Elfogadta a Fővárosi Közgyűlés a Fidesz-frakció módosítási javaslatát, amely a Drogkutató Intézet (DKI) szakmai támogatásával készült, így megalapozott kutatásokra és elemzésekre hivatkozva hívta fel a figyelmet a prevenció elsődlegességére – közölte Téglásy Kristóf, a DKI stratégiai igazgatója.
A módosító indítvány azzal a megkötéssel élt, hogy a Fővárosi Szociális Közalapítvány a drog területén kizárólag prevenciós programok megvalósításához használhatja fel az összeget
– jelezte az igazgató. Kiemelte: a 2025-ös költségvetésben 25 millió forintot irányoztak elő a fővárosi drogstratégiában megjelölt célokra. Ebből az összegből a 2024-es adatok alapján kalkulálva 22-23 millió forint lett volna elkölthető ártalomcsökkentő és prevenciós programokra, ami gyakorlatilag hajléktalanellátást jelentett volna, ugyanis idén Karácsony Gergelyék a prevencióra szánt forrásokat mindössze négy szervezetnek osztották ki: az ArtWorkShop Egyesület, a Háttér Társaság, a Drogprevenciós Alapítvány és a Drog Stop Budapest Egyesület pályázatait támogatták.
Mind a négy szervezet a megnyert pályázati pénzt a hajléktalanellátásra, illetve annak egyik szegmensére költötte. Ez azt jelentette, hogy nem működtek együtt a fővárosi hajléktalanellátásban kiemelt feladatot ellátó Magyar Máltai Szeretetszolgálattal, illetve az Ökumenikus Szeretetszolgálattal, továbbá egy fillér sem jutott az iskolák, a diákok, az ifjúsági szervezetek vagy a krízisközpontok részére.
Nem tetszik a bukott momentumosnak
A DKI stratégiai igazgatója arra is kitért, hogy a fővárosi drogstratégia kialakításért egykor felelős főpolgármester-helyettes, Kerpel-Fronius Gábor nemtetszésének adott hangot a közösségi oldalán, amiért Karácsonyék a jövő évi büdzsében az ártalomcsökkentés helyett a prevencióra költenének. A liberális politikus nehezményezte, hogy eltörölték a drogstratégiában leírt ártalomcsökkentő programok finanszírozását az utcai szerhasználókat megkereső, nekik higiéniai csomagokat osztó, hepatitis- és HIV-szűrést ajánló, őket az alapszintű ellátásba besegítő szolgáltatásokat.
Téglásy Kristóf leszögezte: az ártalomcsökkentés nem arról szól, amiről Kerpel-Fronius beszél.
Bár a hajléktalanellátás, a higiéniai csomagok és egészségügyi szűrések roppant fontos feladatok, nem lehetnek részei egy drogstratégiának.
A fókuszba mindenekelőtt a prevenciót és a teljes felépülés központú kezelést kell helyezni – szögezte le. Reményei szerint ha már sem Karácsony Gergely, sem a Fővárosi Közgyűlés balliberális többsége nem volt hajlandó visszavonni az iránytévesztett fővárosi drogstratégiát, legalább az új, 2025. márciustól érvényes intézkedési terv a nemzeti drogellenes stratégia irányait fogja követni.
– Szeretnénk remélni, hogy a Fővárosi Közgyűlés balliberális képviselői nemcsak a szubkultúrák érdekeit vagy a pártérdekeket nézik, hanem a budapesti lakosok millióinak az érdekét is – fogalmazott Téglásy Kristóf.