A bor és a hal miatt veszíthette el hallását Beethoven

Ólommérgezésre utaló jeleket találtak a zeneszerző hajszálaiban. Ennyi ólmot pedig valószínűleg az étkezésével vihetett be.

Ólommérgezésben szenvedett Ludwig van Beethoven, ez is hozzájárulhatott ahhoz, hogy idejekorán elveszítette a hallását – számol be a Mayo Klinika friss kutatásának eredményéről a Live Science. A zeneszerző szervezetében lévő extrém magas ólomszint emellett valószínűleg más betegségeihez is hozzájárulhatott. De hogyan került a szervezetébe ennyi ólom? Erre is van magyarázat.

Ludwig van Beethoven
Ludwig van Beethoven, Fotó: Getty Images

Tízszer annyi ólom volt a hajában, mint másnak

A kutatók két hitelesített hajfürtjét vetették DNS-elemzés alá, és megállapították, hogy azok extrém magas koncentrációban tartalmaznak ólmot, sőt nagy mennyiségben arzént és higanyt is. Az egyik tincsben grammonként 380, míg a másikban 258 mikrogramm ólmot detektáltak, az elfogadott mennyiség pedig manapság legfeljebb 4 mikrogramm. Mint arra a kutatók rávilágítottak: a világ minden tájáról kaptak mintákat, de ezek az értékek nagyságrendekkel a legmagasabbak voltak.

Ólom és urán hemzseg az e-cigizők vizeletében. Részletek

A legendás zeneszerző a húszas éveiben kezdte elveszíteni a hallását, a negyvenes évei végére pedig teljesen megsüketült, emésztőrendszeri problémái is voltak, emellett májbetegséggel is küzdött, amire a visszatérő sárgasága utalt.

Hogy mi okozta szervezetében a fémszennyezést, arra magyarázat lehet, hogy túl sok bort ivott. Akkoriban ugyanis nem volt ritka, hogy a termelők ólomacetáttal tartósítsák a borukat, emellett az üvegpalackok is tartalmaztak ólmot. Ráadásul a zeneszerző állítólag sok dunai halat is fogyasztott, amely szintén rengeteg arzént és higanyt tartalmazott.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +13 °C

Az északi tájakon lesz több a gomoly- és fátyolfelhő, de még ott is sok napsütésre számíthatunk, majd délután délnyugat felől egyre több és vastagodó fátyolfelhő sodródik fölénk. Az északi területeken néhol előfordulhat zápor, északnyugaton akár zivatar is. A délnyugati, nyugati szelet élénk, északkeleten néhol erős lökések kísérhetik, a Nyugat-Dunántúlon viszont mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 30 fok között alakul. Késő estére 15 és 22 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásokra napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra