
Bár nem akkora, mint a dinoszauruszok kipusztulásáért felelős aszteroida volt, így is drámai változásokat eredményezne.
A Földre egyik legveszélyesebb aszteroidának számító Bennu 2182-ben potenciális veszélyes közelségbe merészkedik bolygónkhoz. A NASA OSIRIS-REx missziója által vizsgált űrkőzet 1:2700-hoz eséllyel csapódhat a bolygónkba, ami nem túl nagy, de nem is elhanyagolható.
Egy, a Science Advances folyóiratban megjelent kutatás szerint bár a mintegy 500 méter átmérőjű Bennu nem akkora, mint a dinoszauruszok kipusztulásáért felelős égitest volt, de
ha 2182-ben valóban becsapódna a Földbe, olyan hatalmas mennyiségű port hagyna hátra (becslések szerint akár 400 millió tonna por kerülhetne a sztratoszférába), ami globális telet idézne elő. A földi átlaghőmérséklet 4 Celsius-fokkal csökkenhetne, az ózonréteg harmadával elvékonyodna, és 15%-kal kevesebb csapadék hullana.
Az élelmiszerlánc alapját jelentő fotoszintézis drámaian visszaesne, ami tömeges éhínséget és fajkihalásokat okozhatna. Érdekesség viszont, hogy a vastartalmú por serkentheti a mikroalgák elszaporodását a Csendes-óceánban.
„A Föld története során számos aszteroidabecsapódás történt, (...) amelyek az emberi evolúcióra és még saját genetikai felépítésünkre is hatással lehettek”
– mondta Lan Dai, a Puszani Alaptudományok Intézetének munkatársa.
(Forrás: IFL Science, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: