Közélet

Orbán Viktor a Robert Fico elleni merényletről: nagy veszteség ez Magyarország számára, de keresünk új szövetségest

Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában egyebek között arról beszélt, hogy politikai értelemben is nagy veszteség érte Magyarországot a Robert Fico elleni merénylettel, mert ha felépül is a meglőtt szlovák kormányfő, a legfontosabb hónapokra esik ki a munkából a június 9-i EP-választások előtt. A miniszterelnök hangsúlyozta: a novemberi 5-i amerikai elnökválasztással együtt az európai voksolás dönti el a háború és béke kérdését a világban. Szerinte egy támaszt most elvesztettük, ezért már csak Amerikában bízhatunk.

„Mindenkit szíven ütött, mindenki megrendült, megdöbbent a Robert Fico elleni merényleten. Azt mondogatják az emberek, hogy ide jutott Európa” – kezdte Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Hozzátette: azért is ráz meg minket ez a támadás, mert az Európa Uniót a béke reményében hozták létre. Úgy fogalmazott, hogy imádkozunk a miniszterelnökért, szurkolunk a szlovákoknak, mert Fico élet és halál között van. Az elkövető ráadásul progresszív baloldali volt, habár az ottani titkosszolgálat még vizsgálódik ez ügyben. 

Orbán Viktor, Robert Fico
Orbán Viktor szerint Robert Ficót elvesztettük, ezért már csak Amerikában bízhatunk / Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán

Azzal folytatta, hogy nagy veszteség ez Magyarország számára, politikai értelemben is, mert ha felépül is a meglőtt szlovák kormányfő, a legfontosabb hónapokra esik ki a munkából a június 9-i EP-választások előtt. Hangsúlyozta: a novemberi 5-i amerikai elnökválasztással együtt az európai voksolás dönti el a háború és béke kérdését a világban. „Itt nagyon kellett volna Robert Fico. Ezt a támaszt most elvesztettük, már csak Amerikában bízhatunk.” 

Orbán Viktor célja: kimaradni a háborúból

Kiemelte: radikálisan megváltozott mostanra Európa álláspontja, a kontinentális vezetők már arról egyeztetnek, hogy katonákat küldjenek Ukrajnába – az erőszak a mindennapok részévé vált. Úgy véli, ez egy kitapintható folyamattá vált. A magyar jobboldal ugyanakkor továbbra is hisz abban, hogy Európa egyet jelent a békével. 

Az ukrajnai NATO-misszióval kapcsolatban arról beszélt, Szijjártó Péterrel az dolgoznak, hogy Magyarországnak ne kelljen részt vennie benne. A külügyminiszter jól áll, én is állom a sarat, Ficót átmenetileg elvesztettük, de keresünk újabb szövetségeseket – vázolta fel a jövőbeni terveket. „Ha csak egy-egy ügyben is, de tudok szövetségest találni. Katonát már az olaszok sem akarnak küldeni, úgyhogy van diplomáciai mozgásterünk. A legfontosabb, hogy a szuverenitásunkat megőrizzük, erről csak a magyar emberek dönthetnek.” 

Felidézte, hogy Tisza Istvánnak és Horthy Miklósnak is a háborúból való kimaradás volt a célja az első és a második világháború idején: „Az elődeinknek ez nem sikerült, de én azt a célt tűztem ki magam elé, hogy nekünk meg sikerülni fog.” A környező nagyhatalmak ugyanakkor azt akarják, hogy Magyarország is belesodródjon a harcokba. „Nagykutyák érdekeltek abban, hogy ez a háború folytatódjon, sőt, kiterjedjen” – mutatott rá, noha a harctéren ezt nem lehet lezárni. 

A magyarok pénze nem kerül Ukrajnába

Orbán szerint valóban egybeesnek a dolgok a merénylettel, mert a háborúpártiak tárgyalnak egymással, ezért jött a kontinensre – pontosabban Kijevbe – Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Alex Soros amerikai milliárdos is Kijevbe. Biztosított mindenkit, 

a magyarok pénze nem kerül Ukrajnába, ám ettől még küldünk pénzt a háború sújtotta országnak.

A NATO ukrajnai missziójával kapcsolatban úgy nyilatkozott: „Ettől az ember már libabőrös lesz.” Százmilliárd dollárt akarnak összedobni Ukrajnának, ami tönkretenné Európát – összegzett a magyar miniszterelnök.

 

A kínai elnök látogatásáról

A kormányfő emlékeztetett, hogy legutóbb húsz éve járt Magyarországon kínai elnök, ez idő alatt pedig megváltoztak az erőviszonyok: két évtizede Kína még a világ össztermelésének 9 százalékát adta, miközben Európa 19-20 százalékot. Ma ez a szám a kínai gazdaság esetében 19, az európainál pedig mintegy 14,5 százalék.

Orbán Viktor úgy gondolja, a gazdaság az gazdaság, nekünk pedig az az érdekünk, hogy a legjobb technológia idejöjjön Magyarországra. Hatalmas lehetőséget lát abban, hogy Hszi Csin-ping meghívta hazánkat, hogy vegyünk részt a kínai gazdaság modernizációjában. Ez a magyarországi gyártóknak, a hazai tulajdonban lévő cégeknek óriási alkalom, mert piachoz juthatnak Kínában.

A szabadkereskedelem és a konnektivitás álláspontjával Magyarország a többséghez tartozik, mert míg mások arról beszélnek, hogy óvatosnak kell lenni, a legagresszívebb gazdasági előrenyomulást mutatják be: „Nehogy elhiggyük, amit mondanak, azt kell figyelni, amit csinálnak” – magyarázta. 

Példaként felhozta a japán technológiát, ami számos tekintetben világhírű, de a dél-koreaiak, kínaiak, sőt még a vietnámiak is felzárkóztak hozzájuk. „Nyilván egy tízmilliós ország nem tud iparágakat uralni, de némely területeken mi is tudunk kimagaslót alkotni. Ezért a kínai elnök látogatása mérföldkő volt” – állapította meg Orbán Viktor.

 

 

Orbán Viktor Kossuth Rádió Jó reggelt Magyarország kossuth rádió interjú Robert Fico
Kapcsolódó cikkek