Hogyan szállítsunk helyesen kutyát az autóban

2024.05.12. 11:38

  • Nagyon sok gazdi nem helyezi rendesen biztonságba kutyáját az autóban
  • A kutya biztonsági öv az egyik legkevésbé biztonságos módszer
  • Az autós utazáshoz fejlesztett hámok és a szállítóbox a legbiztonságosabb
  • A KRESZ alapján a háziállatok a rakomány kategóriába vannak sorolva

Egyre elterjedtebb, hogy a házi kedvencek is csatlakoznak autós utazásokhoz, nyaralásokhoz. Ehhez viszont nem mindegy, hogy kedvencünk hogyan utazik az autóban, valamint milyen eszközzel tartjuk egy helyben, biztonságban.

Az Én Kutyám gyűjtése szerint az, hogy kutyák utazásához gyártották az adott eszközt még nem garantálja, hogy megfelelő biztonságot is nyújt. Erre kiváló példa a legtöbb kutya biztonsági öv. Ugyanis az ilyennek leginkább csak azt előzzük meg, hogy a kutya nem tud szabadon járkálni az autóban, viszont egy baleset során nyújt biztonságot.

Viszont az autós utazáshoz fejlesztett hámok már más kategória. Az autós hámok a hagyományossal ellentétben jól párnázottak, nagy felületet takaró eszközök, amiket közvetlenül a biztonsági övhöz lehet rögzíteni. Ezek a kis és közepes méretű kutyáknál kifejezetten biztonságosak.

Az egyik legbiztonságosabb, de legtöbb kompromisszummal járó megoldás a szállítóbox. Viszont itt sem mindegy, hogy milyen szállítóboxot veszünk kedvencünknek. Próbáljunk olyat választani, ami jól szellőzik és erős anyagból készül, továbbá nem törékeny. Vegyük figyelembe kedvencünk méretét is. Akkorának kell lennie a szállítóboxnak, hogy kutyánk fel tudjon benne állni, kényelmesen megfordulni és lefeküdni, de ennél nem sokkal nagyobbnak.

Nyegló kollégánk például így is szállítja nem éppen kicsi kedvencét
Nyegló kollégánk például így is szállítja nem éppen kicsi kedvencét

A portál egy korábbi cikkéből kiderül az is, hogy a kutyatartók 57 százaléka szállítja kedvencét autóval. Közülük mindössze csak 21% utazik biztonságosan, tehát bekötve, rögzítve, vagy speciális boxban. A leggyakrabban egy másik utas fogja az ebet (37%), vagy az hátul utazik az ülésen egyedül, biztosíték nélkül (27%).

Érdekesség, hogy Magyarországon a KRESZ-ben nincs szabály külön a kutyákra vonatkozóan; a kutya és más kisállat is rakománynak minősül az autóban való szállításnál. Eszerint „A rakományt a járművön – annak belsejében, illetőleg rakfelületén – úgy kell elhelyezni, hogy a közlekedés biztonságát, valamint a személy- és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse.” Vagyis, ha egy kutya nincs kikötve, kutyaszállítóban elhelyezve, akkor az szabályellenes. A rendőrség egyébként pár évvel ezelőtt készített egy videót, amiben bemutatja, hogyan kell házi kedvencünket helyesen szállítani.