Portfolio signature

Azt hiszed, hogy téged nem érint az óceánok melegedése? Nagyot tévedsz!

Portfolio
Az elmúlt egy évben sorozatosan döntötte a rekordokat a Föld óceánjainak felszíni hőmérséklete, intő jelként szolgálva a tengerek gyors melegedésére, ennek hatásait pedig mindenki megérezheti, nem csak a sarki jégtáblák és a tengerparti városok. A BBC összegyűjtötte cikkében, hogy milyen globális hatásokkal járhat kutatók szerint az óceánok vártnál gyorsabb melegedése.

A világ óceánjai olyanok, mint egy bolygó méretű akkumulátor: hatalmas mennyiségű hőt nyelnek el, amely aztán lassan távozik. Eddig óceánjaink a Föld légkörében csapdába esett hő több mint 90%-át szívták fel, a közelmúltban azonban drámai gyorsaságú felmelegedés kezdődött, rendre dőltek a felszíni hőmérsékleti rekordok, ráadásul az óceánok gyorsabban melegszenek, mint amit a modellek sugalltak, amire egyelőre nincs pontos magyarázatuk a kutatóknak.

"Az a tény, hogy nem tudjuk szimulálni ezeket a hőmérsékleti ugrásokat, és nem tudjuk megérteni, hogy miért történik ez, rémisztő" - fogalmazott a BBC által megszólaltatott kutató.

Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal oceanográfusa szerint elsősorban két tényező felelős az óceánok hőmérsékleti rekordjáért. Az első az üvegházhatású gázok növekvő koncentrációja a légkörben, a másik a 2023-as El Nino, amelynek során a trópusi Csendes-óceánban az átlagosnál melegebb felszíni vizek fokozott párolgáshoz vezettek, és hatalmas hőátadást okoztak a légkörben.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés