Frankenstein fája 40-féle gyümölcsöt terem: így alkották meg

GettyImages-504496474

Negyven különféle csonthéjas gyümölcsöt terem a világ legkülönlegesebb fája. A fa megalkotója művészeti alkotásnak tekinti a csodafát, mások egyenesen Frankenstein fájának nevezik.

„Élő művészetnek” tekinti létrehozója a negyvenféle különböző gyümölcsöt termő fát, melyet szeptember 11-e mementójaként ültetett el még 2011-ben New Yorkban. 

Amerika-szerte immár húsz hasonló fa virágzik minden tavasszal, az első, művészeti alkotásként ültetett fa 2011-ben került a földbe a New York-i Syracuse Egyetem udvarán. A fa egyedülálló a maga nemében, komoly művészeti és kertészeti ismereteknek köszönhetően jött létre. 

Az első fa az egyetem udvarán áll
Az első fa az egyetem udvarán állWikimedia Commons

Ez a fa nem pusztán gyümölcsöt terem

Bár a regénybeli Frankenstein teremtményét elképzelve nem éppen valami csodálatos műalkotás ötlik szemünk elé, a róla elnevezett fa páratlan a maga nemében. Szépségét csak az év egy bizonyos szakaszában fedi fel, különben úgy néz ki, mint megannyi más gyümölcsfa. Különlegessége a növénynemesítés művészetében rejlik, a sorozatos oltásoknak köszönhetően ugyanis negyven, eltérő fajtájú gyümölcsöt terem. 

A fa megteremtője, Sam van Akin professzor, a Syracuse Egyetem oktatója botanikus és művész egyaránt. Élete egyik fő műve Frankenstein fája, az a negyvenféle gyümölcsöt termő fa, melyből az elmúlt 12 év során húszat ültettek el New York területén. 

Az általa megálmodott és megalkotott fa a művészet, a természetvédelem és a mezőgazdaság kombinált projektjeként született meg.

Ahogy Frankenstein szörnyszülött teremtménye számtalan különböző emberi testrészből állt, ezen a fán is több faj jelenik meg, egészen pontosan 40, amelyeket oltványok kapcsolnak össze. Maga a projekt még 2008-ban indult, a művész szándéka szerint a biodiverzitás élő bizonyítéka, mely 2011-ben öltött testet, egyfajta mementóként a tragikus szeptember 11-i támadásra. 

Tavasszal mutatja legszebb arcát a negyvenféle gyümölcsöt termő fa
Tavasszal mutatja legszebb arcát a negyvenféle gyümölcsöt termő faWikimedia Commons

Szimbolikus 40-es

Nem véletlenül 40 eltérő növényfaj alkotja a fát, ezzel a túlfogyasztásra, de a sokszínűségre is szerette volna megalkotója felhívni az emberek figyelmét. A 40-es szám ráadásul a nyugati keresztény kultúrkörben szimbolikus jelentéssel bír. A 10 és a 4 sokszorosa az emberi felelősség, az egyetemesség és a tökéletesség próbájának allegóriája. Emlékeztet a 40 napos böjtökre, az önmegtartóztatásra egyaránt. 

Van Akin professzor szerint felhívja a figyelmet arra, hogy „majdnem minden gyümölcsfánkat bevándorlók hozták ide Amerikába, tehát nem csak az étkezésről van szó: kultúránk ezekhez a gyümölcsökhöz kötődik, amelyek a történelmünket is jelképezik.”

Hiába a biodiverzitás, az Egyesült Államok növényvilága is áldozatul esett az iparosodásnak és a klímaváltozásnak. Míg egy évszázaddal ezelőtt mintegy kétezer különböző őszibarackfajtát, ugyanennyi eltérő típusú szilvát és körülbelül nyolcszáz almafajtát termesztettek az USA-ban, ma csak a töredéke terem meg, és a megmaradtak közül is sokat fenyeget a mezőgazdaság intenzív átalakulása.

Feltűnő virágaival szimbolikus jelentéstartalmára hívja fel a figyelmet
Feltűnő virágaival szimbolikus jelentéstartalmára hívja fel a figyelmetWikimedia Commons

Bár a fenti több ezer gyümölcs mindegyike népszerű volt a maga helyén és idején, mára eltűntek, mert a nagyüzemi mezőgazdaságban lezajlott változásokat eltarthatóságuk, a gépi betakarítási folyamatok, szállítási nehézségeik miatt nem élnék túl, és inkább már nem foglalkoznak a termesztésükkel.

Van Akin fontos üzenetre hívja fel a figyelmet a fa megalkotásával: a gazdaságilag praktikus megoldások nem mindig az életet szolgálják.

A biológiai sokféleség lecsökkentése ugyanis nagyon veszélyes lehet, annak ellenére, hogy praktikusnak tűnik. Ha egy betegség vagy kártevő felüti a fejét, hatalmas területeken pusztíthat el mindent.  

Negyven fa oltványa

A különleges gyümölcsfát oltványok segítségével alkotta meg a professzor, az oltóvesszőket, melyek negyven eltérő gyümölcsfajtából származtak, egy közös törzsre oltva. Cseresznye-, szilva-, őszi- és kajszibarackfajták alkotják a számtalan színben pompázó, tavasszal virágba boruló, majd nyáron szinte folyamatosan termő fát. A gyümölcsök mind csonthéjasok, a Prunus nemzetség tagjai.  Bár az első fát már 3 év után el tudta ültetni, ha mi hasonlóra vállalkoznánk, akár 7-8 évbe is beletelne, mire a negyven vesszőt – szigorúan tavasszal és korlátozott mennyiségben egyszerre – sikerülne a törzsre oltanunk. 

Ha próbára tennéd magad, hogy mennyire ismered a gyümölcsöket, ide kattintva megteheted

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek