Ősi Magyarországról, vasútról, fociról és az unió soros elnökségéről is beszélt Orbán Viktor a kínai köztévében

2024. május 11. – 14:24

Másolás

Vágólapra másolva

Félórás interjút adott a kínai köztelevíziónak Orbán Viktor Budapesten Hszi Csin-ping kínai államfő magyarországi látogatásának alkalmából. A beszélgetésben szó esett a Budapest–Belgrád-vasútvonal befejezéséről, a háborúról és arról is, hogyan fogja segíteni a kínai–európai kapcsolatok megerősítését Magyarország a soros uniós elnöksége alatt – írja a 444.

Orbán az interjú elején arról beszélt, Magyarország egy ősi nemzet, „a Nyugat legkeletibb országa”, és sok magyar számára ma is nagyon fontos, hogy „megtartsuk a keleti gyökereinket”. Ezért szerinte ha valaki keletről érkezik Magyarországra – főleg egy olyan több ezer éves civilizációból, mint Kína –, az a látogatás mindig érzelmi töltettel is bír.

Hszi Csin-pinget pedig azzal méltatja, ő a világ egyik legerősebb vezetője, ráadásul falusi származású. „Én is falusi fiú vagyok” – jegyezte meg Orbán.

Ezután a háborúra tereli a szót, ami szerinte jelenleg a legégetőbb probléma ebben a régióban. „Kína és Magyarország soha nem támogatta a háborút. Mert azt gondoljuk, hogy a háború rossz dolgokat hoz az embereknek. Tehát a béke sokkal jobb, a harmónia sokkal jobb, az együttműködés sokkal jobb. Szóval reméljük, hogy Kína fontos béketeremtő pozíciót vagy szerepet fog betölteni a jövőben” – fogalmazott a magyar miniszterelnök, amire a kínai riporter sűrűn bólogatott.

A második legfontosabb téma Orbán szerint a gazdaság, ezzel kapcsolatban a kormányfő Kína domináns szerepéről beszélt többek között az elektromobilitás, az IT és a vasútfejlesztés területein. Ezekben szerinte Kína a legjobb a világon, Magyarország pedig szeretné a legjobbat kapni. Ezzel kapcsolatban egyetlen konkrétumot említett: 2026-ra el fog készülni a Budapest–Belgrád-vasútvonal. A beruházás részleteiről ebben a cikkben olvashat.

„Az együttműködés és a kapcsolat mindig jobb, mint az elszigeteltség és a széthúzás” – mondta Orbán, ezért is fogalmazta meg Magyarország 2010-ben a keleti nyitás politikáját. „Kínát lehetőségnek kellene tekintenünk, nem kockázatnak vagy fenyegetésnek” – hangsúlyozta a kormányfő.

Ennek része, hogy több kínai céget is Magyarországra csábítanak, hogy itt építsék fel gyáraikat. Szerinte Magyarország ebben az együttműködésben nagyon jól képzett szakmunkaerőt tud felajánlani a kínai cégeknek.

„Nyitottak vagyunk, és készen állunk az együttműködésre. Bízunk egymásban. Politikailag jól megalapozott kapcsolatunk van. […] És ne felejtsük el, hogy bár mindössze 10 milliós nagyságrendű ország vagyunk, de egy több mint 400 millió fős közösséghez tartozunk. Tehát amikor valaki Magyarországon fektet be, akkor Európában fektet be, és részese lehet a nagy európai piacnak” – magyarázta.

Itt szóba került Magyarország soron következő EU-elnöksége is, Orbán pedig arról beszélt, megpróbálja majd meggyőzni az unió Kínával szemben szkeptikus tagországait, hogy lehetőségként és nem fenyegetésként kell tekinteni az ázsiai országra.

„Az én feladatom ebben a féléves elnökségben az lesz, hogy javítsam a Kína és az Európai Unió közti kereskedelmi kapcsolatokat, és leállítsam mindazokat a próbálkozásokat, amelyek a köztük lévő kapcsolat mennyiségét és minőségét próbálják visszaszorítani. Bonyolult kérdés lesz, de vannak jó partnereim.”

Itt Szerbiát és Franciaországot említette, a másik két európai országot, ahol a kínai államfő látogatást tett.

Az interjú végén riporter mutatott egy fotót a magyar miniszterelnöknek, amin a fiatalabb Orbán Viktor focizik (Orbán nevetve fogadta a gesztust), majd megkérdezte tőle, hogyan hatott rá a futball iránti szenvedélye.

Orbán erre azt válaszolta, „a futball lényege pontosan olyan, mint a politika lényege. Mert a kérdés nem az, hogy most hol van a labda. Mindenki láthatja, hol van most a labda. A kérdés az, hogy hol lesz a labda. Ez a látásról szól. Ez előre gondolkodásról.”

Két napot és két éjszakát töltött Budapesten Hszi csin-ping kínai elnök. Olyan mértékben elzárták a nyilvánosságtól, hogy még a legfontosabb eseményről, Orbán Viktorral közös sajtótájékoztatójáról is csak az MTVA közvetíthetett.

Ennek ellenére a Mol-toronyban néhány kérdés erejére el tudtuk csípni Orbán Viktort, az erről készült videónkat itt nézheti meg. Ebben a cikkben foglaltuk össze a kínai elnök látogatásának gazdasági vonatkozásait. A látogatásáról készült képes összefoglalónkat pedig itt találja.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!