasználó „szégyenteljesnek” nevezte a lépést, és azt mondta, hogy a platformot arra használják, hogy „megadja magát a fasizmusnak.” Az elmúlt években több komment és médiajelentés is panaszkodott ezeknek a bejegyzéseknek a jelenlétére, de mostanra eltűntek.

A Google megerősítette, hogy változtatásokat hajtott végre az alapértelmezett Naptár-eseményeken, de eltérő magyarázatot adott arra, hogy mikor és miért történt ez. Íme a vállalat hivatalos magyarázata Madison Cushman Veld szóvivőtől:

Több mint egy évtizeden át együttműködtünk a timeanddate.com-mal, hogy a Google Naptárban megjelenítsük az állami ünnepeket és nemzeti megemlékezéseket. Néhány évvel ezelőtt a Naptár csapata manuálisan kezdett hozzáadni egy szélesebb körű kulturális eseménylistát számos országban világszerte. Visszajelzéseket kaptunk arról, hogy egyes események és országok kimaradtak – és több száz esemény manuális, következetes globális kezelése nem volt skálázható vagy fenntartható. [...]

Részletek itt.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2025. 02. 12., sze – 15:19

Ilyen az én formám! Most adhatom hozzá kézzel! Mire megcsináltam a HUP Pride logót, addigra az egész kiment a divatból :(

PS: tudom, váltsak vissza iPhone-ra!

trey @ gépház

Szerkesztve: 2025. 02. 12., sze – 15:45

ezentúl nem lehet majd követni a Google Calendar-ban

Nem kell azért kétségbeesni, ezután is lehet, csak kézzel hozzá kell őket adni!

Vagy ugye piaci rés, csinálni egy olyan konkurens naptárszolgáltató céget, ami megcsinálja. Aztán meglátjuk, mekkora a fizetőképes kereslet.

Vagy ugye piaci rés, csinálni egy olyan konkurens naptárszolgáltató céget, ami megcsinálja. Aztán meglátjuk, mekkora a fizetőképes kereslet.

Mert ugye, ami a Google-nek nem volt fenntartható ... mennyi ember kéne egy ilyenhez? Üzleti igény lenne rá? Honnan és miből jönne a bevétel, most, hogy az USAID-et jégre tették? 😜

trey @ gépház

eddig sem a közvetlen ebből szerzett bevételek tartották el a Calendart, más szempontjai lehetnek egy ilyen diverzitáskonform szolgáltatás fenntarthatóságnak az évi > százmilliárd $ profitot termelő alphabet cégbirodalomban a balliberális Biden rezsimet váltó szélsőjobboldali Trump rezsim alatt.

más kérdés, hogy alapértelmezettként megmutatni kulturális, vallási, kisebbségi/többségi ünnepeket egy széles körben igénybe vehető naptárszolgáltatásban megosztó. Az is ha bevonnak ilyeneket, aztán az is ha kivezetik.

Mindenestre, akiknek eddig voltak arról illúziói, hogy a nagyvállalatok mint a meta, alphabet mennyire őszintén elkötelezettek az épp aktuális politikai érának kedves témák iránt, azoknak ez tanulságos.  

Ez szörnyű. Ez rettenetes. 
Megyek éls goyrsan veszek egy százas zsepit. 

Nem mintha érdekelne, vagy hiányoznak, eleve Google Calendar-t se használok, meg nem terveztem menni a Pride napra se, de elég bullshitnek tűnik a Google indoklása. Túl hosszú ünneplista, nem skálázható, nem fenntartható. Komolyan? Van a világon max. 3000 ünnep, de akkor sokat mondok, minden napra jut kb. 10 valamilyen esemény, amit egyes országokban, vallásokban ünnepelnek, nehogy már ezt a listát ne bírja el egy modern szerver, szoftver, mit kell ezen skálázni? Mert a sok millió soros Chrome, webes szolgáltatások, stb. azok fenntarthatók, skálázhatók? Vicc ez a mellébeszélés, nem az a baj, hogy leveszik, hanem hogy nincs gerincük megindokolni, csak ez a terelés megy. Vallják be, hogy most az amcsi kormányzatban ez a trend, nem akarnak rosszul kinézni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

nem kívánják a buzikat ünnepelni - én se teszem.

Minden betegségnek lenne ünnepe?

Istennel a hazáért és a szabadságért !

De kurva érzékeny lett mindenki. Nem lehetne csak simán leszarni ezt a sok mondvacsinált dolgot? Én meghagyom annak akit érdekel, tőlem azt és akkor ünnepelnek amikor akarják, csak ne verjék fel éjjel az utca csendjét, mert ha felébred a gyerek, akkor nyakon borítom a vonulókat a konyhai szemetes tartalmával, és ha pampognak, akkor majd azt mondom, hogy nálunk meg ez a kulturális hagyomány.

csak ne verjék fel éjjel az utca csendjét

Mondjuk aki egy nagyvárosban beköltözik a belvárosba, az számíthat rá, hogy néha éjjel zaj lesz. Valamiért ezt az összefüggést kevesen szokták előre meglátni, aztán jön a meglepetés, hogy a hirdetésben szereplő "3 perc sétára az XY stadion"-t nem egy üres stadionra értik, hanem olyanra, amiben néha vannak sport- vagy zenés rendezvények.

Nálunk például nincs zaj. Nincs áthaladó forgalom, mert zsákutcában lakunk, legfeljebb az tud zavaró lenni, ha a kerítésen túl röfög valami vaddisznó, és megugatja a kutya. De azzal már együtt lehet élni.

Mázlid van, mert nekem mindig nagy az egóm! :-)

A "hőzöngésem" nagy része arról szól, hogy egy az emberek mérési hiba mennyiségű része által művelt dolog (amihez amúgy semmi közünk, hogy mit csinálnak kettesben, hármasban, akárhogy a lakásukban) már többet jelentkezik a médiában és a fórumokon, mint a valódi közéleti kérdések.

Kicsit olyan érzésem van, hogy ez sokszor csak egy gumicsont, amivel jó lehet polarizálni az embereket, nehogy valami kényesebb ügyről kezdjenek beszélgetni. És emiatt az amúgy tök normális melegek is megbélyegezve érzik magukat, és a francba kívánják a reflektorfényt. Eddig életemben két buzival beszélgettem, mindkettő azt mondta, hogy nem megy ki a budapesti pride felvonulásra, majd hülye lesz.

Szóval itt egy újabb kreált probléma van a terítéken. Vagyis ahogy fentebb írtam:

"Nem lehetne csak simán leszarni ezt a sok mondvacsinált dolgot?"

Valahol értelek, de akkor tisztázzuk:

ha olyan zaj van az utcán, ami szerinted mérési hiba mennyiségű ember miatt van, akkor hőzöngesz mert zavar, de ha többek által keltett a zaj (erre hoztam példának a körmenetet), akkor jó képet vágsz hozzá mert nem zavar (pedig szerintem nagyobb a zaj az utóbbi esetben)?

Tehát a zaj a lényeg, vagy a hőbörgés (már a tied)?

A válasz egyszerű:

- ha olyan dolog miatt van zaj az utcában, amivel az utcában lakó népek nem tudnak azonosulni, akkor az jobban zavarja az utca népét, mert a hátukra kívánják az egészet. Például ha a kínai kopasz kutya tetováló mesterek éves találkozója éppen itt vonulna fel teherautóról bömböltetve a kutyaugatást, akkor nem az jutna az eszembe, hogy persze, nekik is joguk van a magamutogatáshoz, hanem hogy bakker, ezeket miért pont ide ette a fene. A drag queenes felvonulás dettó.

