Gazdaság

Egy hétvégét kaptak a szakképző iskolák összeállítani, mire van szükségük háború esetén

MTI/Rosta Tibor
MTI/Rosta Tibor

Egy éve adott ki rendeletet a kormány a természeti katasztrófákra, háborúra és egyéb válsághelyzetekre való gazdasági felkészítésről. A jogszabály célja, hogy rendkívüli események idején is biztosítható legyen a honvédség és a rendvédelmi szervek működése, a lakosság ellátása alapvető élelmiszerekkel és gyógyszerrel, vagy a közigazgatás működése.

Emlékezetes, a rendelet elfogadásával egyszerre a gazdaság felkészítésének részeként védelemgazdasági terv készül, amelyben felmérik, hogy a rendeletben „gazdaságmódosítási helyzetnek” nevezett esetekben milyen ellátási igények merülnek fel.

Az RTL információi szerint a szakképző iskoláknak is ki kellett tölteniük az úgynevezett „védelemgazdasági követelménytámasztó és tervező táblázatot”, amelyben arról adnak számot, hogy „békeidőben” és a különböző gazdaságmódosítási helyzetekben mennyit igényelnek a táblázatban megadott árukból és szolgáltatásokból. Az igények felmérése meglehetősen sietős volt. A portál úgy tudja,

a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal április 19-én, péntek délelőtt küldte el a szakképzési centrumoknak az adattáblát, amit a következő hétfőn, április 22-én délután 3 óráig vissza kellett küldeniük, azaz egy hétvégéjük maradt az iskoláknak a részletes adatszolgáltatásra. 

A Nemzetgazdasági Minisztérium valamennyi háttérintézményétől és gazdasági társaságától kért adatokat. Az intézményeknek részletesen meg kellett adniuk, hogy mekkora az igényük békeidőben és különböző mozgósítási helyzetekben (pl. fegyveres konfliktus esetén, és egészségügyi jellegű, katasztrófa jellegű, humanitárius jellegű helyzetekben) a több kategóriákba tartozó termékekből és szolgáltatásokból. A listán szerepel például nyershús, zsiradékok, cukor, ivóvíz, gyümölcsbefőtt, szappan, gyertya, fogkefe, kávé, illetve takaró, munkaruházat, női és leányka felsőruházat, gumiabroncs, izzólámpa, daruskocsi, mosógép, zsineg, gázálarc.

De a listán van még bomba, rakéta, dömper, hadihajó, radar, vágányaláverő gép, helikopter, légi és űrjármű is.

A Nemzetgazdasági Minisztérium az rtl.hu megkeresésére megerősítette, hogy a gazdaságfelkészítési tervezés végrehajtását szolgáló felmérést végeznek az említett kormányrendelet alapján. „A tervezés célja a Védelemgazdasági Alapterv elkészítése. A Védelemgazdasági Alaptervet a nemzetgazdasági miniszter a kormányrendelet szerint érintett szervek közreműködésével és adatszolgáltatása alapján állítja össze” – írták.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik