Tényleg létezik az 5 másodperces szabály? Itt a tudomány válasza

Megehetem, amit leejtek, ha gyorsan felszedem? Ez attól is függ, mit és hova ejtesz le.

Vajon biztonságos megenni a földre potyogott ételt, ha gyorsan felszedjük? A jó öreg öt másodperces szabály már régóta vita tárgya, most azonban végre megérkezett a tudományosan alátámasztott válaszírja a National Geographic.

leejtett étel, muffin, étel a padlón
Mindenkivel előfordul...Fotó: Getty Images

Sokan próbálták már bizonyítani

Az öt másodperces szabály kulcsa annak megértése, hogy a baktériumok milyen gyorsan kerülnek át a padló felületéről az ételre. Sokan tévednek ebben a kérdésben, amatőr vizsgálatok ugyanis összezavarták a kérdést, mivel olyan kísérletekre támaszkodtak, amelyek nem feleltek meg a tudományos követelményeknek – mondja Donald Schaffner, a Rutgers Egyetem élelmiszerkutatója.

Schaffner és csapata változatos körülmények között, többféle élelmiszert is letesztelt. Az eredményekből kiderült, hogy az öt másodperces szabály valójában egyáltalán nem szabály. Azt találták, hogy 

minél tovább van egy élelmiszer a földön, annál több baktérium tapad rá, de már rögtön a leesés pillanatában is rengeteg kórokozót felszed.

A nagyobb bűnös tehát itt nem is az idő, hanem a nedvesség. A nedves étel (a kísérletben például a görögdinnye) több baktériumot vett fel, mint a szárazabbak, mondjuk a kenyér vagy a gumicukor. A szőnyeggel borított felületek kevesebb baktériumot vittek át az ételre, mint a csempe vagy a rozsdamentes acél, mivel felszívták a tudósok által alkalmazott baktériumoldatot.

Íme 20 hely a lakásban, ahol lesben állnak a kórokozók. 

Akkor most megehetem vagy sem?

Ez a felülettől függ. „Ha például kórházban vagy és elejtesz valamit, valószínűleg nem akarod majd megenni” – mondja Dawson. A legtöbb esetben azonban egy olyan süti elfogyasztása, amely felszedett egy kis port vagy a konyhaasztal alól néhány baktériumot, valószínűleg nem árthat egy egészséges immunrendszerű embernek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +13 °C

Az északi tájakon lesz több a gomoly- és fátyolfelhő, de még ott is sok napsütésre számíthatunk, majd délután délnyugat felől egyre több és vastagodó fátyolfelhő sodródik fölénk. Az északi területeken néhol előfordulhat zápor, északnyugaton akár zivatar is. A délnyugati, nyugati szelet élénk, északkeleten néhol erős lökések kísérhetik, a Nyugat-Dunántúlon viszont mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 30 fok között alakul. Késő estére 15 és 22 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásokra napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra