Rendkívüli!

Békemenet after: közönségtalálkozó Bayer Zsolttal, Mráz Ágoston Sámuellel és Horváth Józseffel szombaton 18 órától

Kiűzik a videóbírót Angliából?

2024. május 16. 11:23

A Premier League futballcsapatai szavazni fognak a VAR sorsáról, s könnyen lehet, hogy a következő bajnokságban már nem használják a berendezést.

2024. május 16. 11:23

Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

 

Még 2016-ban hagyták jóvá a videobíró-rendszer bevezetését a futballban, azzal a céllal, hogy a VAR (video assistant referee) segítségével minden vitás helyzettől vagy esetleges bírói tévedéstől mentessé váljon a játék. „Hát, mi nem ilyen lovat akartunk” – írhatnák közleményben a PL-csapatok a videobíróval kapcsolatos, nagyjából ötéves tapasztalataikról. A Wolverhampton Wanderers kezdeményezésére a nyár elején arról fognak szavazni az angol labdarúgó Premier League klubjai, hogy eltörlik-e a VAR-t már a következő szezontól. Az biztos, hogy a bevezetésnél mindenki máshogy képzelte el a VAR működését: „A VAR 2019/20-as bevezetése jóhiszeműen született, a labdarúgás és a Premier League legjobb érdekeit szem előtt tartva. Ez azonban számos nem kívánt negatív következménnyel járt, amelyek rontják a szurkolók és a futball közötti kapcsolatot, és aláássák a Premier League márka értékét” – olvasható a közleményben.

Ezt követően hosszas felsorolással érzékeltetik a videobíró hibáit/hiányosságait, ezek között megemlítik például a gólörömök alacsonyabb intenzitását, a játék folytonosságának tördelését a hosszas ellenőrzésekkel, a szubjektív döntések túlzott vizsgálatát vagy éppen azt is, hogy a rendszer ellenére ugyanúgy számtalanszor hibás ítélet születik – írja az M4 Sport.

A Wolverhampton által hivatalosan benyújtott határozatjavaslat a VAR eltörléséről a június 6-i közgyűlésen lesz napirenden. Bármilyen szabálymódosítás elfogadásához 2/3-os többség szükséges, vagyis a 20 Premier League-klubból 14-nek támogatnia kell a javaslatot. Sajtóhírek szerint a többség támogatja a videobíró eltörlését, tehát könnyen lehet, hogy a nyár végén kezdődő bajnokságban már csak a játékvezetők fognak dönteni a pályán a kétes szituációknál, nem kapnak technikai segítséget.

A VAR-ral kapcsolatban nálunk is nagyjából ugyanazok a kritikák fogalmazódnak meg, mint Angliában. Egy ideje már itthon is felmerül sokakban a kérdés, hogy segítség a videózás vagy inkább menekülni kell előle. Tavaly márciusban a Fradi három gólt is szerzett a Mezőkövesd ellen, a végeredmény mégis 1–1 lett, mert a videózás után két gólt is visszavontak. 

Kubatov Gábor, az FTC elnöke „Szemüveget a VAR-nak!” felkiáltással jelezte, hogy szerinte rossz döntések születtek. 

A mérkőzés után a Magyar Labdarúgó Szövetség az oldalán reagált a Kubatov-féle kritikára, elmagyarázva a virtuális lesvonal-technológia működését. És ez csak egy eset a sok közül a hazai NB I-ből.

„Szeretnénk minden futballszereplőt megnyugtatni: a hazai videorendszer hiteles, sok esetben szabad szemmel nagyon nehezen eldönthető lesszituációkban hatékonyan segíti a játékvezetők munkáját a legmagasabb szintű honi bajnokságban” – írta az MLSZ a közleményében.

De bárki bármit is mond, az tény, hogy az elmúlt időszak legmegosztóbb újítása a labdarúgásban, a VAR. Legalább annyian gyűlölik, mint ahányan szeretik és elfogadják.

 

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sexykitty-91
2024. június 01. 00:30
🍓 ️ ­É­r­­­t­­­é­­k­e­­­l­­d­­­ ­­a­­­ ­­s­z­e­­­x­­­i­­ ­­p­­u­n­c­­­i­­m­a­­­t­­­ 👉 𝐖­𝐖­­𝐖­.­­­𝐗­­𝟏­𝟖­­­.­­­𝐅­­­𝐔­­𝐍
bunko-jobbos
2024. május 16. 17:27
"aláássák a Premier League márka értékét" Mármint a nagy csapatok márkáját ássa alá, akiknek a javára mindig fújnak a bírók...
Oldalkosár
2024. május 16. 14:52 Szerkesztve
Minek a videóbíró, a tiszta játék? Sokkal jobb a bírói, partjelzői figyelmetlenség. Vagy a szándékosság, mikor megbundázzák a meccset a nagyobb profitért cserébe, nem?
nemecsek-3
2024. május 16. 12:53
Elég beszédes, hogy csak a hátrányai vannak kiemelve, magyarul nem a korrekt ítélkezés célja a motiváló, nyílván olyanok részéről akiknek ez nem érdeke, különben nem a megszüntetés lenne az irányvonal, hanem a módszer, alkalmazás finomítása.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!