oktatás;egészségügy;Orbán-kormány;gazdaságpolitika;Chikán Attila;akkumulátorgyár;

Chikán Attila: Tíz éve szóltam, hogy lecsúszás lesz a jelenlegi gazdaságpolitika eredménye

Az első Orbán-kormány gazdasági minisztere szerint akár áldozatok árán is helyre kellene állítani az egészségügyet és az oktatást, a probléma azonban, hogy erre a szándék sincs meg a kabinet részéről.

Chikán Attila közgazdász, egyetemi tanár, az első Orbán-kormány gazdasági minisztere adott interjút Veiszer Alindának. Ebben a szakember egyebek között elmondta: közgazdászok egy csoportja, köztük ő is, már jó tíz évvel ezelőtt jelezte, hogy a jelenlegi gazdaságpolitika nem célravezető, és lassú lecsúszás lesz az eredménye. Ezt arra a kérdésre válaszolta, hogy lehet az, hogy a kitűzött hiánycélok sosem működnek, s egyáltalán hogy maradhat így versenyképes egy ország.

Chikán Attila a Telex szemléje szerint az interjúban azt mondta, a kitűzött gazdasági célok és azok a társadalmi körülmények, amelyek között ezek megvalósulnak, nem felelnek meg a magyar gazdaság tényleges követelményeinek. A gazdaság szerkezetét szerinte másképpen kellene elgondolni, máshová kellene befektetni a pénzt. Több területen is téved az Orbán-kormány: az oktatás, az egészségügy és a szociális ellátórendszer teljesen a háttérben maradt az elmúlt években. Mindezeknek a tévedéseknek szerinte egyenes következménye az, hogy - mint fogalmazott - „már alig-alig találni olyan mutatót, amelyben ne lennénk Európa végén”, miközben a rendszerváltás környékén az élbolyba tartoztunk a kelet-közép-európai országok körében.

Az első Orbán-kormány gazdasági minisztere szerint nem feltétlenül arról van szó, hogy rosszabbul élnénk, mint tíz-húsz éve, hanem arról, hogy mások sokkal gyorsabban fejlődtek és itthon nem használtuk ki az adódott lehetőségeket. Volt egy relatív pénzbőség, kiegyensúlyozott nemzetközi kereskedelem, és ebben az időszakban lehetett volna hasítani, de mi nem tettük.

Chikán Attila említette a gombamódra szaporodó akkumulátorgyárakat is, amelyek szerinte abba az irányba visznek, hogy monokulturális gazdaság legyünk, de szerinte nem ez a jövő ígéretes iránya. Arra a kérdésre, hogy Csehország miért versenyképesebb, mint Magyarország, és a termelékenységi mutatónk miért csak a fele a nyugat-európai országokénak, a szakember úgy válaszolt: nem azért van ez így, mert a magyarok rosszabbul dolgoznának, mint mondjuk a csehek, hanem például azért, mert a tevékenységünk nagy része alacsony hozzáadott értékű iparágakban és szolgáltatásokban jelenik meg. Amit gyártunk, azt kevesebbért tudjuk értékesíteni, mint egy fejlettebb gazdaság. Ehhez jön még hozzá a beruházások mértéke, illetve a korrupció nagyon rossz hatása a hatákonyságra, hiszen a pénzeket gyakran nem azok kapják, akiknél a felhasználás a leghatékonyabban valósulna meg. A magyar dolgozók egészségi állapota, tudásszintje, viszonyulása, várható élettartama szintén befolyással van a hatékonyságra - magyarázta.

Kérdésre válaszolva Chikán Attila azt is elmondta, ő helyreállítaná a nyugati orientációt a nemzetközi kapcsolatrendszerben. Leszögezte továbbá, hogy az egészségügyi és az oktatási rendszert akár áldozatok árán is helyre kellene állítani, például máshonnan átcsoportosított pénzekkel. A probléma az, hogy a kormányban nincs meg a szándék erre, és mivel kiépültek azok a mechanizmusok, amelyek ebben az állapotban tartják a gazdaságot és a társadalmat, nehezen tud elképzelni változást a közeljövőre nézve.