Tudomány-Tech

Íme a legtrendibb, de legveszélyesebb kihívások a közösségi médiában – ezért vesz részt olyan sok gyerek bennük

rtl.hurtl.hu

2024. május 17. 15:52

Ajtórugdosás, „krómolás” és a társaik: mostanában ezek a közösségi médiában terjedő kihívások kerültek a hatóságok célkeresztjébe, miután sérülés vagy haláleset lett a dologból. Eláruljuk, mik a gyerekekre legveszélyesebb, mostanában divatos kihívások, és azt is segítünk megérteni, miért csatlakoznak ezekhez olyan sokan.

A 11 éves fiú, aki mérgező gázokba fulladt bele, a 13 éves, akinek fojtogatós kihívás lett a veszte, vagy az amerikai tinédszerek, akik mások házában garázdálkodnak, csak azért, mert ez a divat a TikTokon: ilyen súlyos következményei is lehetnek a közösségi médiában – mostanában már főként a TikTokon – terjedő kihívásoknak, amelyek gyakran arra sarkallják a fiatalokat, hogy veszélyes, extrém dolgokat tegyenek szimplán a nézettség és a lájkok kedvéért.

Íme azok a kihívások, amelyek mostanában kerültek a hatóságok célkeresztjébe, mert halálesettel, vagy komolyabb rendbontással zárultak:

  • Az Egyesült Királyságban egy 11 éves fiú halálához vezetett az úgynevezett „krómolás”, amely azt jelenti, hogy a telefon kamerája előtt veszélyes szereket és kemikáliákat szippantanak be a TikTokkerek: körömlakklemosót, hajspray-t, öngyújtófolyadékot, dezodort, gázolajat. Az effélék belégzésre rövid távon jól eső, euforikus érzést kert, hosszútávon viszont agykárosodáshoz, szívleálláshoz, vagy – ahogy a brit eset is mutatja – halálhoz vezethet.
  • A Sky nemrég egy szintén brit 13 éves haláláról számolt be, aki egy fojtogatós kihívásban vett részt: az úgynevezett „blackout challenge” lényege, hogy az ájulás határáig fojtogatják egymást a fiatalok a kamera előtt, néha némi fétises beütéssel. A kihívás 2021-ben lett népszerű, de rendszeresen szembesülnek azzal rendőrök világszerte, hogy még mindig mennyire népszerű a gyerekek körében.
  • A „csípős chips kihívásba” egy 14 éves fiú halt bele Massachusetts államban. A fiúnál szívleállást állapítottak meg, amit az okozott, hogy olyan extrémen csípős chipset evett, ami túl nagy sokk volt a szervezetének. A kihívás, amiben részt vett, arról is szól, hogy minél durvábban, csípősebben ízesítsenek meg chipseket a résztvevők, majd egyék meg a hajmeresztő étket.
  • Különösen veszély még az ajtórugdosó kihívás. Ezzel kapcsolatban halálesetről egyelőre még nem lehetett olvasni, rongálásról, erőszakról, és fiatalok elleni vádemelésekről viszont annál inkább. A kihívás lényege, hogy a kamerák előtt a tettesek a hajnali órákban rúgják rá a bejárati ajtót mit sem sejtő szomszédaikra, akik ekkor még bőven aludnának, majd elfutnak. Ez vezetett már komoly rongálási hullámokhoz, valamint olyan konfrontációkhoz, amikor a mérges lakók rárontottak a rongáló tinikre.

Miért vesz részt ezekben az ember gyermeke?

Egy informatikus mérnök és egy pszichológus professzor tanulmányából kiderült, mi motiválja a fiatalokat a veszélyes kihívásokban való részvételre. A kutatás során több tucat diákkal készítettek interjút, valamint elemeztek többszáz híradást és több mint ezer kommentet. A következő faktorok miatt csábítják el a kihívások a gyerekeket:

  • társasági nyomás,
  • vágy a figyelemre,
  • szórakozási vágy,
  • „fertőzéshatás”: ez azt jelenti, hogy a virális videókban szereplő magatartásformákat öntudatlanul is átveszik a nézők, ha elég sokszor látják őket. Így könnyebben rá lehet venni őket olyan dolgokra, amikről az amúgy is utánzott influenszerek próbálják meggyőzni őket.

Nyitókép: YouTube

#Tudomány-Tech#kihívás#közösségi média#gyerek#halál#letartóztatás#rendőrség#veszély#pszichológia

Címlapról ajánljuk