Közélet

Mindent tudó kisokos a júniusi választásokról – videó

Magyarország négy hét múlva voksol. Az alkalommal a magyarok három testültebe választhatnak képviselőt: az Európai Parlamentbe, a helyi, valamint a nemzetiségi önkormányzatokba.

Négy hét múlva, június 9-én tartják az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak választását; a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek; valamint a nemzetiségi képviselők választását.

BPM_20220403 (7)
 A magyarok három testültebe választhatnak képviselőt: az Európai Parlamentbe, a helyi, valamint a nemzetiségi önkormányzatokba / Fotó: Bach Máté / Magyar Nemzet
választ
 A magyarok három testültebe választhatnak képviselőt: az Európai Parlamentbe, a helyi, valamint a nemzetiségi önkormányzatokba / Fotó: Bach Máté / Magyar Nemzet

Kik választhatnak magyarokat az Európai Parlamentbe?

Az európai parlamenti választáson 7,68 millió, Magyarország területén lakóhellyel rendelkező nagykorú magyar állampolgár nyilváníthat véleményt hazánkban vagy 99 ország 147 magyar külképviseletén. Az időeltolódás miatt az amerikai kontinensen június 8-án, szombaton lesz a voksolás.

A magyarokon kívül az EU más tagállamának magyarországi tartózkodási hellyel rendelkező választópolgárai is voksolhatnak magyar listára. A Nemzeti Választási Iroda szerint erre 130 ezer európai uniós állampolgárt jogosult, nekik előzetesen kérniük kell, hogy nem a saját országuk, hanem a magyarországi listákra szavazhassanak.

Emellett szavazhatnak az EP-választáson azok a nagykorú magyar állampolgárok is, akiknek sem Magyarországon, sem az EU más tagállamában nincs lakcímük. Ehhez választási regisztráció szükséges. A Nemzeti Választási Iroda nyilvántartása szerint jelenleg 126 371 levélben szavazó szerepel a névjegyzékben. 

Azok a határon túli magyarok, akiknek uniós tagállamban van a lakhelyük, az ottani EP-listákra szavazhatnak.

Milyen magyar listákra lehet szavazni az EP-választáson?

Magyarország 21 képviselőt küldhet az EP-be, a választáson az ország területe egy választókerületet alkot. A Nemzeti Választási Bizottság tizenegy listát vett nyilvántartásba, a szavazólapon a következő sorrendben szerepelnek a listák: 

  1. Megoldás Mozgalom
  2. LMP – Magyarország Zöld Pártja
  3. Demokratikus Koalíció – Magyar Szocialista Párt – Párbeszéd-Zöldek
  4. Második Reformkor Párt
  5. Mindenki Magyarországa Néppárt
  6. Momentum Mozgalom
  7. Fidesz-Magyar Polgári Szövetség – Kereszténydemokrata Néppárt
  8. Jobbik – Konzervatívok
  9. Tisztelet és Szabadság Párt
  10. Magyar Kétfarkú Kutya Párt
  11. Mi Hazánk Mozgalom

Önkormányzati választások

A települési választásokat Magyarország 3177 településén tartják. Ezen a magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgárok vehetnek részt: szavazhat 7,68 millió magyarországi lakcímmel rendelkező magyar állampolgár, mintegy 35 ezer menekültként elismert, továbbá 137 ezer huzamos tartózkodási jogosultsággal rendelkező és az más tagországának magyarországi lakcímmel rendelkező állampolgára. A névjegyzékbe az EU más tagországának magyarországi lakcímmel rendelkező állampolgárai automatikusan felkerülnek.

Aki a szavazás napján nem a lakóhelyén, hanem az ideiglenes lakcíme szerint szavazna, az május 31-én 16 óráig kérheti átjelentkezését.

Az önkormányzati és a nemzetiségi választáson csak az jelentkezhet át, aki a választás kitűzése előtt legalább harminc nappal létesített tartózkodási helyet, és a tartózkodási hely érvényessége legalább a szavazás napjáig tart.

Tízezer lakosnál kisebb településeken úgynevezett egyéni listán választják a képviselő-testület tagjait, míg a tízezer lakosnál nagyobb településeken vegyes választási rendszerben, azaz egyéni választókerületben és kompenzációs listán választják meg a képviselőket. A vármegyei közgyűlések, valamint a Fővárosi Közgyűlés tagjait listán választják.

A Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint a települési önkormányzati választáson 47 954 egyéni jelöltet – főpolgármestert, polgármestert, egyéni választókerületi és egyéni listás jelöltet – vettek nyilvántartásba, a fővárosi, vármegyei és települési kompenzációs listákon 7872 jelölt van.

Nemzetiségi önkormányzati választás

Június 9-én lesz a nemzetiségi önkormányzati választás is, amit a Nemzeti Választási Bizottság tűzött ki. Az NVB a 13 nemzetiségnek összesen 2722 települési és 68 területi választását tűzte ki. A 13 nemzetiség mindegyike választhat országos önkormányzatot is. A nemzetiségi választáson 

azok a magyarországi lakcímmel és magyar állampolgársággal rendelkező választópolgárok szavazhatnak, akik május 31-ig regisztrálják magukat.

A nemzetiségi választásra 13 069 települési egyéni jelöltet vettek nyilvántartásba, a területi és országos listás jelöltekkel együtt összesen 14 675 nemzetiségi jelölt indul.

Az EP, az önkormányzati és a nemzetiségi választáson induló jelöltek és jelölőszervezetek kampányukhoz nem kapnak állami támogatást. A kampányra fordítható összeg nincs limitálva. 

Karácsony Gergely kampányát külföldről pénzelték

Külföldi megbízásból szerzett 112 millió forintból finanszírozhatták Karácsony Gergely 2019-es főpolgármester-jelölti kampányát – számolt be róla kiszivárogtatott dokumentumok alapján a Magyar Nemzet. A manőver része volt, hogy a legutóbbi önkormányzati választás évében az érintett cég brutális, 238-szoros árbevétel-növekedést produkált.

 

 

 

önkormányzati választás európai parlamenti választás 2024 voksolás Magyarország
Kapcsolódó cikkek