60 felett különösen veszélyesek ezek a tünetek

Ha a szervezet víztartalma lecsökken, az minden korosztálynál kellemetlen tünetekkel jár. Az idősek egészségi állapotát azonban sokkal nagyobb mértékben befolyásolja az esetleges kiszáradás.

„Egy 60 év feletti embernek jellemzően ugyanúgy napi 2-2,5 liter folyadékot kell italokkal és ételekkel elfogyasztania, mint egy fiatalabb felnőttnek, de sokkal tudatosabban, szigorúbban kell tartania magát ehhez a szabályhoz. A kor előrehaladtával ugyanis nő a kiszáradás kockázata, ami az általános egészségi állapotot nagymértékben befolyásolja” – hívta fel a figyelmet Facebook-bejegyzésében a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) egészséges táplálkozást népszerűsítő oldala, a Merőkanál.hu.

idősebb nő vizet iszik üvegpohárból
Az idősek egészségi állapotát nagy mértékben befolyásolja egy esetleges kiszáradás. Fotó: Getty Images

Ezek a tünetek utalnak kiszáradásra

Kiszáradásnak – vagy más néven dehidratációnak – azt az állapotot nevezzük, amikor a szervezet víztartalma az ideális szint alá csökken. Erre az alábbi tünetek figyelmeztethetnek:

  • szájszárazság
  • fáradtság
  • koncentrációzavar
  • sötét színű vizelet
  • szomjúságérzet

Ezért fontos, hogy eleget igyunk

Ahogy már korábbi cikkünkben is megírtuk, szöveteink hidratációjának biztosítása mellett a víz számos egyéb, legalább ennyire fontos feladatot lát el a szervezetünkben:

  • hozzájárul a belső hőmérséklet szabályozásához,
  • segít az ízületek egészségének megőrzésében,
  • fontos szerepet játszik a nyáltermelésben,
  • elengedhetetlen a megfelelő vérkeringéshez és tápanyagszállításhoz,
  • kimossa a káros és felesleges salakanyagokat.

Amikor megérezzük, hogy szomjasak vagyunk, akkor már testtömegünk fél százalékának megfelelő mennyiségű víz hiányáról van szó, 1-2 százaléknál pedig már a többi, fentebb említett panasz is fellép. 3 százaléknál nagyobb vízveszteség esetén kicserepesednek az ajkak, a nyáltermelés pedig jelentősen lecsökken.

Ha már testsúlyunk 10 százalékának megfelelő víz hiányzik, akkor az abnormális vérsűrűség miatt súlyos keringési zavarok léphetnek fel. A pulzus megemelkedik, ezenkívül izomgörcsök is figyelmeztethetnek a kiszáradásra. Tartós dehidratáltság esetén pedig már életveszélyes állapotba is kerülhetünk. Utóbbi nagyjából 20 százalékos vízveszteségnél lép fel: a vesék leállnak, a keringés pedig összeomlik.”

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +29 °C
Minimum: +15 °C

A napsütést időnként nyugatról kelet felé haladó vastagabb felhőtömbök zavarják, emellett erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés is. Többfelé számíthatunk záporra, zivatarra, elsősorban a délkeleti, déli tájakon jelentősebb terület maradhat szárazon. A zivatarokat viharos széllökés kísérheti, az időközben egyre többfelé északnyugatira forduló szél nagyrészt mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet 26 és 33 fok között valószínű. Fronthatások napközben nem okoznak kellemetlenséget, az előrejelzések szerint pénteken érkezik a következő front.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra