Tárgyal az EU és Ukrajna: menjenek vagy ne menjenek uniós katonák a háborúba?

2024. május 11. 09:45

Az unió egyes országai biztonsági kötelezettségvállalásokat kívánnak tenni, melynek sajtóhírek szerint a katonai segély is garanciája lenne.

2024. május 11. 09:45

Nyitókép: AFP / Ukrán  elnöki hivatal sajtóosztálya

A Die Welt arról ír, hogy két hónapon belül az Európai Unió biztonsági kötelezettségvállalásokat szeretne tenni Ukrajna felé, és a garanciák része lenne a katonai segély is. A lap információ szerint ráadásul a katonai és gazdasági garanciák addig lennének érvényben, amíg Ukrajna tagja nem lesz az EU-nak és a NATO-nak!

Akár katonai támogatás is kerülhet a konkrét tervek közé

Egy uniós tervezetben konkrétumokat is fölbukkannak: katonai és polgári segély, humanitárius, pénzügyi és kereskedelmi segítség, a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek lakhatása, reformok, újjáépítés és annak támogatása, diplomáciai támogatás.

Vagyis ha Brüsszel és Ukrajna megállapodik, egy újabb támadás esetén a 24 órán belül konzultálniuk kell Ukrajna szükségleteiről a feleknek. És bár a dokumentumban egyelőre nincs szó arról, hogy uniós katonákat küldjenek a frontra, Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője nemrég azzal állt elő, hogy az egész EU-ban vezessenek be kötelező katonai szolgálatot, ami intő jel. 

A Gázai övezet újjáépítésének költségei is felmerültek

Hozzáteszik: az Ukrajnának szánt támogatási alap idén ötmilliárd euró lesz, de 2027-ig folyamatosan növelnék az összeget, sőt, már a Gázai övezet újjáépítésének a költségei is fölmerültek.

A kötelezettségvállalásokkal kapcsolatban a lap kiemeli: kétoldalú megállapodások születtek már Ukrajnával, amiket Németországgal, Dániával, Franciaországgal, Olaszországgal, Finnországgal, Hollandiával és Lettországgal kötött a háborúban álló ország.

Az országok másik csoportja nem akar ilyen megállapodásokat: Szlovákia, Magyarország, Horvátország, Bulgária, Ciprus, valamint a semleges államok, azaz Írország, Ausztria és Málta sem kívánja ezt. 

Leszögezik, hogy bár Svájc és Törökország ugyan nem EU-tag, mindkét ország jelezte, nem szeretne biztonsági megállapodásról tárgyalni Ukrajnával.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 124 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
wyatt83
2024. május 12. 02:24
nincs joguk katonakat kuldeni ukrajnaba es ezzel veszelybe sodorni europat vagy akar az egesz vilagot! valasztott vezetokent boven tulleptek mar a hataskoruket!
Akitlosz
2024. május 11. 19:03
Amelyik ország jelenleg nem csinálja, hanem megoldja a problémát az Oroszország. Magyarország egyetlen esélye, hogy túlélje valahogyan az EU-t és a NATO-t is. Mert ha nem, akkor nem éli túl. Tíz vagy két év után végre megindultak az oroszok. Én nem tudom, hogy mire kattintottam mikor a youtube-on, de újabban folyton olyan videókat ajánl, hogy franciák, angolok, amerikaiak és mások költöznek Oroszországba, mint az utolsó normális országba a Földön. https://www.youtube.com/watch?v=-a1PsQNTGX8
EX_Terminator
2024. május 11. 18:32
Arról tárgyalnak amit nem tehetnek meg ha nem akarnak atomot a pofájukba.
bagira002
2024. május 11. 17:55
Triumvirátus azt akarja hogy a magyarok az oroszokat megtámadja, de hát nem vagyunk haragban háborús viszonyban , semmi közünk az ukrán orosz konfliktushoz. Nyugat a magyarokra akarják a háborús károkat ráterhelni . Ismét háborúbűnösnek kikiáltanák.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!