eur:
386.34
usd:
357.43
bux:
68319.51
2024. május 24. péntek Eliza, Eszter
Nyitókép: Facebook/Magyar Máltai Szeretetszolgálat

Guruló rendelők a hiányzó háziorvosok helyett – így működik a telemedicinális gyógyítás

Az elmúlt egy évben a leghátrányosabb helyzetű hazai települések közül negyvenben indult el a telemedicinális ellátás, amellyel a megszűnt háziorvosi rendeléseket igyekeznek pótolni. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat kommunikációs vezetője azt mondta az InfoRádióban, hogy a visszajelzések döntő többsége pozitív, a modern technológia segítségével akár több száz kilométeres távolságból is tudnak tanácsokat adni az orvosok.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat egy évvel ezelőtt sikeresen vezette be a legszegényebb magyarországi településeken a telemedicinális gyógyítást, melynek segítségével eddig több mint négyezer beteget láttak el úgy, hogy az orvosoknak nem kellett személyesen részt venniük a vizsgálatokon. A speciális ellátások a legelmaradottabb hazai települések felzárkózását segítik.

Az érintett falvakban átlagosan ezren élnek, és jelentős részükben már évekkel ezelőtt megszűnt a háziorvosi ellátás, a kormány által kezdeményezett, mintegy háromszáz falu fejlődését segítő Felzárkózó települések program keretében azonban új lehetőségek nyíltak a helyi lakosok előtt.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat kommunikációs vezetője az InfoRádióban elmondta: nem tudtak orvosokat küldeni ezekre a szegény településekre, a program azonban lehetőséget ad arra, hogy az alap- és szakellátás közötti szintet biztosító mobil orvosi rendelővel asszisztensek érkezzenek a helyszínekre, ahol a helyi szociális munkások segítik őket az ellátásban, illetve a betegek összegyűjtésében. Ha pedig szükség van orvosi útmutatásra, akkor a modern technológia segítségével akár több száz kilométeres távolságból is tudnak tanácsokat adni, illetve észrevételeket tenni a szakemberek.

Romhányi Tamás hozzátette: biztosított minden olyan eszköz és berendezés, amely lehetővé teszi, hogy például

jobb minőségben és nagyobb hangerővel lehessen meghallgatni a szívhangot, mint hogyha a helyszínen az orvos fülében lenne a fonendoszkóp.

Mint mondta, a rendelkezésre álló kamerán keresztül akár ezerszeres nagyítással is be lehet nézni a páciensek torkába, vagyis sokkal többet lehet látni, „mintha személyesen kukucskálna be” a szakember.

Az elmúlt egy év tapasztalatai alátámasztják, hogy a telemedicinális rendelés egy jól működő rendszer, melyet negyven településen vezettek be harminc orvos részvételével. A speciális ellátásba távolról bekapcsolódók mintegy fele olyan orvos, aki gyermeknevelés mellett nyújt segítséget az asszisztenseknek, azaz éppen gyeden vagy gyesen van, ami miatt egyébként nem tudna praktizálni.

Romhányi Tamás a távolabbi célokról is beszélt. Az eddigi tapasztalatok kiértékelését követően

a tervek szerint lesz lehetőség ütemezett bővítésre.

Mint fogalmazott, a visszajelzések döntő többsége pozitív, így bőven van mire építkezni, „rengeteg lehetőség rejlik” még a telemedicinális gyógyításban. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat azonban abba nem szólhat bele, hogy a tervezett bővítéséhez milyen finanszírozás társítható, erről a kormányzat, illetve a minisztérium dönt.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat támogatja és készen áll arra, hogy bővítsék a rendszert, melyet Romhányi Tamás szerint rengeteg helyre kellene még eljuttatni Magyarországon.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.23. csütörtök, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×