Hamis arany: három számmal tévesztik meg a csalók a vásárlókat

Vágólapra másolva!
Csalók vernek át Kínában jóhiszemű vásárlókat, akik azt hiszik, valódi aranyba fektetik pénzüket, illetve aranyékszert rendelnek az interneten. A hamis arany jelentette probléma több tízezer embert érint, és mivel Kína a nemesfém egyik legnagyobb piaca a világon, ezért a kínai kormány útmutatóval segíti az állampolgárokat a hamis arany felismerésében.
Vágólapra másolva!

Hamis arany jelent meg a kínai kereskedelemben, ami főként azoknak okozhat fejfájást, akik aranyékszerbe helyeznék át megtakarításaikat. Ennek előzménye, hogy 2023-ban meglepő fordulat zajlott le az aranyékszerek piacán. Addig India volt az elsődleges felvásárlója a nemesfémnek. A világ mostanra legnépesebbé vált országában elsősorban az esküvőiparban van óriási jelentősége az aranynak. Ám 2023-ban Kína átvette a vezetést az aranyékszerek piacán. A kínai vásárlók 

  • összesen 603 tonna aranyékszert vásároltak tavaly, ami 
  • 10 százalékos növekedést jelentett az előző évhez képest. 
hamis arany, gold, gold jewelery, illustration
Hamis arany: Kína 2023-ban átvette a vezetést Indiától az ékszerpiacon, de a forgalomba nem valódi 999-es jelzésű ékszerek kerültek
Fotó: Shutterstock

A kínai aranyláz egyelőre nem hagy alább, a nemesfém és az aranyékszerek iránti kereslet idén is erős maradt. Ám idén egy új körülmény miatt veszélyben vannak az aranyvásárlók: hamis arannyal, valamint nem valódi aranyékszerekkel csapják be a nemesfémet vásárlókat.

Mit jelent az, hogy hamis arany?

A probléma az arany jelzésekkel függ össze, melyek egyébként a biztonságot és a beazonosíthatóságot jelentik az aranyat és aranyékszereket vásárlóknak. A gyakorlatban a legtisztább aranyat szokták „999-es aranynak” is hívni. Ezzel az aranyékszer vagy az aranyból készült tárgy elérhető legmagasabb arányú aranytartalmára, a tisztáságra utalnak, ami 99,9 százalék lehet. A „999”-es arany fémjelet viselő aranyékszer azt jelenti, hogy az más fémet nem tartalmaz, azaz színarany.

Gyakran 24 karátos aranynak hívják, ami a gyakorlatban a színaranyat, a 100 százalékosnak elfogadott aranytartalmat jelöli.

Ebből adódóan például a 14 karátos arany a 14/24 arányú aranyat jelöli, ami százalékban kifejezve 58,5 százaléknak felel meg.

Maradva a hamis arany kínai jelenségénél, a problémát az jelenti, hogy a csalók az egyébként bizalmat ébresztő 999-es jelöléssel kínálnak online hamis aranyékszereket. A hamis aranyból vagy aranyutánzatból – ilyen például a pirit nevű ásvány – készült ékszerek a valódi aranytermékek között bukkannak fel, de az arany jelzés ellenére nem valódiak.

A hamis arany egyre nagyobb problémává válik Kínában, ahogy mind több kínai dönt úgy, hogy megtakarításait aranyba helyezi

 – nyilatkozta a CNBC-nek Shuan Rein, egy kínai piackutató vállalatcsoport egyik vezetője.

hamis arany, aranyékszer, kína
Hamis arany: nem mindig könnyű megkülönbözteti a hamis aranyat vagy az ötvözetet a 999-es színaranytól - a képen egy vásárló aranygyűrűk között válogat egy kínai ékszerboltban
Fotó: Hong Wu / Getty Images

Így lehet felismerni a hamis aranyat

Hamis arany persze korábban is előfordult Kínában, de a mostanában 999-es aranycsalás néven ismertté vált bűncselekmények kínai vásárlók tömegei, több ezren, vagy akár több tízezren is áldozatul eshettek. Sokan közülük talán nincsenek is tisztában azzal, hogy aranyutánzatból, vagy nem 24 karátos aranyból, hanem jóval értéktelenebb ötvözetből készültek azok az aranyékszerek, amelyekért sok pénzt fizettek. A hamis aranyékszerek főként webáruházak kínálatában bukkannak fel.

A hamis arany és a csalás miatt a pekingi kormány útmutatót készített a vásárlók számára, melyben leírják, milyen módokon lehet ellenőrizni, hogy a vásárolt arany hamis-e vagy valódi. 

Az ajánlásban meglepő tesztek is szerepelnek, amik mind az arany fizikai és kémiai tulajdonságaira vezethetők vissza. Az egyik, „lángpróbának” hívott módszernél a hamis arany vagy arannyal bevont, de egyébként értéktelen tárgy illetve ötvözet elszíneződik forró láng közelében, míg a nagy tisztaságú arany még fényesebben ragyog. Ha pedig salétromsavat csepegtetnek rá, a hamis arany elváltozásokat mutat, ha pedig ötvözet, akkor zöldes színűvé válik. A színarany ezzel szemben nem mutat elváltozást még a sav hatására sem.

S még egy jellemző van, amire érdemes figyelni: 

a 999-es arany viszonylag puha, ezért az igazán kemény aranytárgyaknál gyanakodni érdemes arra, hogy ötvözetről vagy mesterséges, hamis aranyról van szó.

 999-es aranyból épp ezen tulajdonsága miatt csak ritkán készítenek aranyékszert.

A szakértők szerint a hamisítás ellen a vásárlók is sokat tehetnek, ha az aranyékszereket megbízható helyről szerzik be. 

Hamis arany: ez valójában a bolondok aranya

Az Arany Világtanács adatai szerint a kínai aranylázban az aranyat egyébként még mindig főként hagyományos boltokban vásárolják a kínaiak. Az aranyékszerek és aranytárgyak online vásárlása csak kis hányadát adja a teljes forgalomnak, így a vevőkénél lévő aranytartalom nagyja szerencsére valódi arany. Igaz, a csalók és a hamis aranyat, illetve a mondottnál kevesebb aranytartalommal bíró ékszereket árulók is főként online aktívak.

hamis arany, pirit, bolondok aranya
Hamis arany: kristályos szerkezetű pirit, melyet gyakran összetévesztenek az arannyal, és a "bolondok aranyának" neveznek
Fotó: Shutterstock 

A nemesfém világához kapcsolódik egy érdekesség a pirit nevű ásványról. Ezt az ásványt gyakran a bolondok aranyának tartják. A kifejezés eredete a kaliforniai aranyláz idejére nyúlik vissza, ugyanis az aranyásók akkor nagyon sokszor hitték azt, hogy valódi aranyat találtak akkor, amikor pirit akadt a kezeik közé. Csalódottságuk persze annál nagyobb volt később, amikor megtudták, hogy az aranyra rendkívül hasonlító pirit valójában: hamis arany. A pirit bizonyos szempontból fontos ásvány, ám bármennyire is emlékeztet az aranyra, a töredékét éri.

Az alábbi videóban megtekinthető néhány otthon elvégezhető teszt azért, hogy kiderüljön, hamis arany van-e a kezünkben: