Kínai vállalatok Magyarországon

HírKlikk 2024. május 13. 07:15 2024. máj. 13. 07:15

Magyarországon nőtt a kínai vállalkozások száma 2023-ban: mintegy 600 kínai tulajdonnal rendelkező cég működik már hazánkban. Az árbevétel több mint a háromszorosára nőtt a legutolsó elérhető pénzügyi adatok alapján. A feldolgozóipar és az építőipar egyre meghatározóbb szerepet játszik a kínai cégek tevékenységében.

Hszi Csin-ping kínai elnök budapesti látogatása adta az apropót az Opten céginformációs cég számára, hogy megvizsgálja a magyarországi kínai beruházói jelenlét alakulását. A saját adataik alapján ma Magyarországon több mint 350 olyan kínai vállalat van jelen, amelynek kizárólagos és közvetlen tulajdonosai Kínában bejegyzett cégek vagy magánszemélyek. Azon cégek száma azonban megközelíti a 600-at, amelynek legalább egy kínai illetőségű tulajdonosa is van. A kínai vállalatok „legöregebb” tagja több mint harminc éves múltra tekint vissza, míg a legfiatalabbak éppen, hogy elkezdték működésüket. A 2010-et követő években alakult a kínai vállalatok több mint 85 százaléka.

Forrás: Opten

A vállalkozások 85 százaléka öt tevékenységi körben van jelen, amiből kiemelkedik a kereskedelem. A kereskedelem és az ingatlanügyletek mint a kínai befektetők célpontjai statisztikai adatok nélkül is ismertek voltak – olvasható a közleményben. Ez változóban van, mert ugyan a 2020-ban és azt követően alakult kínai cégeknél még mindig a kereskedelmi tevékenység a meghatározó, de ma már a feldolgozóipar is egyre népszerűbb terep, ma már a második leginkább preferált az új cégek között.

Az adatok szerint öt kínai vállalkozásból négy Budapesten működik, vagy a székhelye a fővárosban található. A feldolgozóiparban tevékenykedő cégek majdnem kétharmada is Budapestre települt. A második legkeresettebb terület Csongrád-Csanád – ott is a kereskedelem a meghatározó tevékenység, ugyanakkor a szálláshely-szolgáltatás is nagyon keresett.

A kínai vállalkozások 2022-ben 450 milliárd forintot meghaladó árbevételt realizáltak, ami több mint a háromszorosa volt az azt megelőző év árbevételének. Az árbevétel 70 százaléka a feldolgozóiparból származott, minden ötödik „forint” az építőiparból. A feldolgozóipar árbevétele 2021-hez képest megháromszorozódott, míg az építőipar közel kilencszeres növekedést ért el 2022-re.

Forrás: Opten