
Ezek a problémák csak globális együttműködéssel oldhatók meg.
A Világgazdasági Fórum (World Economic Forum, WEF) évről évre összegyűjti egy jelentésben, milyen veszélyek fenyegetik leginkább a világot, ezzel megpróbálva felhívni a figyelmünket azokra a problémákra, amik az előttünk álló időszak legnagyobb globális kockázatai közé tartoznak.
Az éves jelentés két idősíkra bontva rangsorolja a fenyegetéseket: a következő két év legfontosabb veszélyei között a félretájékoztatást és a dezinformációt nevezték meg a legkritikusabbnak, míg a hosszabb időtartamot nézve (10 év) a környezeti kockázatok uralják a listát.
Az extrém időjárási események – például hőhullámok, tornádók és áradások – rövid és hosszú távon is a legnagyobb fenyegetések közé tartoznak, mivel ezek gyakorisága és intenzitása a klímaváltozás miatt folyamatosan nő. A tízéves előrejelzés szerint az ökoszisztémák összeomlása és a biodiverzitás csökkenése is súlyos problémát jelenthet, miközben a természeti rendszerek átalakulása egyre kritikusabbá válik.
A rövid távú listán – a félretájékoztatást és a dezinformáció, valamint klímaváltozás okozta szélsőséges időjárási események mellett – dobogós helyet kapott még a geopolitikai feszültségek jelentette veszélyek, mondván: a jelenlegi konfliktusok, például az orosz–ukrán háború tovább erősíti az államok közötti fegyveres konfliktusok veszélyét.
A WEF szerint ezek a problémák csak globális együttműködéssel oldhatók meg, ám az utóbbi időszakban épp az ellenkezője figyelhető meg: a nagyhatalmak egyre inkább saját belső ügyeikre összpontosítanak a nemzetközi kihívások helyett.
A jelentést több mint 130 ország 3 ezer vezetője tárgyalja meg a január végén kezdődő, Davosban tartott éves találkozón. A WEF célja, hogy párbeszédet kezdeményezzen és közös megoldásokat találjon a világot érintő legsúlyosabb problémákra.
(Forrás: CNBC, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: