szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A washingtoni célkeresztben mindenekelőtt az osztrák Raiffeisen van, amely a legnagyobb a nyugati bankok közül, amelyek Putyin Ukrajna elleni agressziója – 2022 február 24. – után is Oroszországban maradtak, és ott szép profitot realizáltak, amelyből magas adót fizettek az orosz államnak.

Az amerikai pénzügyminisztérium figyelmeztette a Raiffeisen Bank Internationalt, hogy kizárhatják az amerikai pénzpiacról, ha nem hagy fel tevékenységével Oroszországban, amelyet az Egyesült Államok szankciókkal sújt Putyin Ukrajna elleni agressziója óta.

Washingtont nemcsak az zavarja, hogy a Raiffeisen Bank International még mindig Oroszországban van, hanem az is, hogy segítséget nyújt az orosz nemzeti banknak abban, hogy SWIFT-átutalásokat eszközöljön a globális pénzpiacon. Arról ugyanis még 2022 tavaszán levágtak több orosz intézményt, bankokat és cégeket, ezzel rendkívül hátrányos helyzetbe hozva őket.

A Raiffeisen Bank International a legnagyobb nyugati bank, amely Oroszországban maradt: több mint 400 millió euró adót fizetett be az orosz államkincstárba a Financial Times számításai szerint. Wally Adeyemo, a washingtoni pénzügyminisztérium helyettes vezetője levélben figyelmeztette az osztrák bankot: az USA törvényei lehetővé teszik, hogy olyan külföldi bankok ellen is fellépjenek, amelyek Oroszországban a hadiipart támogatják.

Az amerikaiak arra a részvénycserére utaltak, melyet a Raiffeisen Bank International próbált megvalósítani Oleg Gyeripaszka orosz oligarchával, akinek részesedése van a Strabag osztrák építési vállalkozásban. Gyeripaszka, a Rusal tulajdonosa 2018 óta szerepel az amerikai feketelistán.

A Raiffeisen Bank International visszamondta a részvényügyletet az amerikai figyelmeztetés hatására. Nem kis összegről, 1,5 milliárd dollárról volt szó.

A Raiffeisen nem is akarja elhagyni Oroszországot?

Adeyemo levelében azt is kifogásolta, hogy a Raiffeisen Bank International álláshirdetéseket adott fel Oroszországban: idén már 2400 új állást hirdettek meg. Ez pedig arra utal, hogy nemcsak maradni akarnak, de fejleszteni is kívánják a hálózatukat Oroszországban.

A Raiffeisen International Bank válasz levelében tudatta, hogy “lényegesen csökkentette aktivitását Oroszországban”, és “széles körű intézkedéseket hozott a szankciók betartása érdekében”. Most a Raiffeisen Bank arról értesítette az Egyesült Államokat, hogy “folyamatosan azon dolgozunk, hogy csökkentsük tőkerészesedésünket az oroszországi bankunkban”.

(Reuters)