Magyar gazdaság

Tódulnak a magyarok az egészségpénztárakba

Összesített taglétszámuk, valamint a tagi és munkáltatói befizetések alapján is jó első negyedévet zártak a hazai önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárak a szakmai szövetségük elemzése alapján. Az önkéntes pénztárak együttes vagyona 2000 milliárd forint fölé gyarapodott.

Folytatódott az önkéntes pénztárak vagyonának lendületes növekedése, az összesített megtakarítás 2024 első negyedévében már 2000 milliárd forintot felett járt – mutatta ki az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) elemzése.

Woman,Spending,Time,With,Her,Elderly,Mother,At,Home
Nőtt az önkéntes pénztárak tagjainak száma / Fotó: Shutterstock

 

Ez éves összevetésben több mint 440 milliárd forintos, azaz közel 28 százalékos növekedést jelent. Az összesített taglétszám 2,1 millió fő közelébe emelkedett. Ez a bővülés alapvetően az egészségpénztárak létszámgyarapodásának köszönhető olyannyira, hogy tagjainak száma – most először – felülmúlta a nyugdíjpénztárakét.

feletti hozam a nyugdíjpénztáraknál

Az idén január-márciusi időszakban az önkéntes nyugdíjpénztárakban kezelt összesített a negyedév végén – 24 százalékot közelítő év/év emelkedéssel – 1,97 milliárd forinton állt. Ez azt jelenti, hogy folytatódik az a tendencia, amelynek eredményeként eddig nem tapasztalt összegű megtakarítást kezelnek a pénztárak. 

A vagyongyarapodásból a munkáltatói és tagi befizetések, valamint a pénztári hozamok egyaránt kivették a részüket.

A pénztárak az első negyedévben 3,38 százalék becsült hozamot értek el az egy évvel korábbi 2,19 százalék, illetve a 2023-as év egésze során felmutatott 18,36 százalék után.

A nyugdíjpénztári tagok befizetései 23,1 milliárd forintot tettek ki, a 2022-es hasonló időszakénál 28 százalékkal többet. A munkáltatók hozzájárulása 17,4 százalékkal nőtt, hozzájárulásuk pedig a nyugdíjpénztári bevételeken belül az elmúlt év végi 35 százalékról 31-re mérséklődött.

A befizetések és a hozamok növekedése miatt a pénztárakban az egy főre jutó átlagos vagyon is újabb csúcsra ért: megközelítette az 1,9 millió forintot, bő 25 százalékkal felülmúlva az egy évvel korábbi átlagmegtakarítást.

„A magánszemélyek által az első negyedévben öngondoskodásra befizetett összegek hét év alatt a duplájukra nőttek, míg a munkáltatók hozzájárulása az elmúlt 12 év legmagasabb szintjét érte el, beleértve az adóváltozások 2019-es utolsó hulláma előtti időszakban mért értéket is” – emelte ki Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára.

Sokan léptek be az egészségpénztárakba, sokat is költöttek a tagok

Az önkéntes egészségpénztárak a negyedév végén már több mint 1,05 millió főt számláltak, vagyis egy év alatt közel 55 ezerrel gyarapodott a pénztártagok száma. Az egészségpénztárakban kezelt összesített megtakarítás az első negyedév végére megközelítette a 78 milliárd forintot, ami az egy esztendővel korábbinál közel 15 százalékkal nagyobb értéket jelent. A munkáltatók az egy évvel korábbinál bő 14 százalékkal utaltak többet pénztártag munkavállalóiknak, akik pedig ennek duplájával, 28,5 százalékkal növelték befizetéseiket. 

Az egészségpénztári vagyon némileg apadt a múlt év végi csúcshoz képest.

A pénztártagok ugyanis egyre tudatosabban takarékoskodnak, használják fel megtakarításaikat, hiszen ez év elején a szolgáltatásokra történő kifizetések is gyorsan nőttek. Itt a legnagyobb emelkedés a lakáscélú jelzáloghitelek törlesztéséhez kapcsolódó kifizetések terén történt (éves szinten 48,5 százalék), de a hagyományos egészségpénztári szolgáltatásokra is 23,5 százalékkal többet költöttek a pénztártagok.

„Minden eddiginél magasabbra, 88 százalékra nőtt a pénztári befizetéseken belül a munkavállalók részesedése. Szintén komoly eredmény, hogy három év alatt a duplájára nőtt az első negyedévben teljesített egyéni egészségpénztári befizetések értéke, a munkáltatói hozzájárulások nagysága pedig immár megközelíti a 2019 előtti időszakban regisztráltat – fogalmazott Kravalik Gábor.

 

 

egészségpénztár befizetés ÖPOSZ pénztártag nyugdíjpénztár
Kapcsolódó cikkek