Műtárgy

A dán vajmágnás rekordértékű érmegyűjteménye kerül kalapács alá

Lars Emil Bruun egyedülálló hagyatéka kerül kalapács alá. A dán vajmágnás végrendelete szerint az érmegyűjteményét halála után száz évig nem lehetett árverésre bocsátani.

A végrendeletében leírtaknak megfelelően, száz évvel a halála után értékesítik a néhai dán vajmágnás, Lars Emil Bruun 20 ezer darabból álló érmegyűjteményét, amely az árverést szervező Stack’s Bowers aukciósház becslése szerint akár 72 millió dollárt (26 milliárd forintot) is érhet.

Száz évvel halála után árverésre bocsátják a dán vajmágnás nagy értékű érmegyűjteményét
Lars Emil Bruun végrendelete szerint az érmegyűjteményét halála után száz évig nem lehetett árverésre bocsátani / Fotó: AFP

Bruun, akit nagyon megrázott az első világháború pusztítása, egy újabb háborútól tartva 1922-ben foglalta végrendeletébe, hogy érmegyűjteményét száz évig a dán királyi érme- és éremgyűjtemény tartalékaként kell megőrizni, mielőtt áruba bocsátanák. Az 1923-ban, 71 éves korában Koppenhágában elhunyt vajmágnás számos ritkaságot tartalmazó kollekcióját ősztől több árverésen a New York-i székhelyű Stack’s Bowers aukciósház adja el.

Az aukciósház tájékoztatása szerint a valaha árverésre kerülő legnagyobb értékű érmegyűjteményt közönség előtt még sohasem mutatták be, létezéséről leginkább csak Dániában tudnak. Bruun még gyermekkorában, az 1850-es, 60-as években kezdte el az érmék gyűjtését. Később, miután hatalmas vagyonra tett szert a vaj csomagolásával és nagykereskedelmével, tovább hódolt gyűjtőszenvedélyének, és 20 ezer darabos kollekciót hozott létre zömmel dán, norvég és svéd érmékből és bankjegyekből.

Végakaratában úgy rendelkezett, hogy akkor lehet nyilvános árverésen értékesíteni a kollekciót, ha a dán nemzeti gyűjtemény száz évig sértetlen marad, a bevételt pedig közvetlen leszármazottai kapják. A gyűjteménynek először a Frederiksborg kastélybeli Nemzeti Történeti Múzeum adott otthont, később a dán Nemzeti Bankba költöztették.

Az első őszi akció előtt a dán Nemzeti Múzeum elővásárlási jogot kapott a gyűjtemény egy részére, és egy támogató egyesület segítségével több mint 1,1 millió dollárért (396 millió forintért) sikerült megvennie hét ritka érmét. A XV. és XVII. század közötti időszakból származó érmék – hat arany és egy ezüst – dán és norvég uralkodók pénzverdéiből kerültek ki.

Ahol a hibás a legértékesebb – gyorstalpaló a modern kori bélyeggyűjtéshez

Hatvani Márk, az Oktogon Filatélia tulajdonosa szerint komoly befektetésként is érdemes a bélyeggyűjtésre gondolnunk. Nála gyerekkori hobbiként indult, majd munkává változott, amikor 2013-ban átvette a hatodik kerületi kereskedést. A filatéliaszentélyben, a hazai és külföldi gyűjtők hetven éve ismert találkozási pontján több tízezer bélyeg között beszélgettünk. 

 

 

gyűjtemény Lars Emil Bruun végrendelet dán árverés
Kapcsolódó cikkek