Az Egyesült Államok déli és középső államaiban szombatra tovább növekedett a viharok és súlyos esőzések halálos áldozatainak száma, miközben a hétvégére is újabb jelentős csapadékot...

A nemzetközi turizmus fellendülésével párhuzamosan egyre több utazó szembesül különféle turistacsapdákkal és lehúzásokkal világszerte. Az arab világ bazárjaiban, Nyugat-Európa nagyvárosaiban és a népszerű tengerparti üdülőhelyeken számos trükk leselkedik a tapasztalatlan látogatókra – a taxisok túlárazásától kezdve a hamis adománygyűjtőkön át a trükkös zsebtolvajokig. Cikkünkben összegyűjtöttük a leggyakoribb átveréseket, és tippeket adunk, hogyan kerülheted el őket, hogy utazásod valóban gondtalan élmény legyen.
Az elmúlt években a nemzetközi turizmus dinamikus növekedést mutatott, 2024-ben a világ számos régiójában rekordokat döntve. Spanyolország például 2024-ben 93,8 millió külföldi turistát fogadott, ami 10,1%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A turisták összesített költése elérte a 126,282 milliárd eurót, ami 16,1%-os emelkedés.
Magyarországon is hasonló tendencia figyelhető meg. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2023 negyedik negyedévében a magyarok külföldi utazásainak száma 4,9 millió volt, ami 13%-os növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. Ezek az utazások összesen 385 milliárd forint költést generáltak, ami 47%-os emelkedés.
A turizmus fellendülése azonban nemcsak gazdasági előnyökkel jár, hanem magával hozza a turistákra leselkedő veszélyeket is. A népszerű úti célok vonzzák azokat is, akik kihasználják a tapasztalatlan vagy figyelmetlen utazókat. Az alábbiakban áttekintjük a leggyakoribb turistacsapdákat az arab világban, Nyugat-Európában és a népszerű tengerparti üdülőhelyeken, hogy felkészülten és tudatosan élvezhessük utazásainkat.
Ezek a legtipikusabb lehúzások
A taxis lehúzás, szinte mindenhol előfordulhat, de főként ázsiai országokban találkoztam vele. Ha nem beszéljük meg előre az út árát, akkor előfordulhat, hogy át akar verni a taxis, hosszabb útvonalon visz, stb. Emiatt érdemes mindig Überhez hasonló taxikereső applikáción lefoglalni az utat, mert ott nem tudnak lehúzni, vagy ha meg is próbálnak, az Über ügyfélszolgálata nagyon gyorsan elérhető, és visszatérítik az út árát, ha jogosnak találják a panszt
- mondta el e Pénzcentrumnak Molnár-Szilágyi Ági, travel blogger. Hozzátzette, örök igazság, amit érdemes a fejünkbe vésni, bármenynire is csábítóan hangzik, semmi nincs ingyen.
Amikor azt ígérgetik, hogy "ingyen" bevisznek valahova a piramisoknál, vagy egy kézzel készített karkötőt "ajándékként" a kezünkbe nyomnak Rómában, annak nem szabad bedőlni. Semmi nincs ingyen, utólag kéni fogják a pénzt, akár erőszakos módon.
Ágnes szerint valószínűleg az sem jár jól, aki jótékonykodik:
A kamu adománygyűjtők, gyakran valójában profi zsebtolvajok, és amikor előveszed a pénzt, amit adományoznál, észrevétlenül meglopnak. Ezekkel általában európai nagyvárosokban lehet találkozni.
Hogy hol milyen trükökkel találkozunk, persze nem lehet kiszámítani, de rágiónként azért megvannak a mintázatok. Most összegyűjtöttük a legjellemzőbbeket
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Arab világ: a bazárok és a taxisok csapdái
- Túlárazott bazári trükkök: az árusok gyakran irreálisan magas árat mondanak a turistáknak, és rendkívül agresszívan próbálnak eladni.
- "Ingyenes" ajándékok – Egy kendőt vagy karkötőt a kezedbe nyomnak, majd pénzt követelnek érte.
- Taxis lehúzások: nem indítják el a taxiórát, kerülőutakon visznek, vagy irreális árat kérnek a fuvarért.
- Kamu idegenvezetők: ők az utcán leszólítanak, és „helyi vezetőként” kínálják fel a szolgáltatásukat, majd jelentős összeget kérnek el.
- Fotós trükkök: helyiek szívesen pózolnak turistákkal például egy teve mellett, majd utólag horribilis összeget kérnek a fotóért.
Nyugat-Európa: rejtett díjak és zsebtolvajok
- Hamis aláírásgyűjtés: Párizsban, Rómában és Madridban gyakori, hogy aktivistának álcázott emberek pénzt követelnek az „aláírásért”.
- Éttermekben felszámolt rejtett díjak: gyakran előfordul, hogy kenyeret, előételt, röviditalt hoznak ki „ajándékba”, de a végén mégis felszámolják.
- Trükkös zsebtolvajok: főként turistás helyeken, metrón vagy zsúfolt látványosságoknál (pl. Eiffel-torony, Colosseum) csapatban dolgoznak.
- Álrendőrök: felmutatnak egy „hivatalos” igazolványt, majd arra hivatkozva, hogy ellenőrzést tartanak, elviszik az értékeidet.
- Hamis taxik: sokszor reptéren szólítanak le turistákat, és a normál ár többszöröséért viszik őket a célállomásra.
Népszerű tengerpartok: drága napágyak és kamu túrák
- Napozóágy és napernyő átverés: eőször ingyen kínálják, majd mikor elhelyezkedsz, horrorisztikus összeget kérnek érte.
- Jet ski átverés: bérbe adnak egy jet skit, majd visszavitelkor "sérülést" találnak rajta, és hatalmas összeget kérnek a javításra. Indulás előtt feltétlenü fotózd körbe az eszközt!
- Hamis túraszervezők: olcsón árulnak kirándulásokat, de vagy nem is létezik az utazás, vagy borzalmas minőségű a szolgáltatás.
- Kamu koktélbárok: népszerű bulihelyeken csinos lányok csalogatják be a turistákat egy italra, majd a végén irreális összeget számláznak ki.
- Csapda boltok: kisebb szigeteken vagy eldugott strandokon az árusok bezárják az ajtót, és csak akkor engednek ki, ha veszel valamit.
Hogyan kerülhetjük el a turistacsapdákat?
A turistacsapdák elkerülése érdekében érdemes előre tájékozódni az adott ország szokásairól és a jellemző csalásokról. Ha taxira van szükségünk, mindig hivatalos taxitársaságokat vegyünk igénybe, vagy használjunk megbízható applikációt az autórendeléshez. Éttermekben soha ne felejtsünk rákérdezni az árakra, és mindig ellenőrizzük a számlát, hogy elkerüljük a rejtett költségeket. Legyünk óvatosak a gyanúsan olcsó túrákkal és szolgáltatásokkal kapcsolatban, mivel ezek gyakran csapdát rejtenek. Vásárláskor ne hagyjuk, hogy nyomás alá helyezzenek – ha valami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg átverésről van szó. A turizmus csodálatos élményeket kínál, de érdemes elővigyázatosnak lenni, hogy valóban élvezhessük az utazásunkat.
Aktív fellépés a bűnözők ellen
A turistalehúzások világszerte egyre nagyobb problémát jelentenek, hiszen az utazók kiszolgáltatott helyzetben vannak egy idegen országban, ahol gyakran nem ismerik az árakat, a helyi szokásokat és a csalók trükkjeit. Az ilyen átverések nem csupán kellemetlenséget okoznak, hanem hosszú távon az adott ország vagy város hírnevét is rombolhatják. Ha egy helyről elterjed, hogy a turistákat rendszeresen lehúzzák, az visszavetheti az idegenforgalmat, ami komoly gazdasági következményekkel járhat, különösen azokban az országokban, ahol a turizmus a gazdaság egyik fő pillére.
Egyes népszerű úti célok éppen ezért aktívan fellépnek a turistalehúzások ellen. Olaszországban például fokozott rendőri jelenlétet biztosítanak a nagy forgalmú turistalátványosságoknál, és kampányokkal hívják fel a látogatók figyelmét a leggyakoribb csalásokra. Velencében például már külön „turistarendőrség” is működik, amely a turistákat célzó illegális árusokat, trükkös zsebtolvajokat és a túlárazott éttermeket ellenőrzi.
Spanyolországban, különösen Barcelonában, az önkormányzat több kampányt is indított a turisták tájékoztatására, és egyes éttermek esetében az árak feltüntetésének elmulasztásáért vagy a csaló taxiszolgáltatások miatt súlyos bírságokat szabnak ki. Franciaországban, főleg Párizsban, szintén fokozott rendőri jelenlét figyelhető meg a legnépszerűbb nevezetességeknél, például az Eiffel-toronynál és a Louvre-nál, ahol gyakoriak a turistákat célzó trükkök, például az ál-aláírásgyűjtő aktivisták vagy a „talált” aranygyűrű átverések.
Az Egyesült Arab Emírségekben a hatóságok szigorúan fellépnek a turistalehúzások ellen, különösen Dubajban, ahol komoly büntetéseket szabnak ki a csalókra, legyen szó hamis taxisokról vagy túlzóan drága szolgáltatásokról. Emellett az állami turisztikai hivatalok hivatalos tájékoztató anyagokat is biztosítanak az utazók számára, hogy elkerüljék a gyakori átveréseket.
Néhány országban már digitális megoldásokkal is próbálják megvédeni a turistákat. Thaiföldön például egyes népszerű turistaközpontokban applikációkat fejlesztettek, amelyek figyelmeztetik az utazókat a gyanús helyekre vagy túlzottan drága szolgáltatásokra.
Bár a turistalehúzások teljes felszámolása szinte lehetetlen, a fokozott hatósági jelenlét, a bírságok és a felvilágosító kampányok segíthetnek csökkenteni a jelenség elterjedtségét. Az utazóknak azonban továbbra is érdemes előre tájékozódni, figyelmesnek lenni, és ha szükséges, a helyi hatóságokhoz fordulni, ha átverés áldozatává válnak.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