- ha olyan dolog miatt van az utcában, amivel az utcában lakó népek tudnak azonosulni, akkor az kevésbé zavarja az utca népét, mert egy részük még az is lehet, hogy lemegy és beáll a buliba. Ilyen volt nálunk a Halloween, mi is feldíszítettük a kapualjat és kiraktunk egy asztalt, ahova jöttek a gyerekek, és ha teljesítették a feladatokat, akkor vitték a csokit. Plusz én a saját kölykökkel jártam az utcát, gyereknél LED-es, nálam rendes, igazi petróleumos viharlámpa, ami a sötétben baromi hangulatos volt, és mentünk csokit csalni. Sok helyen szólt zene, és a gyerekek sem suttogva beszéltek, cserében nagyon hosszan tartott.

Egy olyan környéken, ahol sok a meleg, és alig van kisgyerekes család, ott lehet, hogy szívesebben látott vendég a pride, mint a gyerekzsivaj. Itt nálunk ez máshogy van.

Értem: mielőtt leüvöltöd az utcán zajongók haját, előtte körbejárod az érintett utcaszakasz lakóit, és azonnali közvéleménykutatást végzel, hogy aznap éppen mivel tudnak azonosulni. Különben honnan tudnád, hogy az akkor először arra ugatókkal szimpatizálnak vagy nem.

Jogos. Aki nem tudja, hogy az utcájában buziból vagy kisgyerekesből lakik-e több, az ilyenkor bajban van. Számomra ez szerencsére elég evidens, legalábbis eddig mindig sikerült jól megbecsülni, lévén az általad vázolt probléma még sosem merült fel a gyakorlatban. :-)

Próbálod összemosni a fogalmakat: nemn kisgyerekesről és buziról volt szó, hanem arról, hogy melyikkel szimpatizál legalább olyan szinten, hogy tolerálja bizonyos megnyilvánulásait.

Mindazonáltal örömmel látom, hogy vannak olyanok, akik csalhatatlanul felismerik a buzikat melegeket. Odáig már én is eljutottam, hogy nagy arányban felismerem a kisgyerekeket, de az általad említett másik csoportra nem vállalkozom.

Ja, hogy komoly volt a kérdés? Azt hittem poénból mentél át abszurdba, miszerint valaki körbejárja a szomszédokat egy szavazólappal, hogy az alapján határozza meg a saját véleményét... Ezért vicceltem el én is a választ, ezért volt a végén smiley. Semmi gond, legközelebb majd rittyentek egy nagyobb szarkazmus táblát!

Szóval... Ott tartunk, hogy minden közösségnek megvannak a saját szokásai, megvan, hogy mi az aminek örül, mi az amit morogva eltűr, és mi az amiért már lázadozik. Én úgy érzem, hogy mi Magyarok sok mindennek nem örülünk; sok dolog miatt morgunk, ez nálunk az igazi nemzeti sport; viszont lázadozni különösebben nem szoktunk, a civil kurázsi a diákokat jellemzi, nem a családos embereket, akik inkább csak próbálnak túlélni. Persze lehet, hogy tévedek, ez csak az én benyomásom, abszolút szubjektív.

Mindazonáltal, azt látom, hogy sokszor olyan hacacáré miatt zárnak le a vonulóknak utcákat, ami rettentő kevés embert érint a valóságban, és ezek a felvonulások igazából csak ürügyek és szemfényvesztések, hogy ezzel tematizálják a közbeszédet.

Mindazonáltal, azt látom, hogy sokszor olyan hacacáré miatt zárnak le a vonulóknak utcákat, ami rettentő kevés embert érint a valóságban, és ezek a felvonulások igazából csak ürügyek és szemfényvesztések, hogy ezzel tematizálják a közbeszédet.

Szépen összefoglaltad, hogy mi a baj pl. a budapesti Pride felvonulással.

trey @ gépház

Nah jött egy divat hóbort ment egy divat hóbort. Majd jön a következő amire izlés szerint ki ki felülhet :)

-42-

Az ideológiák mind ilyenek. Aki rombolni akar vagy bolond az mindig megtalálja magának a "felhatalmazást".  Én károsnak gondoltam ezeket az irányzatokat, leginkább a körülötte kialakult vélemény diktatúra miatt, ahol egy kisebbség egyre erőszakosabban akarta kényszeríteni a többségre a véleményét. Üdvözlöm, hogy ez változik. Az másik kérdés, hogy van még bőven elég ilyen a mainstream politikában is.

-42-

Teljesen érthető dolog, annyi mindennek van napja, hónapja, hete, éve, hogy gyakorlatilag lehetetlen mindent összeszedni. Nem is biztos hogy van értelme.

Akkor most vége van a globális felmelegedésnek?

Hát, még az Apple lépését meg kéne várni: hogy megy-e a világgal és hagyja a bánatba ezt a woke-os/prideos/szivárványszíjas irányvonalat a Frisco-i felvonulásokkal együtt, vagy csak azért is ellenáll. Ugye a piac másik erős szereplője az Android (Google Calendar) mellett az iOS (iOS Calendar).

trey @ gépház

Szerintem az almát csak a pénz érdekli. Ha pride az irány akkor azt támogatják, ha kommunizmus lesz vörös csillagot, ha más akkor meg mást. A pénztermelőket csak a pénz termelés érdekli, a zászló sosem. Az emberi jogok is csak addig érdekesek míg nem kerül pénzbe/pénzt hoz. De termék lett az zöldítés, a fold megmentése, meg az összes ilyen :) Most sem lesz ez másképp :)

-42-

>mert az ünneplistájuk fenntarthatatlan

Ezt a kifogást most elhiszem: végtelen sok ilyen szervezet végtelen sok napot kinyilvánít. Egymással se tudnak megegyezni, hogy mi legyen a pontos neve, melyik megfogalmazás nem sért senkit, vagy melyik megfogalmazás az ami pont azt sért akit kell. Csinálsz egy listát és másnap bejelentkezik egy szervezet, hogy fasiszta vagy, mert rosszul írtad az ünnepet, mert az LGBTQ+-ban a Q-t az UTF U+24C6 karakterrel kell írni! ( https://www.compart.com/en/unicode/U+24C6 ) A bekarikázás védelmet jelent és ha nem ezt használod akkor veszélynek teszed ki a Queer személyeket! Bojkottra szólítod fel a követőidet. Másnapra bekarikázod a Q betűt, akkor felhív a másik szervezet, hogy ez elfogadhatatlan 2025-ben, náci vagy.

Nem lehet eleget tenni a betűleves emberek minden követelésének, megkísérelni is felér egy öngyilkossággal.

Persze a Google számára ez csak kifogás, valójában csak szélbe állították a vitorlát a politikának. "Do not let me tap the sign again": azért visszakoznak a woke-ból, mert a következő háborúba be akarják sorozni a konzervatív fehéreket, ezért most látszólag a kedvükre tesznek. De senki ne dőljön be ennek, ettől még továbbra is a halálunkat kívánják, a háborúnak eleve az lesz a célja, hogy az ukránokhoz hasonlóan megsemmisítsék a maradék fehéreket a többi országban is.

Sosem úgy kezdődik, hogy akkor tegyünk bele 3000 ünnepet. Először bekerül mondjuk a húsvét, karácsony, kínai újév, diwali, stb., azok az ünnepek, amikből van 8-10, és lefedi a népesség 90%-ának érdeklődését.

Csak hát aztán jön az igény, hogy akkor kéne még bele a napéjegyenlőség, meg a valentin-nap, meg a mittudomén mi.

Amúgy tényleg nincs erre valami open source .ics link, amire csak feliratkozol, aztán szevasz? Muszáj ezt a naptárszoftvernek beépítve tudnia?

gelei listáját érdemes lenne az elejétől elolvasni és érteni. Van nem is kevés olyan ember, akinek a vallása (vagy vallástalansága) szerint a karácsony és húsvét nem ünnep. Mások vallása vgy vallástalansága szerint pedig a Ramadánt nem kellene az aktuális éves naptárba betenni. Van, akit sért az anyák napja, mert nem ismeri a sajátját. Mások hiámyolják az apák napját, holott sokan nem tudják ki is a valódi apjuk. Folytassam?

