eur:
389.48
usd:
359.03
bux:
67906.51
2024. június 1. szombat Tünde
A Huawei kínai távközlési vállalat logója a Hannoveri Vásáron 2019. április 1-jén. Ebben az évben Svédország az április 5-ig tartó vásár díszvendége.
Nyitókép: MTI/EPA/Jens Schlüter

Eltelt öt év - ez lett az USA nagy Huawei-szankciójából

Öt évvel ezelőtt kapta a kínai Huawei fennállásának addigi legnagyobb pofonját az Amerikai Egyesült Államok akkori elnökétől, és felkerült a Washington szerint nemzetbiztonsági kockázatot jelentő cégek, személyek, államok listájára. Ezzel az USA lényegében elvágta a Huaweit az amerikai technológiától.

Azután, hogy a Huawei kémkedés vádjával rákerült az International Emergency Economic Powers Act (IEEPA) törvényben meghatározott úgynevezett Entity List-re, és amerikai hardvert/szoftvert csak kormányzati engedéllyel lehet eladni számára, az is kiderült, hogy a Google kényszerűségből többé semmilyen támogatást nem nyújthat a Huawei számára az egyébként szabad felhasználású Androidot illetően. Sőt, a Google Play áruházat sem használhatja a kínai gyártó, illetve "elbukta" olyan népszerű alkalmazások használatát is, mint a YouTube és a Gmail. Ellehetetlenült az együttműködés a kulcsfontosságú komponensek gyártóival, így a Qualcommal és az Intellel is.

Mindez ráadásul épp abban az évben történt, amikor úgy tűnt, hogy a Huawei a világ legnagyobb okostelefon-gyártójává válhat az év végére, elorozva a koronát a dél-koreai Samsungtól.

A hwsw.hu összegzéséből kiderül: az exporttilalmi intézkedéseinek káros hatásait középtávon, úgy tűnik, kezdi kiheverni a Huawei. A gyártó ugyanis általános megdöbbenést keltett tavaly, amikor képes volt piacra dobni egy olyan csúcskategóriás okostelefont, mely egyáltalán nem tartalmazott amerikai chipeket. A földbe döngölt fogyasztói üzletág olyannyira magára talált Kínában, hogy a helyi okostelefon-piacon hosszú kihagyás után újra beverekedte magát a legnagyobbak közé a cég, jelentős részben az Apple elől elszipkázva a vásárlókat.

A cég egyébként használhatta az Androidot, de annak "csupasz", Google-mentes változata számos fontos funkció híján volt. Ezért nagy erőforrásokat fordított saját operációs rendszere kifejlesztésére. Idén januárban jelentette be a Huawei, hogy lényegében elhagyja az Android Open Source Projectet (AOSP), és újabb részleteket osztott meg a javában készülő új generációs operációs rendszerről, a Harmony NEXT-ről, illetve kínai nevén HarmonyOS Galaxy Editionről, aminek az idei utolsó negyedévben indulhat el a kereskedelmi bevezetése. Ennek integrációja jelentheti a végső szakítást az Androiddal.

A vállalat az elmúlt években a korlátozások hatására felgyorsította a kutatás-fejlesztést ellátási láncainak biztosítására, emellett új üzleti területekre diverzifikált. Sikeresnek tűnt a félvezetők, a felhőszolgáltatások felé való elmozdulás, elősegítve egy olyan tőkestruktúra létrehozását, ami támogatja a hosszútávú tervezést. Ezáltal saját chipeket fejleszthetnek, kulcsfontosságú lépést téve a teljesen kínai okostelefonok felé.

Nem teljesen "sima" azonban az amerikai-kínai kettéválás az ügyben: április végén további, a kínai Huawei Technologies felé irányuló exportszigorítást követeltek a Biden-adminisztrációtól republikánus képviselők, miután a cég egy olyan, AI-feldolgozóegységgel rendelkező notebookot jelentett be, melyhez a processzort az Intel szállította. A felháborodott képviselők számonkérték, hogy a tilalom ellenére hogyan kaphatott engedélyt az Intel a chipek szállítására.

A kínai oldalon is vannak gondok: a Huawei nem hivatalos beszámolók szerint nagy selejtaránnyal küzd, ami már hatással volt a gyártás volumenjére és a termékválasztékra is.

Címlapról ajánljuk
BL-döntő: nagy búcsúzók, fantasztikus sorozat – de a Dortmund óriási meglepetésre készül

BL-döntő: nagy búcsúzók, fantasztikus sorozat – de a Dortmund óriási meglepetésre készül

A Real Madrid és a Borussia Dortmund vívja szombat este a londoni Wembley-ben a labdarúgó Bajnokok Ligája 2023–2024-es kiírásának döntőjét. A spanyol bajnok és a német Bundesliga ötödik helyezettje. Az a csapat, amelyiket a Manchester City után előzetesen a legesélyesebbnek véltek a címnyerésre, s az, amelynek már a csoportból való továbbjutása is meglepetést keltett, legalábbis a fogadóirodák előzetes esélyszámai alapján. Mégsem mondható, hogy lefutott lenne a finálé.

Hat megrendítő részlet Tompos Kátya interjújából

Hosszú, súlyos betegség után 41 éves korában elhunyt Tompos Kátya. A színésznő-énekesnő 2015 júniusában az InfoRádió Aréna című műsorának vendége volt. A művésznőre a beszélgetés hat, maradandó gondolatokat tartalmazó részletével is emlékezünk.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.06.03. hétfő, 18:00
Deutsch Tamás
a Fidesz európai parlamenti delegációvezetője, a Fidesz-KDNP EP-listavezetője
Az erőszak elszabadul, a jogállam leépül: bárhogy is, történelmi választás készül az Egyesült Államok szomszédjában

Az erőszak elszabadul, a jogállam leépül: bárhogy is, történelmi választás készül az Egyesült Államok szomszédjában

Változás vagy folytatás? Ez az elsőszámú kérdés Mexikó most hétvégén esedékes monumentális választása során. A latin-amerikai ország közel 100 millió választókorú polgára egyszerre fog elnökre, törvényhozókra, valamint állami és helyi képviselőkre voksolni. A hivatali idejében korlátolt, populista retorikája miatt olykor Trumphoz hasonlított baloldali elnököt, Andrés Manuel López Obradort nagy eséllyel szövetségese, Claudia Sheinbaum válthatja. Az ellenzék őt jórészt elődje teljesítményével, vagy annak hiányával támadta: a rászorulók örömére a szociális kiadások az egekbe szögtek, de Mexikót továbbra is a kartellek fojtogatják, miközben a kormány a demokratikus korlátokat feszegeti. Mindazonáltal egy dolgot már most kijelenthetünk: mivel Sheinbaum mellett a másik esélyes is nő, történelme során először női elnöke lesz Mexikónak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. június 1. 10:15
×
×
×
×