szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ahogy korábban a 30 év alattiak, úgy most az idősebbek számára is támogatási programot indít a kormány uniós pénzből. A támogatásokat a vállalkozások igényelhetik.

Május 16-ától elérhetők a 30 év feletti álláskeresők és inaktívak elhelyezkedését célzó támogatások, az uniós társfinanszírozással megvalósuló program teljes kerete több mint 150 milliárd forint – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a tárca sajtótájékoztatóján. A program keretében legalább 77 ezer álláskeresőt és inaktív embert, közülük legalább 50 ezer hátrányos helyzetűt szeretnének elérni.

A részletekről Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára elmondta: a célcsoportba tartozik minden, 30. évét betöltött álláskereső és inaktív, ugyanakkor kiemelt támogatást kaphatnak a hátrányos helyzetűek, többek között a tartós álláskeresők, az 50 év felettiek, az alacsony iskolai végzettségűek, a kisgyermekesek és a vidéki térségben élők.

A támogatás több elemből áll.

A bértámogatásnál ennek mértéke a havi bruttó bér 50 százaléka, maximum 250 ezer forint lehet.

A hátrányos helyzetű munkavállalók esetében 6, a nem hátrányos helyzetűeknél 4 hónap a támogatás időtartama.

Lakhatási támogatást kaphat, aki állandó lakhelyétől legalább 60 kilométerre lévő településen lép munkába, a támogatás mértéke a kötelező legkisebb munkabér 70 százaléka, 186 ezer forint lehet. A munkahelyüktől 60 kilométernél közelebb lakók utazási támogatásra jogosultak.

Az érintettek emellett képzési támogatást is kaphatnak – ismertette az államtitkár. Hozzátette: a korábbiaknál hangsúlyosabb szerep jut a foglalkoztatást elősegítő különböző szolgáltatásoknak.

A kiírásra cégek jelentkezhetnek, a támogatás a munkáltatónak ítélhető oda, a munkaadókat és a munkavállalókat a munkaügyi szervezet köti majd össze – jelezte Czomba Sándor.

A kormány a 30 év alatti fiatalok számára már április közepén elérhetővé tett hasonló támogatásokat.

A kormány havi 180 ezer forintos albérlet-támogatást ad fiataloknak uniós pénzből

Bértámogatás, lakhatási támogatás és utazási támogatás lesz igényelhető a 30 év alattiak elhelyezkedését támogató uniós programban. A kormány az idősebb munkavállalók foglalkoztatását hasonló programmal tervezi támogatni.

Nagy Márton célja a foglalkoztatottság növelése, ennek érdekében a 300 ezer főre tehető munkaerő-tartalékot kívánja bevonni a munkaerőpiacra. A 300 ezer fős munkaerő-tartalék (inaktívak + munkanélküliek + alulfoglalkoztatottak) papíron ugyan létezik, a gyakorlatban azonban munkaerőhiány van, aki ma tartósan nem dolgozik, az nagy valószínűséggel képzettségbeli, szociális, szocializációs, élethelyzeti háttere miatt csak nagyon nehezen aktivizálható.

Egyébként a kormány friss gazdasági előrejelzéseit tartalmazó konvergenciaprogram sem számol azzal, hogy a Nagy Márton által vizionált foglalkoztatásbővítési célok teljesíthetők lennének. A foglalkoztatottak száma 2023-ban 4,72 millió fő volt, ez az előrejelzés szerint 2024-ben 0,5 százalékkal nő, 2025-ben 0,4 százalékkal, a következő három évben pedig évi 0,3 százalékkal. Ilyen tempóban 2030-ban 4,84 millió foglalkoztatott lesz, csak 115 ezerrel több, mint 2023-ban. A plusz 300 ezres létszám csak valamikor 2043-ban érhető el évi 0,3 százalékos növekedést feltételezve.

A kormány nagyon büszke rá, hogy itt dolgozik a legtöbb nyugdíjas a V4-országok közül

A 64-75 éves korosztályban száz nyugdíjasból tíz dolgozik, a kormány szerint ez a „munkavállalást támogató politikájának” köszönhető. Nagy Márton miniszter 2030-ra 300 ezer fővel növelné a foglalkoztatottak összlétszámát – az EU-nak beadott konvergenciaprogram előrejelzése szerint ez irreális célkitűzés.