Így kérheted ingyen a nyugdíjas éveid összeszámolását

GettyImages-89291842

Sokan nincsenek tisztában azzal, pontosan mikor mehetnek majd nyugdíjba, főleg azok, akik még távol vannak ettől az időponttól. Van egy lehetőség, ahol segítenek kiszámolni, hány olyan évünk van, ami beleszámít ebbe.

A fiatalabb korosztály ritkán gondol arra, hány évük van még a nyugdíjig, a negyvenes, ötvenes éveikben járók közül azonban már sokan tudatosan készülnek erre. Ahhoz azonban, hogy pontosan tudjanak tervezni, fontos tudniuk, mikor is jön el a nyugdíjba vonulás időpontja. Azoknak a nőknek pedig, akik a Nők 40-et kívánják igénybe venni, még fontosabb tisztában lenniük azzal, hogy hány évük van már, ami beleszámít ebbe.

Évente egyszer ingyen kiszámolják, hány évünk van a nyugdíjig

Ahhoz, hogy pontosan tudjuk, mikortól mehetünk nyugdíjba, fontos tudnunk a ledolgozott évek számát. Ennek kiszámítása nem is olyan egyszerű, mint elsőre tűnik, hiszen a jogszabály szerint vannak olyan tevékenységek, élethelyzetek, melyek plusz időnek számítanak, főként a Nők 40 lehetőség esetében.

Kérhetjük a nyugdíjas éveink összeszámolását
Kérhetjük a nyugdíjas éveink összeszámolásátKseniya Ovchinnikova / Getty Images Hungary

Szerencsére van egy olyan lehetőség, ahol ezt kiszámolják nekünk, ráadásul ingyen.

Ez a kérelem évente egyszer nyújtható be.

Fiatalok is kérhetik az éveik összeszámolását

Amellett, hogy mi is tudni szeretnénk, hány évünk van még a nyugdíjig, a munkáltatók számára is fontos lehet létszámgazdálkodási szempontból, hogy tudják, meddig számíthatnak még a nyugdíjhoz közeledő munkatársukra, mikor kell a pótlásról gondoskodniuk.

Mindkét esetben lehetséges az évek összeszámoltatása évente egyszer. Ez megtörténik kérés nélkül is a hivatalból történő adategyeztetési eljárás során a jogszabály által előírt időpontban, de ezt korábban is lehet kérni évente egyszer. Ez a kérelem nincs korhoz kötve, bárki igényelheti.

A nyugdíj előtt három évvel indítják hivatalból

A hivatalból történő adategyeztetés célja a társadalombiztosítási szerv nyilvántartásában szereplő szolgálati idejének egyeztetése az érintett személyekkel.

Ez az eljárás a nyugdíjkorhatár betöltését három évvel megelőzően indul.

Az egyeztetés során a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv (a lakóhely szerinti fővárosi, vármegyei kormányhivatal nyugdíjbiztosítási feladatot ellátó szervezeti egysége) részletes kimutatást küld ezekről az adatokról:

* biztosításban töltött időszakok, egyéb szolgálati idők, nők esetében a nők negyven év jogosultsági idővel igényelhető nyugellátásához elért jogosultsági idők,

* a foglalkoztatók adatai,

* az 1987. december 31-ét követő időszakra vonatkozó nyugdíjjárulék-köteles kereset, jövedelem,

* az 1987. december 31-ét követő időszakra vonatkozóan a foglalkoztató által levont, befizetett nyugdíjjárulék, valamint

* azok a szolgálati időnek minősülő időszakok, amelyek után nem történt járulék-, illetve nyugdíjjárulék-fizetés.

A megadott időpontok azért fontosak, mert a nyugdíj összegét az 1988. január 1-jétől a nyugdíj-megállapítás napjáig elért nyugdíjjárulék-köteles keresetekből, jövedelmekből kell kiszámítani.

Amennyiben azt látjuk, hogy valamilyen adat hiányzik ezek közül, akkor az erre vonatkozó dokumentumokat be kell nyújtani.

Ha mi kérjük a szolgálati idő kiszámítását

Aki kiszámoltatná a szolgálati idejét, az a fenti adatokról kérhet tájékoztatást.

A nyugdíjas évek összeszámolását évente egyszer lehet kérni
A nyugdíjas évek összeszámolását évente egyszer lehet kérniMorsa Images / Getty Images Hungary
  • A kérelmet évente egyszer lehet benyújtani annak érdekében, hogy egyeztessék az adatokat vagy kérjék erről a hatósági bizonyítvány kiadását.
  • Emellett lehetőség van még a szolgálati idő megismerésére úgy is, ha kérjük a betekintést a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek által vezetett nyilvántartásba. Ezzel az érintett személy vagy képviselője élhet.
  • Ha ezeket írásos formában szeretnék látni, akkor a nyilvántartott adatokról a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv kivonatot állít ki. Ez illeték- és költségmentes.
  • Adategyeztetéskor lehetőség van a külföldön (EGT-államban vagy egyezményben részes országban) szerzett szolgálati idők igazoltatására is. Ehhez a magyar nyugdíjbiztosítási szerv, az egyeztetést kérő által megadott adatok és dokumentumok megküldésével beszerzi a munkavégzés helye szerinti ország nyugdíjbiztosítási szervétől az ott szerzett szolgálati időről szóló igazolást.

Ha szívesen olvasnál arról, hogy mikorra teszik a fiatalok a nyugdíjkorhatárt, kattints ide!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek