Tovább nőtt a nettó átlagkereset 2024-ben, de az országon belüli bérkülönbségek is látványosabbá váltak – derül ki a KSH legfrissebb adataiból.

Titkon leépítési dömping megy Magyarországon? Sok fizikai melóst küldhettek el ebben a megyében
Tovább dagad a budapesti vízfej: még mindig a főváros húzza fel az országos kereseti statisztikákat. A KSH friss adatai szerint Budapesten majdnem 510 ezer forint volt a havi nettó átlagfizetés a tavalyi első három negyedévben, ezzel szemben Szabolcs megyében még a 310 ezer forint sem érte el az átlagos bér. Ugyan a foglalkoztatottsági adatok összességében enyhe növekedést mutattak, de közelebbről megvizsgálva kiderült, hogy fizikai munkát végzőkből jelentősen kevesebb lett egy év alatt, szinte az összes megyében csökkent a számuk. Megnéztük azt is, kik keresik a legtöbbet, illetve a legkevesebbet: millió feletti átlag nettó egyedül Tolna megyében volt, vélhetően a paksi atomerőmű miatt. Ezzel szemben Szabolcs megyében a humánegészségügyi, szociális dolgozók még 120 ezer forintot sem visznek haza havonta.
Továbbra is Budapest húzza fel az országos kereseti adatokat, a KSH friss kiadványából az derült ki, hogy 2024-ben az első három negyedévet számolva a fővárosban 509 780 forint volt a foglalkoztatottak nettó átlagos keresete. Az országos átlag a statisztikai hivatal szerint 421 275 forint volt nettóban, ennél csak egy megyében (Győr-Moson-Sopron) vittek haza többet a dolgozók a fővároson kívül.
Komárom-Esztergom megyében épphogy elmaradtak a fizetések az országos átlagtól, ott nettó 418 978 forint volt ez az érték. Emellett a nettó átlagfizetés 400 ezer forint felett volt még Fejér megyében is, a többi országrészben viszont nem érte el ezt az érték.
Beszédes, hogy mialatt a pesti átlagfizetés kicsit több mint 88 500 forinttal haladta meg az országos átlagot, addig a legrosszabbul kereső Szabolcs megyeiek nettó átlagbére majdnem 112 ezer forinttal marad el ettől, ők 309 513 forintot vittek haza átlagosan a tavalyi első három negyedév alapján. 330 ezer forint alatt volt az átlagbér Békés megyében (317 933 Ft/hó) és Nógrádban (329 362 Ft/hó) is.
A statisztikai hivatal szerint országosan átlagosan 13,7 százalékkal emelkedtek a nettó átlagkeresetek a tavalyi első három negyedévben az előző év azonos időszakához képest. Sőt, mint az adatok mélyebb elemzéséből kiderült, 13 megyében még ennél is nagyobb mértékben: Szabolcsban és Hajdú-Biharban például a nettó átlagfizetések 17,2 százalékkal haladták meg a 2023 azonos időszakában mértet. De Baranya, Tolna, Nógrád és Csongrád-Csanád megyében is 15 százalék feletti volt a bérek emelkedése.
Ellenben például a pesti dolgozók kimaradtak a jóból, a fővárosban jócskán elmaradt a béremelkedés mértéke az országos átlagtól (+12,7%), de Győr-Moson-Sopron megye dolgozói még ennek is örültek volna, az ő fizetésük nőtt a legkevésbé, 11,2 százalékkal.
Fogynak a fizikai melósok
Bár összességében 3 millió 678 ezer ember dolgozott Magyarországon a tavalyi első három negyedévben, ami lényegében stagnálást jelent (+0,2%), de a részletes megyei adatoknál látható, hogy a helyzet azért nem túl rózsás. Mindösszesen négy megyében dolgoztak többen, mint az előző év azonos időszakában, a maradékban egytől egyig csökkent a foglalkoztatottak létszáma.
Összességében Pest megye végzett az élen ebben az összesítésben, ahol 1,7 százalékkal többen dolgoztak, mint 2023 első három negyedévében, ezen kívül még Hajdú-Biharban, Borsodban és a fővárosban növekedett a dolgozói létszám.
