Csányi Sándor;100 leggazdagabb magyar;Mészáros Lőrinc;Tiborcz István; NER;Felcsuti Zsolt;

Mészáros Lőrinc közelít az ezermilliárdos álomhatárhoz, egy év alatt 50 százalékkal nőhetett a vagyona

Ő a leggazdagabb magyar, aminek nyilván semmi köze ahhoz, hogy az egykori iskolatársa évek óta Magyarország legbefolyásosabb embere.

Mészáros Lőrinc a leggazdagabb magyar, becsült vagyona a tavalyi adatok alapján 990 milliárd forintra emelkedett az előző évi 660 milliárd forintról, vagyis egy év alatt 50 százalékkal nőtt – derül ki a ma utcára kerülő A 100 leggazdagabb magyar 2024 című kiadványból.

E szerint kifejezetten jól ment tavaly a NER-nek. Orbán Viktor miniszterelnök környezetének másik illusztris tagja, Tiborcz István becsült vagyona

az előző évi 69,6 milliárd forintról 100 milliárd forintra emelkedett, ezzel a miniszterelnök veje a 19. leggazdagabb magyar.

A lista második helyezettje Csányi Sándor OTP elnök-vezérigazgató, aki az elmúlt évtizedekben nem csupán felépítette régió egyik legnagyobb bankját, de jelentős szereplő a hazai élelmiszeriparban és agráriumban.

  • Csányi Sándor vagyonát a szerkesztők 700 milliárd forintra becsülték,

  • míg harmadik helyre Felcsuti Zsoltot sorolták 486 milliárdos vagyonával. 

Felcsúti Zsolt az a magyar vállalkozó, aki soha nem üzletelt a magyar állammal, nem vett részt a privatizációban, ennek ellenére vagy épp ezért az általa alapított MPF Holding ma már Svájcban, illetve a cégcsoport elsősorban a világpiacon működik. 

  • Egy helyett lépett előre Veres Tibor, akinek vagyona 422 milliárd forinttal a negyedik legnagyobbnak számít,

  •  míg az ötödik helyre Gattyán György került 398 milliárd forinttal. 

A leggazdagabb száz közé az idei kiadványba 17,2 milliárd forintos becsült vagyonnal lehetett bekerülni.

A kiadvány szerkesztői minden évben elkészítették a legbefolyásosabb személyiségeinak a listáját is, amelyet

  • évek óta Orbán Viktor miniszterelnök vezeti,

  • őt követi sorrendben Csányi Sándor,

  • valamint Rogán Antal kabinetminiszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

Mészáros Lőrinc egy helyet lépett hátra, őt követi Hernádi Zsolt (Mol Nyrt.) illetve Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, majd Lázár János közlekedési miniszter.

Szakonyi Péter szerkesztő bevezető jegyzete szerint a magyar, pontosabban a NER-milliárdosok szempontjából a következő évek vízválasztók lehetnek, hiszen a hazai állami megrendeléseken felhizlalt cégek az elhalasztott állami beruházások az elmaradó uniós pénzek miatt kénytelenek lesznek külföldön terjeszkedni versenykörülmények között, amivel kapcsolatban több elemzőnek is kétségei vannak. Ennek ellenére vannak olyan cégek, amelyek teljesítményük alapján sikerrel tudtak kilépni a külpiacokra – ezek közzé sorolható Felcsuti Zsolt cégcsoportja vagy épp a BioTechUSA táplálékkiegészítőket gyártó és forgalmazó magyar cég, de ezek a vállalkozások más minőséget képviselnek.