Megmagyarázhatatlan köhögést okozhat ez az időjárási jelenség

GettyImages-1490273376

Bizonyos esetekben a hirtelen jelentkező allergiás, asztmás tünetek csak elsőre tűnhetnek indokolatlannak, megmagyarázhatatlannak. Ezekért a tünetekért ugyanis nem kizárt, hogy egy kevésbé ismert jelenség, az úgynevezett viharasztma a felelős.

A viharasztma fogalmát az 1980-as években ismerhette meg a világ. A jelenséget elsőként Melbourne-ben írták le, miután a városban egy vihart követően ugrásszerűen megnőtt a kórházi kezelésre szoruló asztmások száma.

A viharok után fokozódhatnak a tünetek

A pollenallergiások általában örülnek, ha a pollenszezon során eső érkezik, hiszen a csapadék ilyenkor „elmossa” a polleneket, így átmenetileg felfrissül a levegő. A viharos, zivatarral érkező csapadék azonban ellenkező hatást válthat ki, és ronthatja az arra érzékenyek tüneteit.

A száraz időt felváltó heves viharok kellemetlen tüneteket okozhatnak
A száraz időt felváltó heves viharok kellemetlen tüneteket okozhatnakfcafotodigital / Getty Images Hungary

„A viharasztma tünetei jelentkezhetnek tavasszal vagy nyáron, amikor sok pollen van a levegőben, és a meleg, száraz, szeles időjárást hirtelen vihar, zivatar váltja fel” – hívta fel a figyelmet Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont főorvosa. Az ilyen asztmás tüneteket közé tipikusan a múlni nem akaró köhögést, a légzés megrövidülését, a hangos, legtöbbször sípoló vagy nehéz légzést, illetve a szorító mellkasi érzést sorolják.

Asztmás rohamot is okozhat

A viharasztma oka, hogy a zivatarok idején a szél, a hőmérséklet és a páratartalom gyors változása mellett hatalmas mennyiségű apró pollenrészecske kerül a levegőbe. A heves esőzés, zivatar hatására ugyanis a pollenszemek kisebb szemcsékre esnek szét. Ez azért különösen veszélyes, mert míg az ép, sértetlen pollenszemek többnyire csak a felső légutak területére jutnak el, addig

a kisebb részecskék már elérhetik a tüdő mélyebb részeit is, emiatt súlyosabb asztmás rohamokat és hevesebb allergiás reakciót válthatnak ki.

Így védekezhetsz ellene

Ha allergiásként, asztmásként a viharok után rosszabbodnak a tüneteid, a tüdőgyógyász szerint van néhány dolog, amit megtehetsz, hogy javíts a helyzeten. Az első és talán legfontosabb, hogy mivel az erős szél nagy távolságokra is eljuttathatja a pollenszemeket, akkor is érdemes zárt térben maradnod, ha nem a közvetlen környezetedben, hanem távolabb tombol a vihar.

Nem minden zivatar vált ki viharasztmát, de az erős széllökésekkel kísért viharok esetén, különösen azokon a napokon, amikor magas a pollenszám, az allergiások, asztmások számára óvatosság indokolt.

A viharasztma ugyanakkor nem csak a pollenallergiában szenvedőket érintheti. Egyes asztmában és légúti betegségekben szenvedők tüneteire a zivatarok idején más allergének, például a gombaspórák, illetve a nagy páratartalom és a hőmérséklet rövid időn belül történő változásai is hatással lehetnek.

A tomboló viharok idején jobban teszed, ha zárt térben maradsz
A tomboló viharok idején jobban teszed, ha zárt térben maradszLukaTDB / Getty Images Hungary

Ez leginkább azokat viseli meg, akiknek a betegségük nem megfelelően kontrollált. A személyre szabott, jól beállított kezelés tehát a viharasztma megelőzésének szempontjából is lényeges.

Fontos, hogy a beteg az előírás szerint szedje a gyógyszereit, és rendelkezzen aktuális cselekvési tervvel, és kövesse az abban leírtakat abban az esetben, ha a tünetei a vihar következtében rosszabbodnak.

Hasznos lehet az otthoni légzésfunkciós eszköz használata is. A mért adatokat a kezelőorvos a távolból is elérheti, és szükség esetén változtatni tud a gyógyszeres kezelési terven.

Tudtad, hogy van egy zöldség, amelynek a levele csökkentheti az allergiás tüneteket? Erről ide kattintva tudhatsz meg további részleteket. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek