Hirdetés

Vármegyei klímavédelem, energiahatékonyság és szemléletformálás (x)

Az energiafüggőség csökkentése, a megújuló energiaforrások használatának ösztönzése mindenkit érintő téma. A hatékony energiagazdálkodás megteremtését számos módon és formában lehet támogatni, mely formák más-más szinteken tudják kifejteni hatásukat. A BORA 94 Nonprofit Kft. pályázatokat ír és menedzsel, melyek között szép számmal megtalálhatóak energetikai fejlesztésre irányuló projektek is.

A globális trendeket követve Magyarország a klímapolitikai célkitűzései elérése érdekében komoly lépéseket tesz a tiszta, környezetbarát és megújuló energiaforrások használatának ösztönzése terén. A kormány az utóbbi időben több olyan programot is indított, amelyek ezt a folyamatot támogatják (Napenergia Plusz Program, otthonfelújítási programok, elektromos autóvásárlás támogatása stb.). Vármegyénk Területfejlesztési Programja is kiemelten foglalkozik a klímaváltozás kedvezőtlen hatásainak csökkentésével, a fenntartható fejlődéssel, a természeti értékek megőrzésével, a vízbázisok védelmével és a levegőszennyezés csökkentésével. Ezek a célkitűzések Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye természeti adottságaira, hagyományaira és korszerű infrastruktúrájára épülő, versenyképes gazdaság kialakítását és a károsanyag-kibocsátás csökkentését hivatottak szolgálni. 

Energetikai korszerűsítés, sajószögedi polgármesteri hivatal / Fotó: BORA 94 Kft.

Bánné dr. Gál Boglárka, a vármegyei közgyűlés elnöke egy interjúban megfogalmazta, hogy a klímavédelmi kockázatkezelés érdekében kulcsfontosságú a helyi stratégiák és akciók támogatása. Éppen ezért a vármegye települései 2027-ig 12,5 milliárd forint keretösszeget fordíthatnak épületeik energetikai korszerűsítésére a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz forrásaiból. A fejlesztések segítségével összességében elérhető, hogy 3300 tonnával kevesebb szén-dioxid kerüljön a levegőbe. Ez körülbelül megfelel 6,6 millió repülővel megtett kilométer okozta szennyezésnek vagy például egy Felsőzsolca méretű település valamennyi családi háza éves szén-dioxid-kibocsátásának. A BORA 94 Nonprofit Kft. a 2021–27-es fejlesztési időszakban eddig hét energetikai korszerűsítésre vonatkozó fejlesztés sikeres lebonyolítását segíti projektmenedzsmenti munkájával. 

De mit is jelent a gyakorlatban egy épület energetikai korszerűsítése? A társaság által menedzselt kesznyéteni polgármesteri hivatal fejlesztése során például az épület szigetelése, nyílászáróinak cseréje, fűtéskorszerűsítése, napelemes rendszer telepítése valósult meg. Ezáltal a 284 négyzetméter fűtött alapterületű intézmény éves szinten egymillió forint feletti energiaköltség-megtakarítást és mintegy 14,5 tonnával kevesebb szén-dioxid kibocsátását érheti el a jövőben. Ez hosszú távon az önkormányzat költségvetésének javára billenti a mérleget, hozzájárul a fenntartható fejlődéshez, indirekt módon az ország energiaimport-függőségét csökkenti. Javul az adott épület energetikai besorolása, így az ingatlan értéke is nő. 

Ugyanakkor ezek a fejlesztések közvetetten a családokat is érintik, hiszen az önkormányzatok költségvetését kevésbé terhelő energiaköltségek lehetőséget biztosítanak a szolgáltatások színvonalának fenntartására azzal, hogy a megtakarításokat a kötelezően ellátandó feladataira fordíthatja a település. Érdemes tudni azt is, hogy minden energetikai projekt szerves részét képezi az épületeket használók tájékoztatása, képzése, az alkalmazott megoldásokról, az üzemeltetés helyes szabályairól, az energiaveszteség minimalizálásáról, tehát a fejlesztés környezeti hozadékairól.

A klímatudatosság sok esetben a nemzetközi együttműködések fókuszában van. A BORA 94 Nonprofit Kft. számos, országok között megvalósuló projektben vett és vesz részt, és nagy büszkeség, hogy ezeknek köszönhetően mára sokkal nagyobb hangsúlyt kapott a társadalmi szemléletformálás, sőt, a korábbiakhoz képest a projektekben több forrás is jut erre a célra. 

 

 

 

épület energetikai energetikai korszerűsítés nonprofit kft klímabiztonság
Kapcsolódó cikkek