Ezzel szemben Vas megyében 1,7 százalékkal csökkent a foglalkoztatottak száma, de Fejérben és Jász-Nagykun-Szolnokban is 1,6 százalékkal dolgoztak kevesebben, mint egy évvel korábban. Összességében 8 megyében csökkent 1 százalékot meghaladó mértékben a foglalkoztatottak összelétszáma.
Viszont egy aggasztó trend kezd kirajzolódni, ha a részletesebb adatokat nézzük: kiderült, hogy mialatt a szellemi munkát végzők száma két megye (Vas és Jász-Nagykun-Szolnok) kivételével mindenhol emelkedett - leginkább Hajdú-Bihar megyében, 3,2 százalékkal - fizikai melósból három megye (Pest, Budapest, Borsod) kivételével mindenütt kevesebb volt, mint egy évvel korábban. Tolnában és Zalában 3 százalékot is meghaladó mértékben apadt a fizikai munkakörökben dolgozók létszáma.
Mindez azzal is összefüggésben lehet, hogy a magyar ipar régóta tartó mélyrepülésben van. A legfrissebb, novemberi adatok szerint az ipari termelés volumene 4,2, munkanaphatástól megtisztítva 2,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A KSH szerint főképp a feldolgozóipar szenved, az alágak döntő többségében mérséklődött a termelés volumene, a legnagyobb mértékben a járműgyártásban. A novemberi adatok szerint a feldolgozóipari exportértékesítés 31 százalékát képviselő járműgyártás exportértéke 17,3 százalékkal esett vissza.
Ők keresik a legtöbbet, legkevesebbet
A részletes adatbázisban azt is megnéztük, melyik megyében és melyik nemzetgazdasági ágakban dolgoztak a legrosszabbul kereső magyarok - és ők mennyit vittek haza havonta. Nos, a legkevesebb pénzt minden esetben fizikai munkát végzők kapták, és a lista legalján a Szabolcs megyében, a humánegészségügy, szociális ellátásban dolgozók álltak,
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
nettó átlagfizetésük épphogy átlépte a 117 ezer (!!) forintot, egészen pontosan 117 029 forint volt a nettó átlagkeresetük a tavalyi év első három negyedévében.
De nem sokkal, nettó 64 forinttal kerestek többet a Borsodban, ugyanebben az ágazatban dolgozók. Mint kiderült, négy kivételével az összes többi megyében is a humánegészségügyben, szociális ellátásban dolgozók keresték a legkevesebb pénzt, 2-2 helyen pedig az oktatásban, illetve a szálláshely szolgáltatásban és vendéglátásban dolgozók kerültek a bérlista legaljára.
Az egyes megyék legrosszabbul fizetett nemzetgazdasági ágait vizsgálva kiderült, hogy Budapesten több mint kétszerannyit keresnek az ottani lista alján lévők (szálláshely szolgáltatás, vendéglátás, nettó 258 775 Ft), mint a szabolcsi humánegészségügyi, szociális dolgozók. De ugyanez igaz Vas és Győr-Moson-Sopron megye legkevesebbet keresőire is.
Ezzel szemben a legjobban fizetettek kilencszer annyit keresnek, mint a legrosszabbul keresők. A friss adatbázis szerint a legjobban fizetett dolgozók Tolna megyében vannak, méghozzá a "villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás" nemzetgazdasági ágban, méghozzá szellemi munkában.
A havi nettó átlagfizetésük 1 048 455 forint.
Mindez nem meglepő, legalábbis annak tudatában, hogy Tolna megyében van az ország talán legfontosabb, legkülönlegesebb tudást igénylő munkahelye, a paksi atomerőmű is. Vélhetően az ottani mérnököket, vezetőket fizetik meg annyira, hogy hétszámjegyűre dobja a megyei átlagkeresetet is.
A második legjobban fizetettek a fővárosban dolgoznak ugyanebben az ágazatban, de az ő átlagfizetésük messze elmarad a tolnaiakétől, "mindösszesen" nettó 833 082 forint. Ezen kívül még Pest megyében éri el a legjobban fizetettek átlagbére a nettó 800 ezer forintot. Érdekesség, hogy a legjobban kereső békésiek bére még a pesti átlagot sem éri el, sőt, Szabolcsban és Nógrádban is sem sokkal magasabb a legmegfizetettebb dolgozók bére, mint egy budapesti átlagfizetés.
Címlapkép: Koszticsák Szilárd, MTI/MTVA
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