Szóval valóban, bele se kellett volna tenni. De nem csak a kisebbeket, hanem a nagyobbakat sem. Akkor persze az lenne a baj.

Egyébként erre az egészre kb egy egyszerű (guglinak egyszerű, akár tanuló algót - helló ai) algót be lehetett volna vetni - mármint hogy vajon szeretné-e látni a delikvens ezeket vagy nem a naptárában. Ha már úgy is tudnak mindent rólunk (már aki hagyja :D). Olyan jól végig tudják kérdezni, hogy milyen hirdetéseket szeretnék, meg milyen profilokat készíthetnek rólam.

Ja.

De, nyilvánvaló, hogy a Google részéről ezt egy virtuee signalling volt, teljesen felesleges felesleges úgy tennünk, mintha nem tudnánk, hogy a buzulást csak addig kívánta támogatni, amíg az a köztudatban nagyot megy, nem pedig meggyőződésből.

trey @ gépház

Ja, nem lehetett előre látni, hogy fordul a világ :D Csak az nem látta, aki a saját seggében hordta a fejét. :D

A folyamatok ott kezdődtek, amikor Musk megvette a Twitter-t, bement, bevitte a mosdókagylót, hogy "let that sink in", majd kibaszkodta a smoothie-készítőket és lám, nem dőlt össze a Twitter, hanem hatékonyabban kezdett működni.

Onnan kb. minden tech. cégnek leesett, hogy vége a woke-nak és újra itt a work ideje. Ha pedig vége a woke-nak, akkor az addigi ideológia-exportra se lesz szüksége a világnak.

trey @ gépház

Mármint ünnepnapok bizonyos vallások és jó néhány ország esetében. Máshol és másoknak pedig nem. Nem tudom gelei erre utalt-e, én igen - és le is írtam.

(Az meg. hogy nem-dolgozós ünnep, erről kérdezz meg egy vasutast, egy szakácsot, egy egészségügyi dolgozót, stb.)

A húsvét nem vallási ünnep, hanem munkaszüneti nap az MT szerint, főszabály szerint nem kötelezhetnek  munkára, néhány kivételtől eltekintve, amit viszont pénzzel kompenzálni kell. Szóval nem, még egy vasutasnak vagy egy EÜ dolgzónak sem ugyanolyan nap, mint a többi, többet keres, ha aznap dolgozik.  

És ez elég sok országban van így, szemben a prájddal, ami viszont tudomásom szerint sehol nem munkaszüneti nap. 

A húsvét nem vallási ünnep

Azért erről kérdezz meg másokat is (és a Wikipédiát is javítsd ki, kérlek). Mondjuk ha nem az, akkor nem értem, hogy az én pénzemből is eltartott médiákok miért nem a munkaszüneti nap részéről harsognak, meg milyen feltámadás.

sem ugyanolyan nap, mint a többi, többet keres, ha aznap dolgozik.  

Szóval amikor szerdán a benzinkútra a csütörtöki üzemanyagáremelés híre miatt özönlenek a spúr autósok (akik egy része borravalóban otthagyja az árkülönbséget), akkor az ünnepnap a dolgozónak (még ha esetleg 10x annyit is dolgozik aznap és csak 1,2-szer annyit keres, mint máskor).

BTW, az orvos rokonomban tudatosította munkahelye: a karácsony-szilveszter-újév munkaszüneti napjai közül vállalnia kell néhányat. És túl sok beleszólása nem volt. Neki pl. nem a több fizetés miatt volt ünnep az a nap, amikor ügyelt. Munkaszüneti viszont végképp nem volt.

Amúgy a kérdés: a holiday szót hogyan fordítjuk. Egyik általam megnézett szótár ünnep, munkaszüneti nap, szünidő; másik pedig vakáció, szabadság, ünnep sorrendben hozza (többek között). Innentől pedig elég egyértelmű, hogy ez - mint annyi minden más - értelmezési kérdés, hogy mi tartozik ide. Vannak hópihék, akik szerint minden is, meg vannak kívül-belül sötétek, akik szerint csak az, amit ők ünnepelnek.

Ne wikipédia cikket hozz, hanem MT hivatkozást. A húsvét - bármennyire is fáj - nem azért munkaszüneti nap, mert vallási ünnepként  tartják számon a keresztények, hanem mert ezt írja elő a törvény. Ez egyben a holiday fordítását is lényegtelenné teszi,  ha pedig igaz, amit az orvos ismerőd mondott neked, ott bizony sok dolog keveredik, az ügyelet, a munkaszüneti na és az ünnepnap fogalma. Tényleg ennyire nehéz megérteni, hogy a munkaszüneti nap nem azt jelenti bizonyos munkakörök esetén, hogy nem kell ügyelni/dolgozni? Egyáltalán tudod, mi a külünbség az ügyelet és a munkanap között?
 

0. pont: a stílusod ersősen kezd elmenni a bunkó személyeskedés irányába, kérlek ezen próbálj változtatni!

1. Tudtommal a húsvét korábban lett vallási ünnep, minthogy a Munka Törvénykönyve mint fogalom egyáltalán létezett volna. Ezért *szerintem* jellemzőbb tulajdonsága a (vallási) ünnep, mint a munkaszüneti nap.

2. Nem csak hogy ismerős, de ráadásul rokon - ahogy írtam. És úgy tűnik, az egészségüggyel kapcsolatban is újdonságot fogok neked mondani: ápolók / ápolónők / orvosok jellemzően nem hétfő-péntek munkarendben dolgoznak - és van olyan időszaka az évnek, amikor a munkáltató mond ilyeneket, mint amit leírtam. Lehet neked hihetetlen, az adott kórházban így működött a dolog.

Ellenben hamut szórok a fejemre, mert pongyolán fogalmaztam, amikor ügyeletet írtam. Neki az "normális" munkanap volt, csak épp ünnepnapra (szabadnapra) esett - ebben az egyben végre igazad volt, de a többit azért rágd még egy kicsit!

Nem feltétlenül vallási szempontból gondoltam, mert pl. a március 15. is benne van a naptárban.

Ezt normális munkahelyen pl. úgy csinálták, hogy év elején a HR körbeküldte a levelet, hogy nézd, itt van egy rakás URL, országonként egy-egy (ahol a cég, vagy nagyobb partnerei jelen vannak), aztán iratkozz fel arra, amelyik neked releváns.

A hozzászólásokat olvasva, nem is olyan nehéz elképzelni, hogy egy Hitler jellegű hibbant mészáros hogyan került hatalomra.

izé

akkor ez kicsit olyan, mint Schrödinger Kalendárioma: attól függ hogy a fasizmus tombolása-e az akció, hogy a sátáni trump demokráciánkat sárba tipró regnálása alatt történt, avagy nem - amíg nem ismerjük a pontos dátumot, mindkettő érvényes lehet!

Szerkesztve: 2025. 02. 14., p – 13:42

Naptárban lehetnének csak napok? Ez a mé' fontos dolgok sem érdekelnek. Sem Karácsony, sem Márky-Zay nem kell bele.

Minden nap ünnep, minden nap gyász.

Mondjuk tényleg jobb lenne alapfunkciók fejlesztése, mint például az, hogy minden nyomorult szolgáltatásuknál egyformán működjön a céges domaines hivatkozás és ne az legyen a mondás, hogy jaa hát a csoportkezelésnél nem működik, nem tettük bele. Meg persze az események, időpontfoglalás körül is vannak/voltak gyászos hiányosságok. A modernizált találkozó időpontfoglaló már nem vészes, de hogy nem lehet lefoglaltatni vele a tárgyalót a találkozó idősávjára és a foglalhatóság megnyitásának kezdetét csak napra lehet megadni (éjféltől nyílik)...  és más hasonló idiótaságok a google workspacen.

Szerintem ők nem használják a saját terméküket, különben valaki már leütötte volna egy hallal valamelyik managert.