Robert Fico;merénylet;Szlovákia;jogállamiság;

„Most minden Robert Fico kezében van, megteheti, hogy növeli a nyomást és a feszültséget és azt is, hogy új úton indul el”

A Robert Fico elleni merénylet nem a semmiből jött.

Robert Fico szlovák miniszterelnök állapota továbbra is súlyos, az elkövetkező 3-4 nap kulcsfontosságú lesz számára, állítják az orvosok. A szerdán meglőtt, majd megműtött politikus eszméleténél van, de Robert Kaliňák miniszterelnök-helyettes közlése szerint csak korlátozott módon képes kommunikálni, kizárólag egészségügyi kérdésekben beszélnek vele, politikai eseményekről nem tájékoztatják.

Megtartotta a merénylet utáni első ülését a kormány és a Biztonsági Tanács is, de nem hirdettek ki rendkívüli helyzetet. A miniszterelnöki teendőket átmenetileg ellátó Robert Kaliňák azt mondta, nem akarnak korlátozásokat bevezetni, inkább a társadalom megnyugtatására összpontosítottak. Hozzátette:

fokozták a legfőbb közjogi méltóságok, valamint a potenciálisan veszélyeztetett csoportok és személyek védelmét, beleértve az újságírókat is.

Az azonnali intézkedéseken túlmenően azonban egyre inkább az foglalkoztatja a szlovák közvéleményt, mi áll a tragédia hátterében és mit eredményezhet, hová vezethet – a jogállamiság még drasztikusabb lebontásához vagy nemzeti megbékéléshez. Tényleg a gyűlöletbeszéd, a politikai megosztottság eredménye, amint azt hangsúlyozzák a szlovák politika és közélet szereplői vagy pusztán egy bomlott elme ámokfutása a miniszterelnök elleni merénylet? .

Rigó Konrád a 2016-2020 között kormányzó Fico-Pellegrini kormányok volt kulturális államtitkára szerint semmiképpen sem lehet pusztán egy elszigetelt esetről beszélni. Emlékeztetett: az elmúlt öt évben bérgyilkos végzett egy oknyomozó újságíróval és jegyesével, és lelőttek az utcán két meleg fiatalt. „Az indulatok elszabadulásához nagyban hozzájárultak a politikusok”, állítja a szlovákiai magyar politikus.

„Robert Ficoék is, de az előző Matovič-kormány néhány tagja is. Többen és sokszor figyelmeztettünk, hogy a szavakat tettek követik. Szörnyű látni, hogy valóban megtörténnek ezek a tragédiák”.

Az első döbbenet órái után gyorsan elhangzottak az első finom fenyegetések, elkezdődött a „másik oldalra” való mutogatás. A sort a nacionalista Szlovák Nemzeti Párt vezetője, Andrej Danko nyitotta meg, Ľuboš Blaha , a Fico vezette Smer politikusa gyorsan csatlakozott, az ellenzéket és a liberális sajtót hibáztatják a miniszterelnök elleni merényletért, és „határozott lépéseket” ígértek. Az államfővé választott Peter Pellegrini pártjának (Hlas) politikusa, a házelnök Peter Žiga viszont mint mondta, „visszaterelné a politikát az érvek területére”.

A jelenleg kormányzó pártok képviselőit egykori koalíciós társként jól ismerő volt államtitkártól arról érdeklődtünk, benne van-e a pakliban, hogy a jogállam további leépítésére használják a tragédiát vagy elképzelhető, hogy a civilizált együttműködés irányába mozdul el a szlovák politika és nem szabadulnak el az indulatok a koalícióban?

„Most minden Robert Fico kezében van. Megteheti azt is, hogy növeli a nyomást és a feszültséget és azt is, hogy új úton indul el ezt követően. Ő is ember, megtörténhet, hogy ráébred, hogy ami tegnap vele történt, az nem az út vége, hanem a kezdete, és hogy ez a jelenlegi rossz irány”

- mondta Rigó Konrád. Hozzátette: „Az nagyon jó hír, hogy túl van az életveszélyen. Az sokkal rosszabb, hogy Danko és Blaha nyilatkozataiból az látszik, nem értették meg, hogy most a társadalomnak nyugalomra és az egymáshoz vezető utak keresésére lenne szüksége.

Attól tartok viszont, hogy ahhoz, hogy toleranciát hirdető, nemzetegyesítő Ficot lássunk, el kellene a koalíciónak engednie a jogállam leépítésére indított hadjáratot is. És erre kevés esélyt látok.

Szerintem rosszabb idők varnak ránk, de mint mondtam most minden Robert Fico döntésén fog múlni”, hangsúlyozta a volt államtitkár.

Rigó szerint az értelem azt diktálná ugyan, hogy a miniszterelnök felépüléséig ne hozzanak „politikai döntést”, csak biztonsági intézkedéseket, de bármi megtörténhet. „ A koalíciónak tagja Andrej Danko is, illetve a Tomáš Taraba (a Danko vezette SNS párt jelölte környezetvédelmi miniszter) vezette csoport, akik teljesen kiszámíthatatlanok.

Ha az embereik olyanokat tudnak mondani, hogy a Föld lehet mégis lapos, akkor semmit nem zárhatunk ki”.

Az SNS a legkisebb koalíciós párt, Peter Pellegrini Hlas pártja nélkül azonban nincs kormány. Ennek ellenére Rigó úgy véli, a hogyan tovább a Smeren fog múlni, ott pedig, mint fogalmazott, „Fico nélkül nincs iránymódosítás. Fico állítólag ébren van és kommunikál. Ezért gondolom, hogy minden rajta múlik. Ha nem mond, nem üzen semmit, az is egyértelmű üzenet.

Azt sugallja, fokozódik a feszültség és a gyűlölet még nagyobb teret kap a szlovák társadalomban”

- mondta Fico korábbi kormányának államtitkára.