Az egész arab világ második legnagyobb gazdasága lett ez a parányi ország

Elemzések2024. máj. 17.Tárik Meszár, Beke Lilla Alexa

Az arab ország gazdasága pozitív kilátásoknak néz elébe, és jó esély van a nem olajalapú GDP jelentős növekedésére.

A közel tízmillió fős lakossággal bíró, hét emírségből álló Egyesült Arab Emírségek az arab világ második legnagyobb gazdaságával rendelkezik. Napjainkra gazdasági dinamikájában jelentős változás tapasztalható, ami által a hangsúly a kőolajról a nem olajalapú szektorokra terelődik.

Változások az arab ország gazdasági struktúrájában

A korábban főként olajkivitelre támaszkodó állam napjainkban kiemelkedő fejlődési ívet járt be a nem olajalapú termékek exportálásában, ezzel megerősítve stabilitását és diverzifikációs törekvéseit.

A nem olajalapú kereskedelem 2023-ban soha nem látott szintet ért el az arab országban, 953 milliárd dollár bevétellel. Az Egyesült Arab Emírségek központi bankjának előrejelzései szerint az olajon kívüli ágazatok megerősödése tartós, melyet az utóbbi években látható folyamatos fejlődés is igazol.

A kőolajipar mellett más ágazatok szereplői is nagyobb relevanciát nyertek.

Az utóbbi évtizedek gazdaságfejlesztési programjainak végrehajtásával, valamint az immáron többek között arannyal, gyémánttal, alumíniummal, rézhuzalokkal bővült portfólió révén az Egyesült Arab Emírségek versenyképes, a világgazdasági színtéren nagy befolyással bíró tényezővé nőtte ki magát.

A több pillérre támaszkodó gazdasága (turizmus, pénzügyi szolgáltatások, feldolgozóipar, kereskedelem, logisztika, ingatlanfejlesztés, innováció és technológia) az infláció csökkenéséhez és a fiskális egyensúly tartósságához is hozzájárul.

Pozitív előrejelzések

Az ország központi bankja a bruttó hazai termék jelentős, 4,2%-os növekedését jósolja 2024-ben, ami a következő évben 5,2%-ra gyorsul. Továbbá a jelentések 2024-re és 2025-re is 4,7%-os nem olajalapú GDP-növekedést jósolnak.

Hasonlóképpen, az olaj GDP-növekedése 2,9%-os lesz 2024-ben, 2025-ben pedig jelentős, 6,2%-os ugrás várható. Pénzügyi szempontból az Egyesült Arab Emírségek szilárd költségvetési egyenleget mutatott 2023 első kilenc hónapjában, 61 milliárd dirham (16,6 milliárd dollár) többlettel, ami a GDP 4,4%-ának felel meg.

Ezt a pénzügyi helyzetet mintegy 370 milliárd dirham összbevétel támogatja, a mintegy 309 milliárd dirham kiadással szemben. A jegybank jelentése továbbá kiemelte, hogy a szövetségi társasági adó bevezetése várhatóan tovább erősíti az államháztartást, fokozva a bevételek diverzifikációját az olajszektoron túl.

Ezen túlmenően a központi bank jelentése a nem olajipari magánszektor tartós erősödését jelzi, amit a januári 56,6-os beszerzési menedzser index is bizonyít. Mindez a folyamatos üzleti bizalmat és a kereslet és eladások által vezérelt gazdasági dinamizmust tükrözi. Ezek a tényezők várhatóan alátámasztják a folyamatban lévő termelésbővítést és az új projektekbe történő beruházásokat, megerősítve az Egyesült Arab Emírségek gazdasági rugalmasságát és diverzifikációs erőfeszítéseit.

Azonban fontos leszögezni hogy a jegybank előrejelzései az Egyesült Arab Emírségek növekedésére vonatkozóan nem egyeznek a Világbank konzervatívabb adataival.

A Világbank Global Economic Prospects jelentésében az Egyesült Arab Emírségek reál-GDP-növekedését 2023-ra 3,4%-ban határozták meg, amely 2024-ben 3,7%-ra, 2025-ben pedig 3,8%-ra emelkedik.

Ha az Öböl többi országára vonatkozó konkrét előrejelzéseket vesszük szemügyre, akkor kitűnik, hogy a térség államai lépést tartanak egymással, ugyanis Szaúd-Arábia esetében 4,1%-os növekedést irányoztak elő 2024-ben, és hasonló tendencia megvalósulása várható Kuvait, Bahrein és Katar, valamint Omán esetében is.

A cikk szerzői:

Tárik Meszár, a Neumann János Egyetem Eurázsia Központ vezető kutatója

Beke Lilla Alexa, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatója