Ez a börtön az oka, hogy nincs halálbüntetés: senki nem hagyja el élve

GettyImages-596789476

A világ egyik legkeményebb börtönének tartják a Fekete Delfint. Az orosz börtönt senki nem hagyhatja el élve.

Az orosz-kazah határon helyezkedik el a világ egyik legkeményebb, már-már legendás hírű börtöne, a Fekete Delfin (nevét a bejárat mellett elhelyezett fekete delfinszoborról kapta). A fegyintézet még a legendásan kemény orosz börtönök között is kiemelkedő helyet foglal el. 

A szibériai senkiföldjén állnak a Fekete Delfin falai, melyek közül csak egyetlen módon juthat ki bárki, akit egyszer oda bevisznek: koporsóban. 

Hiába a kedvesnek tűnő elnevezés, ez a legkeményebb orosz börtön

Évszázados történelme során nem volt olyan időszak, amikor ne a legkegyetlenebb fegyintézményként tartották volna számon. A Fekete Delfin létét először 1795-ben említi a történetírás. A hivatalos nevén Hatos Számú Szövetségi Fegyházként emlegetett börtön az orosz semmi közepén, az Orenburgi területen fekszik, a kazah határ közelében. Még a kozák lázadás leverését követően, valamikor 1773 után építették, s azóta is működik Oroszország legrettegettebb börtöne. 

A legveszélyesebb orosz rabokat tartják itt fogva, mindegyiküket életfogytiglanra ítélték. Az elítéltek között van terrorista, gyilkos, sorozatgyilkos és pedofil is. A rabokat folyamatosan videómegfigyelés alatt tartják, égő lámpa mellett alszanak, kutyával követik őket.

Szigorú a napirend, a rabok vakon követik

Az itt fogva tartott rabok reggel 6-kor kelnek, a következő 16 órában lefeküdniük vagy ülniük szigorúan tilos. A börtön lakóinak szemét minden egyes alkalommal bekötik, amikor elhagyják cellájukat, hogy ne tudják felmérni a környezetüket, de ezzel érik el azt is, hogy még véletlenül se emlékezzenek a szökési útvonalra. Egyfajta, stresszpóznak is nevezett testhelyzetben kísérik őket, hátrabilincselt kézzel, lehajtott arccal és bekötött szemmel, minden rabot legalább három őr kísér és egy erre kiképzett kutya, minden egyes alkalommal, ha el kell hagyniuk a cellájukat. A rabok gyakorlatilag nem is tudják, hogy miként néz ki a börtön, csak a cellájukban használhatják szemeiket szabadon, de még ott is negyedóránként ellenőrzik őket. 

Naponta másfél órát sétálhatnak, melyet jó magaviselet esetén kettőre is növelhetnek. A rabok 2-4 fős cellákban élnek, de vannak magánzárkák is, ahol a legádázabb bűnözőket tudják elszeparálni. 

Több az őr, mint a rab

A Fekete Delfinnek jelenleg mintegy hétszáz lakója van, egytől egyig Oroszország leghírhedtebb bűnözői, sorozatgyilkosok, kannibálok, terroristák, gyerekmolesztálók, nemi erőszakot elkövetők és mániákus őrültek élnek a falak között. Az itt fogvatartott bűnözők átlagosan öt embert öltek meg, a börtönben lévő hétszáz fogoly által elkövetett összes gyilkosságot összeadva mintegy 3500 ember vesztette életét. 

A körülbelül 700 elítéltre 900 őr vigyáz, az ő feladatuk, hogy hármasával kísérjék a rabokat sétájuk során, ellenőrizzék a cellákban a rendet negyedóránként, illetve ügyeljenek arra, hogy soha egyetlen elítélt se tudja, valójában hol is van éppen a börtönön belül. A rabok egyetlen kapcsolata a külvilággal az az analóg rádió, melyet celláikban hallgathatnak napközben. A cellákat három sor rács zárja el a folyosóktól, a szökés abszolút esélytelen. 

Ha érdekelnek a börtönök, ide kattintva elolvashatod mindazt, amit jelenleg tudunk Magyarország történetének legnagyobb börtönvárosáról.  

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek